"ექიმები დარწმუნებული იყვნენ, მამაჩემი მალე რომ გარდაიცვლებოდა და მეორე ოპერაცია ჩაუტარეს, ექსპერტიზას შეცდომა რომ არ დაედგინა და კვალი გამქრალიყო!" : ინტერვიუ / ნ.წენგუაშვილი; ალ.(ბიჭიკო) ცალუღელაშვილი; ვ.ვაშაკიძე ; ესაუბრა ნ.ვარდიაშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 18 -24 თებერვალი. - N7. - გვ.12-13[MFN: 1253]
ექიმები აჯანყებისათვის ემზადებიან! რა ბრალდებებს უყენებენ დეპუტატ ოქრიაშვილს, ვინ ემუქრება და რისი ეშინიათ მედიკოსებს // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 7-8 აპრილი. - N40(95). - გვ.10[MFN: 1275]
პერსონალია:ომიაძე მიშა (ოფთალმოლოგიისა და ნევროლოგიის ეროვნული ცენტრის გენ. დირექტორი); აბაშიძე ნათელა (იაშვილის სახელობის ბავშვთა საავადმყოფოს ექიმი); კაჭახიძე ნინო (ოფთალმოლოგიისა და ნევროლოგიის ინსტიტუტის ეროვნული ცენტრის პროფკომიტეტის თავმჯდომარე); ლეტრიაშვილი ირაკლი (გაერთიანებული პროფკავშირების თავმჯდომარე); კვიტაშვილი სანდრო (ჯანდაცვის მინისტრი); შარაშიძე ეკატერინე (ეკონომიკური განვითარების მინისტრი).
ანოტაცია: თბილისის "აკადემიკოს ჩაჩავას სახელობის პერინატარული მედიცინისა და მეანობა-გინეკოლოგიის სახელმწიფო კვლევითი ინსტიტუტის" მიმართ წამოყენებული ბრალდება ახალშობილისადმი ექიმების დაუდევრობის ფაქტზე
ანოტაცია: 2007 წლის 26 დეკემბერს ექიმების დაუდევრობის შედეგად გარდაცვლილი არკადი კალანდაძის საქმის დეტალებზე საუბრობს მისი მამა. /თანდართულია ექიმების კომენტარები/
"Если бы у Леонардо да Винчи был компьютер, он бы не создал Джоконду!" : Интервью / Давид Вашадзе ; Записал А.Имерели // Свободная Грузия. - , 2008. - 18 июня. - N9. - Еженедельное приложение Москва-Тбилиси 18 июня. - N9. - С.14[MFN: 3072]