როგორ მოვიქცეთ, თუ ოპერაცია გვჭირდება, ფული კი არ გვაქვს: ერთი ადამიანის ისტორია?! : საუბარი / შ.ქოჩორაშვილი ; მოამზადა ე.გულუამ // რეზონანსი. - , 2008. - 14 აპრ.. - N100. - გვ.1,3[MFN: 8291]
ანოტაცია: საუბარი "ერთიანი ნაციონალური პარტიის" წევრთან, ავტოავარიის შედეგად დაზარალებულ შ.ქოჩორაშვილთან მის მძიმე მატერიალურ გაჭირვებასთან დაკავშირებით
"სამწუხაროდ, ჩვენ წინ გველოდება უფრო მწირი საახალწლო სუფრა, ვიდრე ამის სურვილი გვაქვს და უფრო დიდი გაჭირვება..." : ინტერვიუ / ს.ცისკარიშვილი ; ესაუბრა დ.ტიკარაძე // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 24-30 ნოემბერი. - N47. - გვ.22[MFN: 10171]
ერთადერთი შემოქმედი არის წმიდა სამება. როდესაც გაჭირვებაში სიკეთეს ჩაიდენ, ამას უდიდესი მნიშვნელობა აქვს : ინტერვიუ / გურამ დოჩანაშვილი ; ესაუბრა ლელა ოჩიაური // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 15-21 იანვარი. - N1. - გვ.3[MFN: 15713]
რატომ არ დადის აქციებზე ნიკოლოზ დერიუგინი? / ნიკოლოზ დერიუგინი ; ჩაიწერა დიტო ჩუბინიძემ // ალია. - თბილისი, 2009. - 30 აპრილი-1 მაისი. - N49(2334). - გვ.11[MFN: 54471]
აფხაზეთის ომში დაღუპული 3 ვაჟკაცის დედის ტრაგედია და ღია ცის ქვეშ დარჩენის მოლოდინი : საუბარი / ციალა ჩხეტიანი ; ესაუბრა ნინო ხარშილაძე // ვერსია. - , 2011. - 18-20 მარტი. - N30(507). - გვ.9[MFN: 64595]