"ექიმები დარწმუნებული იყვნენ, მამაჩემი მალე რომ გარდაიცვლებოდა და მეორე ოპერაცია ჩაუტარეს, ექსპერტიზას შეცდომა რომ არ დაედგინა და კვალი გამქრალიყო!" : ინტერვიუ / ნ.წენგუაშვილი; ალ.(ბიჭიკო) ცალუღელაშვილი; ვ.ვაშაკიძე ; ესაუბრა ნ.ვარდიაშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 18 -24 თებერვალი. - N7. - გვ.12-13[MFN: 1253]
ანოტაცია:  ონკოლოგიის ცენტრში გარდაცვლილი, წყნეთში მცხოვრები მურად წენგუაშვილის საქმის დეტალები
პერსონალია:  ცალუღელაშვილი ბიჭიკო (ექიმი); ვაშაკიძე ვაჟა (გამომძიებელი).
ორგანიზაცია:  აკადემიკოს ა. ღვამიჩავას სახ.ონკოლოგიის ნაციონალური ცენტრი.
პერსონალია:  ომიაძე მიშა (ოფთალმოლოგიისა და ნევროლოგიის ეროვნული ცენტრის გენ. დირექტორი); აბაშიძე ნათელა (იაშვილის სახელობის ბავშვთა საავადმყოფოს ექიმი); კაჭახიძე ნინო (ოფთალმოლოგიისა და ნევროლოგიის ინსტიტუტის ეროვნული ცენტრის პროფკომიტეტის თავმჯდომარე); ლეტრიაშვილი ირაკლი (გაერთიანებული პროფკავშირების თავმჯდომარე); კვიტაშვილი სანდრო (ჯანდაცვის მინისტრი); შარაშიძე ეკატერინე (ეკონომიკური განვითარების მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ტენდერი.
ჩაჩავას ინსტიტუტი სკანდალში გაეხვია! // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 25 თებერვალი -2 მარტი. - N8. - გვ.12[MFN: 1559]
UDC:  61 + 630.946.3(479.22)
ანოტაცია:  თბილისის "აკადემიკოს ჩაჩავას სახელობის პერინატარული მედიცინისა და მეანობა-გინეკოლოგიის სახელმწიფო კვლევითი ინსტიტუტის" მიმართ წამოყენებული ბრალდება ახალშობილისადმი ექიმების დაუდევრობის ფაქტზე
პერსონალია:  ნანუაშვილი ზურაბ (პაციენტი); კინტრაია პალიკო (სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); ხატიაშვილი ზაზა (ადვოკატი).
თემატიკა:  მედიცინა; სამეცნიერო დაწესებულებები.
"ჯო ენ"-ის კლინიკაში დედისერთა შვილი მომიკლეს! თუ ექიმის დანაშაული დამტკიცდა, გეფიცებით, მკლავი უნდა მოვჭრა!" // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 1-7 აპრილი. - N13. - გვ.24-25[MFN: 2676]