პეტრე ოცხელის გამოფენა "მარჯანიშვილის" ფოიეში და თეატრის მუზეუმში იხსნება // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 28 იანვარი. - N23. - გვ.10[MFN: 906]
ანოტაცია: 1937 წელს რეპრესირებული მხატვრის გამოფენა და პირველი სრულყოფილი და მრავლისმომოცველი ალბომის "პეტრე ოცხელი" წარდგინება
ანოტაცია: პეტრე ოცხელის დეკორაციების და კოსტუმების ესკიზების ერთდღიანი გამოფენა და ლეგენდარული სპექტაკლის "ურიელა კოსტას"აღდგენილი ვარიანტის ჩვენება მარჯანიშვილის თეატრის ფოიეში. კომენტარებს აკეთებენ ღონისძიების ორგანიზატორები
პერსონალია:ვაჩეიშვილი ნინო (თეატრის მუზეუმის თანამშრომელი, გამოფენის კოორდინატორი, ხელოვნებათმცოდნე); მაზმიშვილი ეკა (მარჯანიშვილის თეატრის მმართველი).
საქველმოქმედო აქცია და სანდრა რულოვსის წიგნის პრეზენტაცია // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 6 თებერვალი. - N32. - გვ.16[MFN: 1737]
ანოტაცია: საქველმოქმედო ჰუმანიტარული ორგანიზაციის (SOCO) და საქართველოს საგანმანათლებლო და შრომითი საქმიანობის ურთიერთდახმარების საერთაშორისო ფონდის (GIEV) ორგანიზებით გამართული გამოფენა-გაყიდვა და წიგნის "სანდრა რულოვსი, იდეალისტის ნაამბობი. საქართველოს პირველი ლედი" თურქული თარგმანის პრეზენტაცია
პერსონალია:თეზგიორი ერთან (თურქეთის რესპუბლიკის ელჩი საქართველოში); ალასანია გიული (შავი ზღვის უნივერსიტეტის პრორექტორი); ბოზქირი მესუთ (შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტისა და ჩაღლარის სასწავლო დაწესებულებების სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); რულოვსი სანდრა ელისაბედ (SOCO-ს დირექტორი).
ქართული ღვინო უდიდეს თურქულ გამოფენაზე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 18 მარტი. - N73. - ჩანართი : Business რეზონანსი. - N01. - გვ.4[MFN: 2562]
ანოტაცია: ქართული ღვინის მწარმოებელი კომპანიების ("დანელია და კომპანია", "დუგლაძის ღვინის კომპანია" და "ოკამი") მონაწილეობა თურქეთის ქალაქ სტამბულში გამართულ გამოფენაზე