ანოტაცია: მცირე მეწარმეთათვის ჯარიმების ზრდის ფონზე სერიოზული ფსიქოლოგიური პრობლემებისა და თელავში, საბითუმო მაღაზია "დელფინის" ერთ-ერთი მფლობელის თვითმკვლელობის ფაქტთან დაკავშირებით.
მედეას ძეგლი თუ გამბუზიის? : ქალაქის სიმბოლოს გამო ბათუმში დაპმრისპირება დაიწყო / ამირან კიღურაძე // ალია. - თბილისი, 2007. - 10-12 მარტი. - N27 (2000). - გვ.8[MFN: 43134]
სოკ-მა საქართველოს შესაძლოა "ბაბუშერას" გამოყენების უფლება სთხოვოს. სოხუმის აეროპორტში რუსული კომპანია 100 მილიონი დოლარის ჩადებას გეგმავს // რეზონანსი. - , 2011. - 23 ივლისი. - N193. - გვ.5[MFN: 74665]
სეპარატისტებმა დივერსიული რაზმი "დელფინი" ჩამოაყალიბეს : აფხაზებმა გალის რაიონში 300-მდე შეიარაღებული პირი და 150 რეზერვისტი შეიყვანეს : საით მივყავართ რუსულ კვალს : "ჩემი თვალით დავინახე, როგორ წავიდა ტექნიკა ტყვარჩელის მიმართულებით" : ექსკლუზიური ინფორმაცია დაძაბულობის ეპიცენტრიდან // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2007. - 24 - 30 სექტემბერი. - N39 (656). - გვ.15[MFN: 211458]
ანოტაცია: სოფელ საკენთან მშენებარე გზის მონაკვეთზე, ქართველებსა და აფხაზეთის დივერსიულ ჯგუფს შორის შეტაკება მოხდა
პერსონალია:ქიშმარია რუსლან (აფხაზეთის აუღიარებელი რესპუბლიკის დე ფაქტო პრეზიდენტის რწმუნებული გალის რაიონში); დავითაია პაატა (ლიდერი პოლიტიკური გაერთიანებისა "ჩვენ თვითონ"); დიოდერევი ალექსანდრ (სამშვიდობო ძალების ინფორმაციის სამსახურის უფროსი).
საით? სანატრელი ზღვისკენ! : ბათუმის დელფინარიუმში საექსპერიმენტოდ ჩამოყვანილი ორივე დელფინი დაიხრჩო(!) : აჭარის ტურიზმის ნაცნობ-უცნობი შხეფები / ჯაბა ანანიძე // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2009. - 24 - 30 აგვისტო. - N34(786). - გვ.26[MFN: 216739]