აკაკი მინაშვილი - დელფინი თხილამურზე // საერთო გაზეთი. - , 2009. - 30 სექტემბერი. - N37(69). - გვ.4,5[MFN: 93589]
ანოტაცია:  2014 წელს სოჭში დაგეგმილი ზამთრის ოლიმპიადის ჩატარებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მინაშვილი აკაკი (პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ოლიმპიური თამაშები.
1. კუპრაშვილი, ჰენრი (საქართველოს ეროვნული უშიშროების აპარატის თანამშრომელი)
დარდანელის გმირი - ადამიანი დელფინი : ინტერვიუ / ჰ. კუპრაშვილი ; ესაუბრა ნუგზარ სამხარაძე // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2004. - 24 ივნისი-1 ივლისი. - N25. - გვ.14[MFN: 152682]
UDC:  797.1(479.22)
ანოტაცია:  2002 წელს დარდანელის სრუტის გადაცურვის ისტორიის შესახებ
თემატიკა:  მოცურავეები.
1. კუპრაშვილი, ჰენრი
"ადამიანი დელფინი" ბოსფორისკენ დაიძრა / ჰ. კუპრაშვილი ; ესაუბრა გ. ჭანიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2005. - 12 ივლისი. - გვ.15[MFN: 159442]
UDC:  797.2(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ მოცურავესთან
1. კუპრაშვილი, ჰენრი (სპორტსმენი, მოცურავე)
"ხელფეხშეკრული დელფინი" ბაირონის საზოგადოების ოქროს მედლით დაჯილდოვდა : ინტერვიუ / ჰ.კუპრაშვილი ; ესაუბრა მ.ქირია // რეზონანსი. - თბილისი, 2003. - 3 ივლისი. - გვ.15[MFN: 162692]
თემატიკა:  სპორტი; ცურვა.
1. მანაგაძე, ირაკლი
სეპარატისტებმა დივერსიული რაზმი "დელფინი" ჩამოაყალიბეს : აფხაზებმა გალის რაიონში 300-მდე შეიარაღებული პირი და 150 რეზერვისტი შეიყვანეს : საით მივყავართ რუსულ კვალს : "ჩემი თვალით დავინახე, როგორ წავიდა ტექნიკა ტყვარჩელის მიმართულებით" : ექსკლუზიური ინფორმაცია დაძაბულობის ეპიცენტრიდან // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2007. - 24 - 30 სექტემბერი. - N39 (656). - გვ.15[MFN: 211458]
ანოტაცია:  სოფელ საკენთან მშენებარე გზის მონაკვეთზე, ქართველებსა და აფხაზეთის დივერსიულ ჯგუფს შორის შეტაკება მოხდა
პერსონალია:  ქიშმარია რუსლან (აფხაზეთის აუღიარებელი რესპუბლიკის დე ფაქტო პრეზიდენტის რწმუნებული გალის რაიონში); დავითაია პაატა (ლიდერი პოლიტიკური გაერთიანებისა "ჩვენ თვითონ"); დიოდერევი ალექსანდრ (სამშვიდობო ძალების ინფორმაციის სამსახურის უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  დაპრისიპირება; კოდორის ხეობა; შეტაკება; დაკავებულები.
1. ანანიძე, ჯაბა
საით? სანატრელი ზღვისკენ! : ბათუმის დელფინარიუმში საექსპერიმენტოდ ჩამოყვანილი ორივე დელფინი დაიხრჩო(!) : აჭარის ტურიზმის ნაცნობ-უცნობი შხეფები / ჯაბა ანანიძე // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2009. - 24 - 30 აგვისტო. - N34(786). - გვ.26[MFN: 216739]
UDC:  796.5
საკვანძო სიტყვები:  ტურისტები.
გვერდები:  | 1 | 2 |  შემდეგი »