ანოტაცია:  ეკონომიკური კრიზისის პროცესებზე
გიორგი კეტოევი: იქიდან გაჭირვებას გამოვექეცი : ინტერვიუ / გიორგი კეტოევი ; ესაუბრა ლექსო მაისურაძე // სარბიელი. - , 2009. - 9-15 თებერვალი. - N6. - გვ.15[MFN: 10867]
ანოტაცია:  საუბარი თავისუფალი სტილით მოჭიდავე რუსეთის ნაკრების ერთ-ერთ ლიდერთან
გაჭირვება მანახე და გაქცევას განახებო. სამშენებლო სექტორი კრიზისის გამოწვევაში ბანკებს ადანაშაულებს // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 24-30 მარტი. - N10. - გვ.9[MFN: 13159]
ანოტაცია:  სიახლეები საქართველოს ეკონომიკაში
ორგანიზაცია:  "ყაზტრანსგაზი"; "გაზპრომი".
საკვანძო სიტყვები:  საბანკო სექტორის დაპირიპირება მშენებლებთან; ინვესტიციები; საარსებო მინიმუმი.
1. დოჩანაშვილი, გურამ
ერთადერთი შემოქმედი არის წმიდა სამება. როდესაც გაჭირვებაში სიკეთეს ჩაიდენ, ამას უდიდესი მნიშვნელობა აქვს : ინტერვიუ / გურამ დოჩანაშვილი ; ესაუბრა ლელა ოჩიაური // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 15-21 იანვარი. - N1. - გვ.3[MFN: 15713]
ანოტაცია:  მწერალი თავისი შემოქმედების, ხელოვნებისა და რწმენის შესახებ
თემატიკა:  მწერლობა; მწერლები.
საკონსტიტუციო კომისიის გაჭირვება // რეზონანსი. - , 2010. - 10 მარტი. - N61. - გვ.1,2[MFN: 28169]
UDC:  342.4 + 342.537(479.22)
ანოტაცია:  მოსამართლეთა ასაკის აწევის საკითხებზე
თემატიკა:  კონსტიტუცია; კანონპროექტები.
1. სიხარულიძე, ბიძინა
სახელმწიფომ აბორტის გაკეთება აკრძალა?! / ბიძინა სიხარულიძე, ვატო სურგულაძე ; ესაუბრა თამარ როსტიაშვილი // ალია. - თბ., 2008. - 11-12 სექტემბერი. - N112 (2237). - გვ.12-13[MFN: 49860]
სურგულაძე, ვატოროსტიაშვილი, თამარ (კორესპ.);
ანოტაცია:  ინტერვიუ ბიძინა სიხარულიძესთან და ვატო სურგულაძესთან
პერსონალია:  სიხარულიძე ბიძინა (თემქის სამშობიაროს მთავარი ექიმი); სურგულაძე ვატო (ჯანდაცვის პროგრამების სააგენტოს თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  დევნილები; გაჭირვება; უსახლკარობა; დაფინანსება.
ეკონომიკური მდგომარეობის შეფასების მეთოდოლოგია გადასახედია // ალია. - თბ., 2008. - 27-28 ნოემბერი. - N145 (2270). - გვ.7[MFN: 51496]
ანოტაცია:  სიღარიბის დაძლევის სახელმწიფო პროგრამა
პერსონალია:  სიბაშვილი გიორგი (კახეთის რწმუნებულის პირველი მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  სიღარიბე; დახმარება; გაჭირვება; სიღარიბის დაძლევა.
1. დერიუგინი, ნიკოლოზ
რატომ არ დადის აქციებზე ნიკოლოზ დერიუგინი? / ნიკოლოზ დერიუგინი ; ჩაიწერა დიტო ჩუბინიძემ // ალია. - თბილისი, 2009. - 30 აპრილი-1 მაისი. - N49(2334). - გვ.11[MFN: 54471]