ფოტოები:  სააკაშვილი მიხეილ
ანოტაცია:  უცხოური პრესის შეფასება სტალინის ძეგლის აღებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ალანია გიორგი (ჩეხეთის ქართული სათვისტომოს წარმომადგენელი).
გეოგ.დასახელება:  ჩეხეთი.
საკვანძო სიტყვები:  "ძეგლების ომი"; ბარბაროსობა; ბრძოლა ისტორიასთან; რუსეთის გამოწვევა.
1. კორიშელი, ნენა
ღვთისგან რჩეულო, ბიჭებო; ბარბაროსობა; არ ჩაიმუხლებს მერანი!; ცრემლები პურის ყანისა : [ლექსები] // მწერლის გაზეთი. - , 2008. - 6-30 ოქტომბერი. - N14. - გვ.16[MFN: 74380]
1. შათირიშვილი, ზაზა
"უწიგნურობამ საზოგადოება ბარბაროსობამდე მიიყვანა" : ინტერვიუ / ზაზა შათირიშვილი ; ესაუბრა დავით ოქრუაშვილი // ყველა სიახლე. - , 2012. - 24-30 ოქტომბერი. - N43. - გვ.20[MFN: 113614]
UDC:  1(479.22) + 82
ანოტაცია:  ინტერვიუ ფილოსოფოსთან ლიტერატურის შესახებ.
თემატიკა:  ფილოსოფოსები; ლიტერატურა.
"არ დაუშვათ ეს ბარბაროსობა!" / ნინო ხარშილაძე // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 3-9 მაისი. - N50(806). - გვ.11[MFN: 129329]
UDC:  502(479.22)
კუმელაური, მალხაზ (არქიტექტურის სამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი);  კუკავა, მარიამ (სსიპ სახელმწიფო ქონების ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);  აბრამიშვილი, ვლადიმერ (არქიტექტორი, კომენტარის ავტორი);  ზუმბაძე, გულიკო (თბილისის საკრებულოს ფრაქცია "ქართული ოცნება - თბილისელების" თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ჩიქოვანი, მარიკა (ზაქარიაძის N8-ის მცხოვრები, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ფსიქიატრიული საავადმყოფოს ყოფილ ტერიტორიაზუ ნარგავების შესაძლო გაჩეხვის შესახებ
თემატიკა:  გარემოს დაცვა.
ჩვეულებრივი ბარბაროსობა, ანუ სახელმწიფოს მეთაურების მკვლელობა და საერთაშორისო სამართალი. ლიბიის პრეცედენტი / ა. სანებლიძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 11-17 მაისი. - N16. - გვ.20[MFN: 150598]
UDC:  32(100)
ანოტაცია:  ლიბიაში მიმდინარე მოვლენები და მსოფლიო პოლიტიკა
თემატიკა:  მსოფლიო პოლიტიკა.
1. პაიჭაძე, ხათუნა
რა მოხდა სინამდვილეში?! : შემთხვევით დარღვეული საზღვრები, ბარბაროსობა თუ სამართალი?! // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2006. - 18-24 სექტემბერი. - N18 (603). - გვ.5[MFN: 208199]
ანოტაცია:  ქართულ-ამერიკული სოფლის თაობაზე ატეხილი სკანდალის შესახებ
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი); ცოტაძე ვასილ (ქართულ-ამერიკული სოფლის მეპატრონე); ბარბაქაძე მერაბ (შპს "ინტერსერვისის" ადვოკატი); სახვაძე ნიკა (შპს "ჰორიზონტის" ადვოკატი); მესხი ლეილა (სპორტსმენი).
თემატიკა:  ქართველი ბიზნესმენები. უკანონო მშენებლობები.
საკვანძო სიტყვები:  მშენებლობა; პროექტი; საცხოვრებელი სახლები; სასამართლო; მეზობელი ნაკვეთის საზღვრები; ხელშეკრულების პირობების დარღვევა; დემონტაჟი.
1. მშვიდობისმყოფელთა ბარბაროსობა XXI საუკუნეში!.. // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2008. - 11 - 17 აგვისტო. - N32 (702). - გვ.24-25[MFN: 213709]
საკვანძო სიტყვები:  ტრაგედია; ფოტორეპორტაჟი; დაბომბვა.
1. იაკობაშვილი, თემურ
"არავითარ სტატუსზე საქართველო ხელს არ მოაწერს" : "მას შემდეგ, რაც ხელშეკრულებას ხელი მოვაწერეთ, ანკესზე წამოგებას არ ვაპირებთ" / გვერდი მოამზადა იზო რიკაძემ // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2008. - 18 - 24 აგვისტო. - N33 (703). - გვ.6[MFN: 213736]