ფერმერები უფასო სახელმწიფო აცრებს არ ენდობიან // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 19 დეკემბერი. - 347. - გვ.7[MFN: 9983]
ანოტაცია:  სახელმწიფო პროგრამით გათვალისწინებულ ცხოველთა პროფილაქტიკურ ვაქცინაციასა და მისი დაფინანსების წყაროზე
პერსონალია:  ძამაშვილი კობა (სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის ეროვნული სამსახურის ვეტერინარიული ზედამხედველობის დეპარტამენტის უფროსი).
თემატიკა:  სოფლის მეურნეობა; მეცხოველეობა.
საკვანძო სიტყვები:  ტუბერკულოზი; ჯილეხი; ცოფი; თურქული; ბრუცელოზი.
1. გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების და ექსპერტთა მიმართვა საზოგადოებას და ხელისუფლებას // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 4 თებერვალი. - N27. - გვ.11[MFN: 11870]
ანოტაცია:  თბილისის მერიის მიერ ცოფთან ბრძოლის ორთვიურის დაწყების გამო დაგეგმილი ღონისძიებების კრიტიკა და ხელისუფლების მიერ ცოფის პრევენციის სამოქმედო გეგმის შემუშავების აუცილებლობის შესახებ
პერსონალია:  ხუნწარია რუსუდან (საქველმოქმედო ფონდი "არგუსის" პრეზიდენტი); ჩხარტიშვილი ლაშა (გარემოსა და ცხოველთა უფლებების დამცველი კავშირი "ლობოს" თავმჯდომარე); ჩხობაძე ნინო (ექსპერტი გარემოს დაცვის საკითხებში); სიმონიძე რუსუდან (საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა); კაპანაძე მაია (გარემოს დაცვითი ლიგა).
თემატიკა:  ჯანდაცვა; ინფექციური დაავადებები.
საკვანძო სიტყვები:  მაწანწალა ძაღლები; ფასიანი ვაქცინაცია.
ჩვილების იმუნიზაციას ახალი ვაქცინა დაემატება : ინტერვიუ / პ. იმნაძე ; ესაუბრა ნინო ფრანგიშვილი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 22 აპრილი. - N101. - გვ.6[MFN: 14750]
ანოტაცია:  2009 წლის მეორე ნახევრიდან, ჯანდაცვის სამინისტროს და ვაქცინების გლობალური ალიანსის მხარდაჭერით, საქართველოში ბე ტიპის ჰემოფილუს ინფლუენცას ბაქტერიით გამოწვეული ინფექციის საწინააღმდეგო ვაქცინაციასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  იმნაძე პაატა (საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისა და დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის დირექტორი).
თემატიკა:  ჯანდაცვა; ჩვილ ბავშვთა ვაქცინაცია.
1. ბაზაევი, ბადრი
ცოფის შემთხვევაში აცრა აუცილებელია : ინტერვიუ / ბ. ბაზაევი ; ესაუბრა ნინო ფრანგიშვილი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 27 აგვისტო. - N229. - გვ.12[MFN: 18757]
ანოტაცია:  საქართველოში დაფიქსირებული ცოფის შემთხვევები, მისი გამოვლინებები და ვაქცინაცია
პერსონალია:  ბაზაევი ბადრი (იმუნიზაციის ცენტრის ანტირაბიული სამსახურის უფროსი, ქირურგი).
თემატიკა:  ჯანდაცვა; დაავადებები; ცოფი.
საკვანძო სიტყვები:  ვაქცინა; აცრა.
შემოდგომაზე გრიპის შემოტევის საშიშროებაა : ინტერვიუ / პ. იმნაძე ; ესაუბრა ნინო ფრანგიშვილი // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2009. - 30 აგვისტო. - N232. - გვ.1,5[MFN: 18886]
ანოტაცია:  H1N1 ვირუსის შემთხვევები საქართველოში, მისი სიმპტომები, მკურნალობა და ვაქცინაცია
პერსონალია:  იმნაძე პაატა (საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის დირექტორი).
თემატიკა:  ჯანდაცვა; ვირუსული დაავადებები; ღორის გრიპი.