შიდაარეულობის მოწყობა უნდათ // ალია. - თბ., 2008. - 4-5 ნოემბერი. - N135(2260). - გვ.8[MFN: 50235]
ანოტაცია: ცხინვალის ბრალდება, კახეთიდან ოსი ეროვნების მოქალაქეების გასახლებასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები: ღვინიაშვილი გიორგი (კახეთის გუბერნატორი).
მეფარიშვილი, დარეჯან
უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის მოადგილეს საპროტესტო ტალღით ემუქრებიან // ალია. - თბილისი, 2009. - 12-13 მარტი. - N29(2313). - გვ.15[MFN: 53857]
UDC: 34(479.22)(092)
ანოტაცია: მოსამართლე მიხეილ გოგიშვილის უკანონო ქმედებებთან დაკავშირებით
პერსონალია: გოგიშვილი მიხეილ (უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის მოადგილე); ნაზარაშვილი დარეჯან (სოფელ მისაქციელის მკვიდრი).
ორგანიზაცია: უზენაესი სასამართლო.
გეოგ.დასახელება: მისაქციელი.
თემატიკა: ქართველი მოსამართლეები.
საკვანძო სიტყვები: ბინიდან გასახლება; უკანონო გაყიდვა; სასამართლო გადაწყვეტილება; მოტყუებული მოსახლეობა; ფულის გამოძალვა; დაზარალებულები.
ჩხობაძე, ნინო
რაჭის სოფლებიდან მოსახლეობის გასახლება იგეგმება? : რა ფარული ენერგეტიკული გარიგება გაშიფრა "ალიამ" / ნინო ჩხობაძე, ეკა ბენდელიანი, მარიამ ვალიშვილი ; ჩაიწერა დიმიტრი ტიკარაძემ // ალია. - თბილისი, 2009. - 7-10 აპრილი. - N40(2325). - გვ.4[MFN: 54168]
UDC: 621.311(479.22)
• ბენდელიანი, ეკა; ვალიშვილი, მარიამ; ანოტაცია: ინტერვიუ ნინო ჩხობაძესთან, ეკა ბენდელიანთან და მარიამ ვალიშვილთან
პერსონალია: ჩხობაძე ნინო (ექსპერტი); ბენდელიანი ეკა (გარემოს დაცვის სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის ხელმძღვანელი); ვალიშვილი მარიამ (ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილე).
ორგანიზაცია: ენერგეტიკის სამინისტრო.
გეოგ.დასახელება: რაჭა.
თემატიკა: ჰიდროელექტროსადგურები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები: კაშხლის მშენებლობა; ხელშეკრულება კომპანიასთან; მოსალოდნელი პრობლემები; გარემოს დაცვა.
"მაბრალებენ, ხან სააკაშვილისააო და ხან ათას სისულელეს, მერე კიდევ პუტინის აგენტობა დამაბრალეს..." / დარეჯან მეფარიშვილი // ალია. - თბილისი, 2009. - 5-7 სექტემბერი. - N103 (2388). - გვ.9[MFN: 55788]
ანოტაცია: ახალგაზრდა ოპოზიციონერების ოფისიდან გამოსახლებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ნიშნიანიძე გია ("ჯი-ემ-სი" ჯგუფის მფლობელი); შიუკაშვილი ხათუნა ("ახალგაზრდული ლიგის" დამფუძნებელი).
საკვანძო სიტყვები: ოპოზიციური პარტია; საპროტესტო აქცია; გასახლება.