ჩანაწერები: თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 10 ჩანაწერი
რას შეცვლიან თავდაცვისა და უსაფრთხოების კონცეფციაში // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 26 სექტემბერი. - N263. - გვ.3[MFN: 5907 ]
ანოტაცია: უსაფრთხოების კონცეფციის გადახედვასა და ქვეყანაში შექმნილი მდგომარეობის ადეკვატურად მასში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
პერსონალია: თავდგირიძე გიორგი (სამხედრო ექსპერტი).
თემატიკა: თავდაცვა და უსაფრთხოება .
ქანთარია, ნუკრი
"ქართული აკადემია" სააკაშვილის გადადგომას ითხოვს / ნუკრი ქანთარია; თემურ ნანეიშვილი ; მოამზადა მარი ოთარაშვილმა // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 24 დეკემბერი. - N352. - გვ.5[MFN: 9504 ]
• ნანეიშვილი, თემურ ;
ანოტაცია: აკადემიის წევრების მიერ პრეზიდენტის გადადგომის მოთხოვნის მიზეზებზე
საკვანძო სიტყვები: ტერიტორიების დაკარგვა ; თავდაცვა-უსაფრთხოება ; განათლება ; მეცნიერება .
ამერიკის შეერთებული შტატები-საქართველოს ქარტია. სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ // ვერსია . - თბ., 2009. - 12-13 იანვარი. - N4(212). - გვ.2[MFN: 9606 ]
ანოტაცია: ამერიკა-საქართველოს ურთიერთობები
პერსონალია: რაისი კონდოლიზა (აშშ-ს სახელმწიფო მდივანი); ვაშაძე გრიგოლ (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი).
გეოგ.დასახელება: ვაშინგტონი ; ამერიკა ; საქართველო .
თემატიკა: საგარეო პოლიტიკა ; თავდაცვა და უსაფრთხოება ; ეკონომიკა ; ვაჭრობა ; დემოკრატიის გაძლიერება .
კაციტაძე, კახა
უსაფრთხოების ახალ კონცეფციას ექსპერტი თავიდანვე უვარგისად მიიჩნევს : ინტერვიუ / კ. კაციტაძე ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 18 დეკემბერი. - N346. - გვ.4[MFN: 9828 ]
ანოტაცია: საუბარი ექსპერტთან უსაფრთხოების ახალ კონცეფციაში შესატან ცვლილებებსა და ქვეყანაში არსებულ სამხედრო დოქტრინასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები: ქუთელია ბათუ (თავდაცვის მინისტრის ყოფილი მოადგილე).
თემატიკა: ეროვნული უსაფრთხოება ; თავდაცვა .
ამერიკის შეერთებული შტატები - საქართველოს ქარტია სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 10 იანვარი. - N2. - გვ.2[MFN: 10279 ]
ანოტაცია: ქარტიის სრული ტექსტი
გეოგ.დასახელება: ვაშინგტონი (კოლუმბიის ოლქი ) (2009 წლის 9 იანვარი).
თემატიკა: საქართველო აშშ-ს ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: თავდაცვა და უსაფრთხოება ; ეკონომიკა ; ვაჭრობა ; ენერგეტიკა ; დემოკრატიის გაძლიერება ; კულტურული გაცვლის გაფართოება .
მაისურაძე, ანზორ
ვინ შეიძლება დაგეგმოს ტერაქტი სააკაშვილის წინააღმდეგ : ინტერვიუ / ანზორ მაისურაძე ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი . - , 2007. - 23 ივლისი. - N194. - გვ.1,8[MFN: 67171 ]
UDC: 351.862.4(479.22) + 355/359(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ უშიშროების ყოფილ მინისტრთან საქართველოს უსაფრთხოებასა და რუსული "გრუ"-ს მოქმედების შესახებ.
თემატიკა: უსაფრთხოება ; თავდაცვა .
თავდაცვა - "ტოტალური" და "უპირობო" // რეზონანსი . - , 2006. - 8 სექტემბერი. - N243. - გვ.5[MFN: 69125 ]
UDC: 355/359 + 351.862.44](479.22)
ანოტაცია: ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფციაში შესატანი ცვლილებების შესახებ.
თემატიკა: თავდაცვა ; უსაფრთხოება .
საქართველოს თავდაცვისა და უსაფრთხოების სისტემა მოშლილია : ინტერვიუ / ი. სესიაშვილი ; ესაუბრა ჯ. ჟვანია // საქართველო და მსოფლიო . - თბილისი, 2012. - 24-30 ოქტომბერი. - N40. - გვ.10[MFN: 113135 ]
UDC: 351.862.44(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ სამხედრო ექსპერტთან
უსაფრთხოების გარანტიები საქართველოსთვის : თურქეთ-აზერბაიჯანის კავშირი, ნორდიკული ალიანსი და აშშ-სთან სტრატეგიული პარტნიორობა / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2015. - 21 აპრილი. - N102. - გვ.1-2[MFN: 200744 ]
UDC: 327 + 351.865 + 351.862.44](479.22)
• გოგოლაშვილი, კახა ("ევროპული კვლევების ცენტრის" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი); მენაღარიშვილი, ირაკლი (საქართველოს საგარეო საქმეთა ყოფილი მინისტრი, კომენტარის ავტორი); კიკიანი, ირაკლი (პოლიტოლოგი, "ამერიკის მხარდამჭერთა ლიგის" პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ნატოში გაწევრიანებამდე საქართველოსთვის თავდაცვისა და უსაფრთხოების გარანტიების მიღების გზების შესახებ
თემატიკა: პოლიტიკა ; თავდაცვა ; უსაფრთხოება .
თავდაცვა და უსაფრთხოება : სამხედრო თემაზე // კვირის პალიტრა . - თბილისი, 2013. - 1 - 7 ივლისი. - N27 (987). - გვ.9[MFN: 226950 ]
ანოტაცია: ბათუმში საქართველოს თავდაცვისა და უსაფრთხოების მერვე კონფერენციის გამართვის შესახებ
პერსონალია: ალასანია ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი); დანფორდი ჯოზეფ (ნატოს საერთაშორისო უსაფრთხოების მხარდამჭერი ძალების ISAF-ის სარდალი, გენერალი).
თემატიკა: საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო .
საკვანძო სიტყვები: რეფორმები .