თემატიკა:  ეკონომიკა; ღვინის წარმოება.
მუდმივმოქმედი საგამოფენო სივრცე // ახალი განათლება. - თბ., 2008. - 10-16 აპრილი. - 14(404). - გვ.12[MFN: 1357]
UDC:  7.072(479.22)
ანოტაცია:  პროფესიული სწავლების ცენტრში გამართული გამოფენა-გაყიდვის შესახებ, სადაც წარმოდგენილი იყო თექისა და გობელინის ნამუშევრები
მოხსენიებული პირები:  მაისურაძე სერგო (თბილისის პროფესიული სწავლების ცენტრის დირექტორი); ლოთეშვილი ლელა (გამოფენის მონაწილე).
თემატიკა:  ხელოვნება; გამოფენები.
რაც მუდმივია, ის მართლაც მუდმივია. პეტრე ოცხელი იმდენად გენიალური მხატვარია, რომ რაიმესთვის პრიორიტეტის მინიჭება ძალიან რთული იყო // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 2 თებერვალი. - N28. - გვ.10[MFN: 1373]
ანოტაცია:  პეტრე ოცხელის დეკორაციების და კოსტუმების ესკიზების ერთდღიანი გამოფენა და ლეგენდარული სპექტაკლის "ურიელა კოსტას"აღდგენილი ვარიანტის ჩვენება მარჯანიშვილის თეატრის ფოიეში. კომენტარებს აკეთებენ ღონისძიების ორგანიზატორები
პერსონალია:  ვაჩეიშვილი ნინო (თეატრის მუზეუმის თანამშრომელი, გამოფენის კოორდინატორი, ხელოვნებათმცოდნე); მაზმიშვილი ეკა (მარჯანიშვილის თეატრის მმართველი).
მოხსენიებული პირები:  მურვანიძე ნატო (მსახიობი); თავაძე ნიკო (მსახიობი); რეკვავა ავთო (სცენის მთავარი მემანქანე); დუდაშვილი კაკო (სპექტაკლის გამნათებელი).
თემატიკა:  სახვითი ხელოვნება; მხატვრები; თეატრი; სპექტაკლები.
1. მირიანაშვილი, ბექა
საქველმოქმედო აქცია და სანდრა რულოვსის წიგნის პრეზენტაცია // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 6 თებერვალი. - N32. - გვ.16[MFN: 1737]
ანოტაცია:  საქველმოქმედო ჰუმანიტარული ორგანიზაციის (SOCO) და საქართველოს საგანმანათლებლო და შრომითი საქმიანობის ურთიერთდახმარების საერთაშორისო ფონდის (GIEV) ორგანიზებით გამართული გამოფენა-გაყიდვა და წიგნის "სანდრა რულოვსი, იდეალისტის ნაამბობი. საქართველოს პირველი ლედი" თურქული თარგმანის პრეზენტაცია
პერსონალია:  თეზგიორი ერთან (თურქეთის რესპუბლიკის ელჩი საქართველოში); ალასანია გიული (შავი ზღვის უნივერსიტეტის პრორექტორი); ბოზქირი მესუთ (შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტისა და ჩაღლარის სასწავლო დაწესებულებების სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); რულოვსი სანდრა ელისაბედ (SOCO-ს დირექტორი).
თემატიკა:  ქველმოქმედება; წიგნის პრეზენტაცია.
1. კიპაროიძე, სოფო
"ექსპო-ჯორჯიაში" მეათე საიუბილეო საერთაშორისო ტურისტული გამოფენა გაიმართა // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 30 აპრ.. - N3. - გვ.35[MFN: 2238]
UDC:  77 + 639.1.055.36(479.22)
ანოტაცია:  დაცული ტერიტორიების პოპულარიზაციის მიზნით გაიმართა მეათე საერთაშორისო ტურისტული გამოფენა
თემატიკა:  ფოტოხელოვნება; ნაკრძალები.
ქართული ღვინო უდიდეს თურქულ გამოფენაზე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 18 მარტი. - N73. - ჩანართი : Business რეზონანსი. - N01. - გვ.4[MFN: 2562]
ანოტაცია:  ქართული ღვინის მწარმოებელი კომპანიების ("დანელია და კომპანია", "დუგლაძის ღვინის კომპანია" და "ოკამი") მონაწილეობა თურქეთის ქალაქ სტამბულში გამართულ გამოფენაზე
აქ ბავშვები მშვენიერებას ეზიარებიან // ახალი განათლება. - თბ., 2008. - 5-11 ივნისი. - N22(412). - გვ.12[MFN: 2754]
ანოტაცია:  თბილისის მოსწავლე-ახალგაზრდობის ეროვნული სასახლის გამოყენებითი ხელოვნების კაბინეტში გამართული სასწავლო-საანგარიშო გამოფენის შესახებ
პერსონალია:  კანდელაკი ციალა (მხატვარი); ოქროპირიძე ნელი.
თემატიკა:  გამოფენა.