ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 10 ჩანაწერი
რას შეცვლიან თავდაცვისა და უსაფრთხოების კონცეფციაში // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 26 სექტემბერი. - N263. - გვ.3[MFN: 5907]
ანოტაცია:  უსაფრთხოების კონცეფციის გადახედვასა და ქვეყანაში შექმნილი მდგომარეობის ადეკვატურად მასში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
პერსონალია:  თავდგირიძე გიორგი (სამხედრო ექსპერტი).
თემატიკა:  თავდაცვა და უსაფრთხოება.
"ქართული აკადემია" სააკაშვილის გადადგომას ითხოვს / ნუკრი ქანთარია; თემურ ნანეიშვილი ; მოამზადა მარი ოთარაშვილმა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 24 დეკემბერი. - N352. - გვ.5[MFN: 9504]
ანოტაცია:  აკადემიის წევრების მიერ პრეზიდენტის გადადგომის მოთხოვნის მიზეზებზე
საკვანძო სიტყვები:  ტერიტორიების დაკარგვა; თავდაცვა-უსაფრთხოება; განათლება; მეცნიერება.
1. ამერიკის შეერთებული შტატები-საქართველოს ქარტია. სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ // ვერსია. - თბ., 2009. - 12-13 იანვარი. - N4(212). - გვ.2[MFN: 9606]
ანოტაცია:  ამერიკა-საქართველოს ურთიერთობები
პერსონალია:  რაისი კონდოლიზა (აშშ-ს სახელმწიფო მდივანი); ვაშაძე გრიგოლ (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი).
გეოგ.დასახელება:  ვაშინგტონი; ამერიკა; საქართველო.
თემატიკა:  საგარეო პოლიტიკა; თავდაცვა და უსაფრთხოება; ეკონომიკა; ვაჭრობა; დემოკრატიის გაძლიერება.
უსაფრთხოების ახალ კონცეფციას ექსპერტი თავიდანვე უვარგისად მიიჩნევს : ინტერვიუ / კ. კაციტაძე ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 18 დეკემბერი. - N346. - გვ.4[MFN: 9828]
ანოტაცია:  საუბარი ექსპერტთან უსაფრთხოების ახალ კონცეფციაში შესატან ცვლილებებსა და ქვეყანაში არსებულ სამხედრო დოქტრინასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ქუთელია ბათუ (თავდაცვის მინისტრის ყოფილი მოადგილე).
თემატიკა:  ეროვნული უსაფრთხოება; თავდაცვა.
1. ამერიკის შეერთებული შტატები - საქართველოს ქარტია სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 10 იანვარი. - N2. - გვ.2[MFN: 10279]
ანოტაცია:  ქარტიის სრული ტექსტი
გეოგ.დასახელება:  ვაშინგტონი (კოლუმბიის ოლქი) (2009 წლის 9 იანვარი).
თემატიკა:  საქართველო აშშ-ს ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  თავდაცვა და უსაფრთხოება; ეკონომიკა; ვაჭრობა; ენერგეტიკა; დემოკრატიის გაძლიერება; კულტურული გაცვლის გაფართოება.
1. მაისურაძე, ანზორ
ვინ შეიძლება დაგეგმოს ტერაქტი სააკაშვილის წინააღმდეგ : ინტერვიუ / ანზორ მაისურაძე ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - , 2007. - 23 ივლისი. - N194. - გვ.1,8[MFN: 67171]
UDC:  351.862.4(479.22) + 355/359(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ უშიშროების ყოფილ მინისტრთან საქართველოს უსაფრთხოებასა და რუსული "გრუ"-ს მოქმედების შესახებ.
თემატიკა:  უსაფრთხოება; თავდაცვა.
UDC:  355/359 + 351.862.44](479.22)
ანოტაცია:  ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფციაში შესატანი ცვლილებების შესახებ.
თემატიკა:  თავდაცვა; უსაფრთხოება.
საქართველოს თავდაცვისა და უსაფრთხოების სისტემა მოშლილია : ინტერვიუ / ი. სესიაშვილი ; ესაუბრა ჯ. ჟვანია // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2012. - 24-30 ოქტომბერი. - N40. - გვ.10[MFN: 113135]
UDC:  351.862.44(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ სამხედრო ექსპერტთან
უსაფრთხოების გარანტიები საქართველოსთვის : თურქეთ-აზერბაიჯანის კავშირი, ნორდიკული ალიანსი და აშშ-სთან სტრატეგიული პარტნიორობა / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 21 აპრილი. - N102. - გვ.1-2[MFN: 200744]
UDC:  327 + 351.865 + 351.862.44](479.22)
გოგოლაშვილი, კახა ("ევროპული კვლევების ცენტრის" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);  მენაღარიშვილი, ირაკლი (საქართველოს საგარეო საქმეთა ყოფილი მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  კიკიანი, ირაკლი (პოლიტოლოგი, "ამერიკის მხარდამჭერთა ლიგის" პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ნატოში გაწევრიანებამდე საქართველოსთვის თავდაცვისა და უსაფრთხოების გარანტიების მიღების გზების შესახებ
თემატიკა:  პოლიტიკა; თავდაცვა; უსაფრთხოება.
1. თავდაცვა და უსაფრთხოება : სამხედრო თემაზე // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2013. - 1 - 7 ივლისი. - N27 (987). - გვ.9[MFN: 226950]
ანოტაცია:  ბათუმში საქართველოს თავდაცვისა და უსაფრთხოების მერვე კონფერენციის გამართვის შესახებ
პერსონალია:  ალასანია ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი); დანფორდი ჯოზეფ (ნატოს საერთაშორისო უსაფრთხოების მხარდამჭერი ძალების ISAF-ის სარდალი, გენერალი).
საკვანძო სიტყვები:  რეფორმები.