წითელა-წითურას ინდურ ვაქცინებს ჯარისკაცებზე ასაღებენ. მასობრივი იმუნიზაციის კამპანიის შეფერხება "ვერსიის" დამსახურება ყოფილა : ინტერვიუ / შოთა ცანავა ; ესაუბრა ნინო ხარშილაძე // ვერსია. - თბ., 2008. - 26-28 დეკემბერი. - N152(207). - გვ.10[MFN: 9345]
ფერმერები უფასო სახელმწიფო აცრებს არ ენდობიან // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 19 დეკემბერი. - 347. - გვ.7[MFN: 9983]
ანოტაცია: სახელმწიფო პროგრამით გათვალისწინებულ ცხოველთა პროფილაქტიკურ ვაქცინაციასა და მისი დაფინანსების წყაროზე
პერსონალია:ძამაშვილი კობა (სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის ეროვნული სამსახურის ვეტერინარიული ზედამხედველობის დეპარტამენტის უფროსი).
გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების და ექსპერტთა მიმართვა საზოგადოებას და ხელისუფლებას // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 4 თებერვალი. - N27. - გვ.11[MFN: 11870]
ანოტაცია: თბილისის მერიის მიერ ცოფთან ბრძოლის ორთვიურის დაწყების გამო დაგეგმილი ღონისძიებების კრიტიკა და ხელისუფლების მიერ ცოფის პრევენციის სამოქმედო გეგმის შემუშავების აუცილებლობის შესახებ
პერსონალია:ხუნწარია რუსუდან (საქველმოქმედო ფონდი "არგუსის" პრეზიდენტი); ჩხარტიშვილი ლაშა (გარემოსა და ცხოველთა უფლებების დამცველი კავშირი "ლობოს" თავმჯდომარე); ჩხობაძე ნინო (ექსპერტი გარემოს დაცვის საკითხებში); სიმონიძე რუსუდან (საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა); კაპანაძე მაია (გარემოს დაცვითი ლიგა).
ჩვილების იმუნიზაციას ახალი ვაქცინა დაემატება : ინტერვიუ / პ. იმნაძე ; ესაუბრა ნინო ფრანგიშვილი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 22 აპრილი. - N101. - გვ.6[MFN: 14750]
ანოტაცია: 2009 წლის მეორე ნახევრიდან, ჯანდაცვის სამინისტროს და ვაქცინების გლობალური ალიანსის მხარდაჭერით, საქართველოში ბე ტიპის ჰემოფილუს ინფლუენცას ბაქტერიით გამოწვეული ინფექციის საწინააღმდეგო ვაქცინაციასთან დაკავშირებით
პერსონალია:იმნაძე პაატა (საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისა და დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის დირექტორი).
ცოფის შემთხვევაში აცრა აუცილებელია : ინტერვიუ / ბ. ბაზაევი ; ესაუბრა ნინო ფრანგიშვილი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 27 აგვისტო. - N229. - გვ.12[MFN: 18757]
ანოტაცია: საქართველოში დაფიქსირებული ცოფის შემთხვევები, მისი გამოვლინებები და ვაქცინაცია
პერსონალია:ბაზაევი ბადრი (იმუნიზაციის ცენტრის ანტირაბიული სამსახურის უფროსი, ქირურგი).