1. სერჟანტ გლუხოვის საქმემ რუსული მედიის ნამდვილი სახე კიდევ ერთხელ გამოაშკარავა // ვერსია. - თბ., 2009. - 2-3 თებერვალი. - N13(221). - გვ.7[MFN: 10466]
ანოტაცია:  სერჟანტ გლუხოვთან დაკავშირებით, რომელმაც საქართველოს ხელისუფლებას თავშესაფარი სთხოვა
ორგანიზაცია:  გაზეთი "იზვესტია".
გეოგ.დასახელება:  ახალგორი.
თემატიკა:  მასმედია; ოკუპაცია; ანტიქართული პიარაქცია.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის ხელისუფლება; უზბეკური მედია; ტელეკომპანიები; საქართველო-რუსეთის ომი.
1. აფხაზაშვილი, თემურ
გორის თვითმმართველობა, ანუ "პატრიოტ" დროშისმქნეველთა თავშესაფარი : ინტერვიუ / თემურ აფხაზაშვილი ; ესაუბრა საბა წიწაკაშვილი // ვერსია. - თბ., 2009. - 24-26 აპრილი. - N47(255). - გვ.9[MFN: 14597]
ორგანიზაცია:  გორის მუნიციპალიტეტი; საკრებულო.
საკვანძო სიტყვები:  ბიუჯეტი; ტენდერები; შესყიდვები.
1. მაჩაბელი, გიორგი
რატომ არ სთხოვა პოლიტიკური თავშესაფარი ცოლის ნათლიას რაულ კასტროს და რა სამსახური გაუწია ჟურნალისტმა ლევან გუდაძემ ედუარდ კოკოითს // ვერსია. - თბ., 2009. - 9-10 სექტემბერი. - N94(302). - გვ.4[MFN: 18456]
UDC:  32 + 002.704.2
თემატიკა:  პოლიტიკა; ჟურნალისტიკა.
1. მელაძე, მარიამ
თბილისში თვეში 11-12 ათას მაწანწალა ძაღლს იჭერენ და კლავენ // რეზონანსი. კვირის. - , 2009. - 22 ნოემბერი. - N316(6187). - გვ.6[MFN: 22861]
UDC:  636.7 + 619(479.22)
ანოტაცია:  უპატრონო ძაღლების პრობლემასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ბერიძე ნათია (კერძო ვეტერინალური კლინიკის მთავარი ექიმი); წიქორიძე თეიმურაზ (საქართველოს ცხოველთა დაცვისა და გადარჩენის საზოგადოების გამგეობის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ძაღლები; ვეტერინარია.
საკვანძო სიტყვები:  აცრა; ძაღლის ნაკბენი; ცხოველთა თავშესაფარი; ცოფი.
კონსერვატორია, როგორც თავშესაფარი, რომელსაც "მომავლის სახლი" ჰქვია // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 26 ნოემბერი-2 დეკემბერი. - N41. - გვ.13[MFN: 24288]
UDC:  37.018.324(470.22)
ანოტაცია:  ბავშვთა სარეაბილიტაციო ცენტრის "მომავლის სახლის" შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  თაქთაქიშვილი დაჩი (მუსიკოსი); გეგენავა მაია ("მომავლის სახლის" დირექტორი).
თემატიკა:  ბავშვთა თავშესაფარი.
კანადაში თავშესაფრის მსურველთა შორის ქართველი ოლიმპიელები არ არიან. ვანკუვერის ოლიპიადაზე ჩასულთაგან 22-მა თავშესაფარი მოითხოვა // რეზონანსი. - , 2010. - 15 აპრილი. - N95. - გვ.12[MFN: 29575]
UDC:  796.032.2 + 325
ანოტაცია:  საქართველოს ოლიმპიური კომიტეტის განცხადება მათი დელეგაციის ყველა წევრის სამშობლოში დაბრუნების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  ბერიძე კახა (საქართველოს ოლიმპიური კომიტეტის პრესასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი).
თემატიკა:  სპორტული ოლიმპიადები; ემიგრაცია.