რა სარგებლობა მოაქვს სუამს : ინტერვიუ / ი.მენაღარიშვილი ; ესაუბრა მ.ჩიტიშვილი // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 24-30 ივნ.. - N10. - გვ.18[MFN: 3244]
ანოტაცია:  სუამის მნიშვნელობაზე, ისტორიასა და მიზნებზე - სტრატეგიულ გამოკვლევათა ცენტრის დირექტორის მოსაზრება
ორგანიზაცია:  სუამი - საერთაშორისო პოლიტიკური გაერთიანება.
თემატიკა:  საერთაშორისო გაერთიანება.
"საქართველოს ერთჯერადი არმია ჰყავს". რუსმა შეიარაღების ექსპერტებმა ნადავლი ქართული იარაღის შესწავლის შედეგები გამოაქვეყნეს // რეზონანსი. - , 2008. - 29 ოქტომბერი. - N296. - გვ.1,3[MFN: 7558]
ანოტაცია:  ქართველი სამხედრო ექსპერტის შეფასებები რუს ექსპერტთა გამოკვლევაზე ქართული არმიის იარაღთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სესიაშვილი ირაკლი (ექსპერტი უსაფრთხოების საკითხებში).
თემატიკა:  სამხედრო საქმე.
1. საქართველოს მოსახლეობის ნაწილს "საქართველოს ბანკში" მუშაობის სურვილი აქვს // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 16-22 დეკ.. - N25. - გვ.11[MFN: 8929]
UDC:  303.425 + 331.5](479.22)
ანოტაცია:  მარკეტინგული კომპანია "ეისითი"-ს(ACT) გამოკვლევა მიმზიდველ დამსაქმებელთა გამოსავლენად
თემატიკა:  სოციოლოგიური გამოკვლევა; დასაქმება.
"ქართული აკადემია": თევზაძის ეს კვლევა-ნაშრომი უკვე არის საკონტროლო გასროლა იმისა, რომ ქართული მეცნიერება დასამარდეს" // რეზონანსი. - , 2008. - 10 დეკემბერი. - N338. - გვ.11[MFN: 9410]
UDC:  37 + 001](479.22)
ანოტაცია:  "ქართული აკადემიის" წევრების პრეს-კონფერენცია მიძღვნილი ილია ჭავჭავაძის სახელობის უნივერსიტეტის რექტორის-გიგი თევზაძის გამოკვლევაზე - "საქართველოში უმაღლესი განათლებისა და კვლევის მდგომარეობა და პერსპექტივები"
პერსონალია:  ნანეიშვილი თემური ("ქართული აკადემიის" ერთ-ერთი ხელმძღვანელი); კიღურაძე ივანე ("ქართული აკადემიის" წევრი); მგალობლიშვილი ნოდარი (მსახიობი "ქართული აკადემიის" წევრი).
თემატიკა:  განათლება; მეცნიერება.
1. ჯანაშია, ელისო
ფოთის ბიუჯეტს შსს და გუბერნატორი შეეჩვივნენ. რატომ დადის სამეგრელოს გუბერნატორი ფოთის კუთვნილი 80 - ათასიანი მანქანით? // რეზონანსი. - , 2008. - 26 დეკემბერი. - N354. - ჩანართი: რეგიონული ბიუჯეტი N4. - გვ.1,5[MFN: 9639]
ანოტაცია:  ჟურნალისტური გამოკვლევა ფოთის ბიუჯეტის არამიზნობრივ ხარჯვასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  საღნაძე ივანე (ფოთის მერი); კორძაია თამარი ("ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის" გამგეობის წევრი); ნარმანია დავითი (საბიუჯეტო ექსპერტი).
მოხსენიებული პირები:  გოროზია ზაზა (სამეგრელო-ზემო სვანეთის გუბერნატორი).
თემატიკა:  რეგიონული ბიუჯეტი.
საკვანძო სიტყვები:  მანქანების შეძენა; სამხარეო ხელისუფლება; მოვლა შენახვის ხარჯები.
1. მელია, ანზორ
ანზორ მელია: "ქართუსა" და "სახალხო დაზღვევის" გარდა, სხვა კერძო სადაზღვევო კომპანიები ჩემთანაც არ დებენ ხელშეკრულებას, პაციენტებს ბრძოლა სჭირდებათ, ჩემთან გამოკვლევა რომ ჩაიტარონ!" : ინტერვიუ / ანზორ მელია ; ესაუბრა ნინო ხარშილაძე // ვერსია. - თბ., 2009. - 30-31 მარტი. - N37(245). - გვ.11[MFN: 13582]
ფოტოები:  ანზორ მელია
თემატიკა:  დაზღვევა; მედიცინა.
1. ხაინდრავა, გოგა
"ლევან მიქელაძეს ერთი კვირის წინათ სრული გამოკვლევა გაუკეთებია და აბსოლუტურად ჯანმრთელი ადამიანის ანალიზები ჰქონია..." : ინტერვიუ / გ.ხაინდრავა ; ესაუბრა ირინა გოგოსაშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2009. - 27 აპრილი- 3 მაისი. - N17. - გვ.4[MFN: 14837]
UDC:  325323.2339479.22)
პერსონალია:  მიქელაძე ლევან.
1. დოჩია, ფრიდონ
სომხებმა, მეგრელები ქართველები არ არიანო // ჯორჯიან თაიმსი. - თბ., 2009. - 23-30 ივლისი. - N026(545). - გვ.6[MFN: 17605]
ანოტაცია:  სომხურ გამოცემა "ლრაგირში" სომეხი იგორ მურადიანის წერილის თაობაზე
პერსონალია:  მურადიანი იგორ (პოლიტოლოგი).
მოხსენიებული პირები:  მენაღარიშაილი ირაკლი (სტრატეგიულ გამოკვლევათა ცენტრის დირექტორი).
თემატიკა:  ანტიქართული პროპაგანდა.
1. რომში წმინდა პავლეს ნეშტი იპოვეს // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2009. - 5 ივლისი. - N176. - გვ.13[MFN: 18256]
ანოტაცია:  წმინდა პავლეს ბაზილიკაში, 2003 წელს ნაპოვნი სარკოფაგის გამოკვლევამ შიგ მისი ნეშტის არსებობა მეცნიერულად დაადასტურა
თემატიკა:  რელიგია; წმინდანები.