ანოტაცია:  მიხეილ სააკაშვილისა და ვლადიმერ პუტინის შეხვედრასთან დაკავშირებით
"ტყვეობაში განავალი იმიტომ არ მიჭამია, მეორე კაცი ვიყავი!" რატომ შეარქვეს "თეთრი ტორნადო", რატომ გასცილდა პირველ ცოლს და რა კორუფციულ გარიგებაში ამხილეს ჯონ მაკკეინი // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 25-26 თებერვალი. - N22(77). - გვ.10[MFN: 617]
ფოტოები:  ჯონ მაკკეინი
თემატიკა:  პოლიტიკა; ლიდერები.
წყლის დავალიანების გამო დენს არ გაგვითიშავენ. "თელასი" და "თბილისის წყალი" ასეთ გარიგებაზე არ წასულან // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 9 თებერვალი. - N35. - გვ.8[MFN: 2016]
ანოტაცია:  კომუნალური გადასახადების ამოსაღებად დაჯარიმების მსგავსი ქმედებების განხორციელებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ფანცულაია ვალერი (კომპანია "თელასის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი); კუკულაძე ნათია (კომპანია "თბილისის წყლის" ხარისხის მართვის სამსახურის უფროსი); იმნაიშვილი ვაჟა (თბილისის საკრებულოს ყოფილი წევრი ).
თემატიკა:  გადასახადები; საბინაო-კომუნალური გადასახადები.
1. დარჯანია, გიორგი
სისტემა ცხოვრებისა და ფეხბურთისა დაზოგილი კალამ-ქაღალდის ამბავი // სარბიელი. - , 2008. - 21 მარტი. - N063. - გვ.4[MFN: 3177]
ანოტაცია:  საუბარი როგორ ამხილეს 2001 წელს რუსთავი "გორდა" და ბოლნისის "სიონი" მატჩის გარიგებაში.
ჯარისკაცს იარაღის დაგვიანებით ჩაბარება დეზერტირობად ჩაუთვალეს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 21 ნოემბერი. - N319. - გვ.6[MFN: 8140]
ანოტაცია:  ვაზიანის სამხედრო ნაწილის მე-4 ბრიგადის 43-ე ბატალიონის სერჟანტის, ლევან ხანიაშვილის დაკავების ფაქტზე
თემატიკა:  რუსეთ-საქართველოს ომი; შეიარაღებული ძალები; სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  საპროცესო გარიგება.
"ქრისტიან-დემოკრატები" ხელისუფლებას გარიგებას სთავაზობენ // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 8 დეკემბერი. - N336. - გვ.16[MFN: 9228]
ანოტაცია:  ფრაქცია "ქრისტიან-დემოკრატების" წევრი საუბრობს აგვისტოს მოვლენების შემსწავლელი კომისიის დასკვნის მოსალოდნელ რეკომენდაციებთან დაკავშირებით
საპროცესო გარიგება-სახელმწიფო რეკეტი თუ ნაცმოძრაობის "ობშჩიაკში" შესატანი თანხა? : ინტერვიუ / პეტრე მამრაძე ; ესაუბრა ლალი როზამაშვილი // ვერსია. - თბ., 2009. - 4-5 თებერვალი. - N14(222). - გვ.7[MFN: 10693]
გეოგ.დასახელება:  ევროპა; აშშ.
საკვანძო სიტყვები:  ჩეკი; ფულის გადახდა; ხელისუფლება.
1. ახვლედიანი, ამირან
ქუთაისელი ბიზნესმენი იმერეთის გუბერნატორ ჩოგოვაძეს კორუფციულ გარიგებაში ადანაშაულებს : ინტერვიუ / ა.ახვლედიანი ; ესაუბრა დ.მეფარიშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2009. - 19-25 იანვარი. - N3. - გვ.14[MFN: 10893]
UDC:  32 + 334(479.22)
ანოტაცია:  ქუთაისელი ბიზნესმენის ამირან ახვლედიანის სკანდალური ინტერვიუ მიხეილ სააკაშვილის წინააღმდეგ
თემატიკა:  პოლიტიკა; ბიზნესი.
რა ვაჭრობა-გარიგება გამართა რუსეთის მხარესთან სააკაშვიოის ხელისუფლებამ წაგებული ომის შემლდგომ, საკუთარი საქმის გადასარჩენად : ინტერვიუ / ფიქრია ჩიხრაძე ; ესაუბრა ნათია ნოდია // ვერსია. - თ., 2009. - 9-10 თებერვალი. - N16(224). - გვ.7[MFN: 10946]
ფოტოები:  ფიქრმა ჩიხრაძე
ერაყელი გმირები დეზერტირებად გამოაცხადეს! რა გარიგებას სთავაზობს პროკურატურა დეზერტირობაში ბრალდებულ ოფიცრებს და რა მოხდა გლდანის ტყეში // ვერსია. - თბ., 2009. - 13-15 თებერვალი. - N18(226). - გვ.7[MFN: 11141]
ანოტაცია:  როგორ გახდა ოფიცერი ლევან კობაიძე დეზერტირი
პერსონალია:  ჩიკვაიძე ირაკლი (ადვოკატი).
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთ-საქართველოს ომი; რიგითი ჯარისკაცები.