ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 75 ჩანაწერი
ნოემბრის მოვლენების დროს დაკავებულები არ გაუთავისუფლებიათ. პრეზიდენტის მიერ ოთხშაბათს შეწყალებულ 32 პატიმარს შორის არ აღმოჩნდნენ ის პირები, რომელთა გათავისუფლებასაც ოპოზიცია ითხოვს // რეზონანსი. - , 2008. - 22 თებ.. - N048. - გვ.3[MFN: 2447]
UDC:  323(479.22) + 343.292(479.22)
თემატიკა:  საშინაო პოლიტიკა; პატიმართა შეწყალება.
საკვანძო სიტყვები:  2007 წლის 7 ნოემბერი.
საოჯახო ნივთების ქურდობისთვის არასრულწლოვანები დააკავეს. დაკავებულები სასამართლომ გირაოთი გაათავისუფლა, პროკურატურა კი ასაჩივრებს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 15 ივლისი. - N190. - გვ.10[MFN: 4009]
ანოტაცია:  წყნეთში, 6 ივლისს მომხდარი ქურდობის ფაქტთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ხუჯაძე ნატო (მოსამართლე); მეზვრიშვილი თეა (პროკურორი).
თემატიკა:  დანაშაული; ქურდობა.
1. კუკულაძე, ზურა
დაგევასე? დარეკე! სექს-ინდუსტრია ბიზნესის ყველაზე წარმატებული სახეობაა საქართველოში. როგორ უთანხმდებიან კლიენტებს ინტერნეტით ამ საქმით დაკავებულები // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 22-28 ივლ.. - N13. - გვ.7[MFN: 4295]
UDC:  176.5(479.22)
ანოტაცია:  პროსტიტუციული ბიზნესის განვითარებაზე - მომსახურება ინტერნეტით
თემატიკა:  პროსტიტუცია.
საკვანძო სიტყვები:  ინტერნეტ-მომსახურება.
საქართველოში ძალადობის მეთოდები არ იცვლება. პროკურატურა ნაწამებ ადამიანებს "ინტერვიუს ართმევს", დაკავებულები კი კვლავ კიბეებზე გორდებიან და თავს კედლებს ურტყამენ // ვერსია. - თბ., 2008. - 3-4 დეკემბერი. - N142(197). - გვ.2[MFN: 8640]
ფოტოები:  სოზარ სუბარი
პერსონალია:  სუბარი სოზარ (სახალხო დამცველი); შავაძე როინ (სამხედრო მზვერავი).
ორგანიზაცია:  მე-5 საპყრობილე.
თემატიკა:  სამართალი; სახალხო დამცველი.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიცია; საპატიმრო.
1. მარტყოფლიშვილი, ილია
გურჯაანის პოლიცია ახალგაზრდებს დაერია. დაკავებულები წიხლებით სცემეს და გაუხსნელი დანაშაულების აღიარებას აიძულებენ // ვერსია. - თბ., 2009. - 16-17 მარტი. - N31(239). - გვ.13[MFN: 12657]
თემატიკა:  პოლიცია.
1. ტომბე, არიან
ტირძნისელი ბავშვების გამოხსნაში, შესაძლოა თომას ჰამარბერგი ჩაერთოს. წითელი ჯვრის წარმომადგენლებმა დაკავებულები კი მოინახულეს, მაგრამ მათ შესახებ საუბარს მათივე ორგანიზაციის წესები უკრძალავთ : ინტერვიუ / არიან ტომბე ; ესაუბრა თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - , 2009. - 12 ნოემბერი. - N306. - გვ.16[MFN: 22297]
UDC:  323(479.22:479.225) + 343.433
ანოტაცია:  საქართველოში წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის დელეგაციის ხელმძღვანელი საუბრობს გატაცებულ ბავშვებთან შეხვედრის შესახებ.
პერსონალია:  რომელაშვილი გიორგი; საბაძე ალეკო; ბუჩუკური ვიქტორ; ხმიადაშვილი ლევან; ჰამებერგი თომას (ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარი).
მოხსენიებული პირები:  თარგამაძე გიორგი ("ქრისტიან-დემოკრატიული პარტიის" ლიდერი).
თემატიკა:  კონფლიქტის ზონა; არასრულწლოვანთა გატაცება.
"კავკასიაში" ამბობენ, რომ რვავე დაკავებული უდანაშაულოა // რეზონანსი. - , 2010. - 22 ივლისი. - N192. - გვ.4[MFN: 34158]
UDC:  654.197 + 347.99(479.22)
ანოტაცია:  ტელეკომპანია "კავკასიაში" მომხდარ ინციდენტთან დაკავშირებით დაკავებულების სასამართლო პროცესის შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  ქარცივაძე ბესარიონ (ადვოკატი); ელისაშვილი ალეკო (ტელეკომპანია "კავკასიის" ჟურნალისტი).
თემატიკა:  ტელეკომპანიები; სასამართლოები.
პატიმრების ოჯახის წევრები ბრიუსელში იმყოფებიან // რეზონანსი. - , 2010. - 20 ოქტომბერი. - N282. - გვ.3[MFN: 36696]
UDC:  342.7(479.22) + 343.91(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოში პოლიტიკური ნიშნით დაკავებულების მშობლები და მეუღლეები საქმეების ობიექტურად გამოძიებას ითხოვენ.
მოხსენიებული პირები:  კორკოტაძე ნათია (ადვოკატი); მაღრაძე ელენე (სამხედრო ექსპერტ ვახტანგ მაისაიას მეუღლე ).
თემატიკა:  პატიმართა უფლებები.
1. ჩახუნაშვილი, გიორგი
სპორტი მოყვარეა და მტრად არ უნდა აქციო!" რატომ კარგავენ მოზარდები გონებას სპორტულ მოედნებზე და რას ეძახის "ტრეფიკინგს ადგილზე" პროფესორი გიორგი ჩახუნაშვილი // ვერსია. - , 2010. - 27-28 ოქტომბერი. - N101(450). - გვ.8[MFN: 36888]
UDC:  796 + 61(479.22)
ანოტაცია:  საუბარი მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორ გიორგი ჩახუნაშვილთან იმ მოზარდთა ჯანმრთელობაზე, რომლებიც სპორტით არიან დაკავებულები
თემატიკა:  სპორტი; ჯანდაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  ჯანმრთელობის ცნობა; კვება; ქიმიური პრეპარატები.
20 დაკავებულიდან 2, შესაძლოა, ბათუმელი ბიზნესმენი იყოს. რატომ გადადო შსს-მ რუსეთის სასარგებლოდ ჯაშუშობის ბრალდებით დაკავებულებთან დაკვაშირებით ოფიციალური განცხადების გაკეთება // რეზონანსი. - , 2010. - 1 ნოემბერი. - N299. - გვ.1,2[MFN: 36991]
UDC:  343 + 344.131.1(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჯაშუშობის ბრალდებით დაკავებულების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ლავროვი სერგეი (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი); მაისურაძე ანზორ (უშიშროების ყოფილი მინისტრი); ალადაშვილი ბესარიონ (ექსპერტი ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებში); სესიაშვილი ირაკლი (ექსპერტი უსაფრთხოების საკითხებში); ხუხაშვილი გია (ეკონომიკის ექსპერტი).
თემატიკა:  დანაშაული; ჯაშუშობა.