რა სარგებლობა მოაქვს სუამს : ინტერვიუ / ი.მენაღარიშვილი ; ესაუბრა მ.ჩიტიშვილი // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2008. - 24-30 ივნ.. - N10. - გვ.18[MFN: 3244 ]
ანოტაცია: სუამის მნიშვნელობაზე, ისტორიასა და მიზნებზე - სტრატეგიულ გამოკვლევათა ცენტრის დირექტორის მოსაზრება
ორგანიზაცია: სუამი - საერთაშორისო პოლიტიკური გაერთიანება .
თემატიკა: საერთაშორისო გაერთიანება .
კეკელია, ნინო
"საქართველოს ერთჯერადი არმია ჰყავს". რუსმა შეიარაღების ექსპერტებმა ნადავლი ქართული იარაღის შესწავლის შედეგები გამოაქვეყნეს // რეზონანსი . - , 2008. - 29 ოქტომბერი. - N296. - გვ.1,3[MFN: 7558 ]
ანოტაცია: ქართველი სამხედრო ექსპერტის შეფასებები რუს ექსპერტთა გამოკვლევაზე ქართული არმიის იარაღთან დაკავშირებით
პერსონალია: სესიაშვილი ირაკლი (ექსპერტი უსაფრთხოების საკითხებში).
საქართველოს მოსახლეობის ნაწილს "საქართველოს ბანკში" მუშაობის სურვილი აქვს // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2008. - 16-22 დეკ.. - N25. - გვ.11[MFN: 8929 ]
UDC: 303.425 + 331.5](479.22)
ანოტაცია: მარკეტინგული კომპანია "ეისითი"-ს(ACT) გამოკვლევა მიმზიდველ დამსაქმებელთა გამოსავლენად
თემატიკა: სოციოლოგიური გამოკვლევა ; დასაქმება .
"ქართული აკადემია": თევზაძის ეს კვლევა-ნაშრომი უკვე არის საკონტროლო გასროლა იმისა, რომ ქართული მეცნიერება დასამარდეს" // რეზონანსი . - , 2008. - 10 დეკემბერი. - N338. - გვ.11[MFN: 9410 ]
UDC: 37 + 001](479.22)
ანოტაცია: "ქართული აკადემიის" წევრების პრეს-კონფერენცია მიძღვნილი ილია ჭავჭავაძის სახელობის უნივერსიტეტის რექტორის-გიგი თევზაძის გამოკვლევაზე - "საქართველოში უმაღლესი განათლებისა და კვლევის მდგომარეობა და პერსპექტივები"
პერსონალია: ნანეიშვილი თემური ("ქართული აკადემიის" ერთ-ერთი ხელმძღვანელი); კიღურაძე ივანე ("ქართული აკადემიის" წევრი); მგალობლიშვილი ნოდარი (მსახიობი "ქართული აკადემიის" წევრი).
თემატიკა: განათლება ; მეცნიერება .
ჯანაშია, ელისო
ფოთის ბიუჯეტს შსს და გუბერნატორი შეეჩვივნენ. რატომ დადის სამეგრელოს გუბერნატორი ფოთის კუთვნილი 80 - ათასიანი მანქანით? // რეზონანსი . - , 2008. - 26 დეკემბერი. - N354. - ჩანართი: რეგიონული ბიუჯეტი N4. - გვ.1,5[MFN: 9639 ]
ანოტაცია: ჟურნალისტური გამოკვლევა ფოთის ბიუჯეტის არამიზნობრივ ხარჯვასთან დაკავშირებით
პერსონალია: საღნაძე ივანე (ფოთის მერი); კორძაია თამარი ("ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის" გამგეობის წევრი); ნარმანია დავითი (საბიუჯეტო ექსპერტი).
მოხსენიებული პირები: გოროზია ზაზა (სამეგრელო-ზემო სვანეთის გუბერნატორი).
თემატიკა: რეგიონული ბიუჯეტი .
საკვანძო სიტყვები: მანქანების შეძენა ; სამხარეო ხელისუფლება ; მოვლა შენახვის ხარჯები .
მელია, ანზორ
ანზორ მელია: "ქართუსა" და "სახალხო დაზღვევის" გარდა, სხვა კერძო სადაზღვევო კომპანიები ჩემთანაც არ დებენ ხელშეკრულებას, პაციენტებს ბრძოლა სჭირდებათ, ჩემთან გამოკვლევა რომ ჩაიტარონ!" : ინტერვიუ / ანზორ მელია ; ესაუბრა ნინო ხარშილაძე // ვერსია . - თბ., 2009. - 30-31 მარტი. - N37(245). - გვ.11[MFN: 13582 ]
ფოტოები: ანზორ მელია
თემატიკა: დაზღვევა ; მედიცინა .
ხაინდრავა, გოგა
"ლევან მიქელაძეს ერთი კვირის წინათ სრული გამოკვლევა გაუკეთებია და აბსოლუტურად ჯანმრთელი ადამიანის ანალიზები ჰქონია..." : ინტერვიუ / გ.ხაინდრავა ; ესაუბრა ირინა გოგოსაშვილი // კვირის ქრონიკა . - , 2009. - 27 აპრილი- 3 მაისი. - N17. - გვ.4[MFN: 14837 ]
UDC: 325323.2339479.22)
პერსონალია: მიქელაძე ლევან .
თემატიკა: პოლიტიკა ; საპროტესტო აქციები .
დოჩია, ფრიდონ
სომხებმა, მეგრელები ქართველები არ არიანო // ჯორჯიან თაიმსი . - თბ., 2009. - 23-30 ივლისი. - N026(545). - გვ.6[MFN: 17605 ]
ანოტაცია: სომხურ გამოცემა "ლრაგირში" სომეხი იგორ მურადიანის წერილის თაობაზე
პერსონალია: მურადიანი იგორ (პოლიტოლოგი).
მოხსენიებული პირები: მენაღარიშაილი ირაკლი (სტრატეგიულ გამოკვლევათა ცენტრის დირექტორი).
თემატიკა: ანტიქართული პროპაგანდა .
რომში წმინდა პავლეს ნეშტი იპოვეს // რეზონანსი. კვირის . - თბ., 2009. - 5 ივლისი. - N176. - გვ.13[MFN: 18256 ]
ანოტაცია: წმინდა პავლეს ბაზილიკაში, 2003 წელს ნაპოვნი სარკოფაგის გამოკვლევამ შიგ მისი ნეშტის არსებობა მეცნიერულად დაადასტურა
თემატიკა: რელიგია ; წმინდანები .