"საქართველო, სომხეთი და აზერბაიჯანი უნდა გაერთიანდეს!" - გაზეთ "ვრასტანის" რედაქტორის, ვან ბაიბურთის სკანდალური ინიციატივა : ინტერვიუ / ვან ბაიბურთი ; ესაუბრა ნათია ნოდია // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 13-14 თებერვალი. - N17(72). - გვ.5[MFN: 445]
ანოტაცია:  საქართველოს, სომხეთისა და აზერბაიჯანის გაერთიანებაზე
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; სომხეთი.
1. თარგამაძე, გიორგი
რაზე ესაუბრა ორი დღის წინ, გიორგი თარგამაძე "იმედის" გენდირექტორს. "ქრისტიან-დემოკრატების" ახალი ინიციატივა // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 19-20 მარტი. - N32(87). - გვ.6[MFN: 1019]
ფოტოები:  გიორგი თარგამაძე
პერსონალია:  თარგამაძე გიორგი (ჟურნალისტი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; მედია.
1. ალექსიძე, ნინო
"გაზის ოპეკი" დსთ-ში იქმნება. უკრაინა ევროპას საქართველოს მარშრუტს სთავაზობს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 30 იანვარი. - N25. - გვ.8[MFN: 1114]
UDC:  629.4.082.22(479.22)
ანოტაცია:  რუსეთის მიერ დსთ-ს სივრცეში "გაზის ოპეკის" მსგავსი ორგანიზაციის შექმნის მცდელობისა და უკრაინის პრემიერ-მინისტრის იულია ტიმოშენკოს ინიციატივა ახალი გაზსადენის მშენებლობასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  გაზმომარაგება.
1. აბულაშვილი, ია
გაერო აფხაზეთში სამშვიდობო პროცესის გადასინჯვას ითხოვს. რა იგულისხმება ამ გადასინჯვაში, აპრილში უშიშროების საბჭოს ახალ რეზოლუციაში გამოჩნდება // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 31 იანვარი. - N26. - გვ.4[MFN: 1215]
ანოტაცია:  გაეროს უშიშროების საბჭოს მხარდაჭერა ქართული მხარის ინიციატივასთან გადაისინჯოს სამშვიდობო პროცესი ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის ზონაში. ამ საკითხთან მიმართებაში კომენტარს აკეთებს პოლიტოლოგი პაატა ზაქარეიშვილი
პერსონალია:  ჩურკინი ვიტალი (გაერო-ში რუსეთის ელჩი); პან გიუნი (გაერო-ს გენერალური მდივანი); იაკობაშვილი თემურ (რეინტეგრაციის საკითხებში მინისტრობის კანდიდატი).
თემატიკა:  ქართულ-აფხაზური ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  სამშვიდობოების სტატუსი.
ნარკომანები ციხეში არ მოხვდებიან. მათ დააჯარიმებენ, უმკურნალებენ ან ამუშავებენ // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 6 თებერვალი. - N32. - გვ.7[MFN: 1714]
ანოტაცია:  საკანონმდებლო ინიციატივა ნარკოტიკების მომხმარებელთა მიმართ არსებული სისხლის სამართლებრივი მიდგომის ცვლილებასთან დაკავშირებით. კომენტარები ცვლილებაზე
პერსონალია:  კვიტაშვილი ალექსანდრე (ჯანდაცვის მინისტრი); არონია ნაზი (პარლამენტარი); წერეთელი გიგი (პარლამენტის ჯანდაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ნარკომანია; საკანონმდებლო ცვლილებები.
1. გიორგობიანი, ირაკლი
წინასაარჩევნოდ დასაქმების ახალი პროგრამა დაიწყო : ინტერვიუ / ირაკლი გიორგობიანი ; ესაუბრა ეკა გულუა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 8 თებერვალი. - N34. - გვ.5[MFN: 1971]
ანოტაცია:  საუბარი შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის პირველ მოადგილესთან მიმდინარე დასაქმების პროგრამასთან და ახალ ინიციატივასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ეკონომიკა; დასაქმების პროგრამა.
1. ხარაზიშვილი, მაკა
მეტისმეტი "ზრუნვისაგან" მეწარმეები უკვე სულს ღაფავენ. სალარო-აპარატების შეცვლის ინიციატივამ ბიზნესმენები აღაშფოთა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 14 თებერვალი. - N40. - გვ.9[MFN: 2543]
ანოტაცია:  მეწარმეების პროტესტი, სალარო-აპარატების შეცვლასთან დაკავშირებით, ფინანსთა სამინისტროს დადგენილების გამო
პერსონალია:  მამუკელაშვილი ნინო (მცირე და საშუალო ბიზნესმენთა ასოციაციის პრეზიდენტი); შატბერაშვილი სოსო (ლეიბორისტული პარტიის წევრი).
თემატიკა:  საქართველოს ეკონომიკა; სალარო-აპარატები.
გასაუქმებლად გამზადებული სემეკი წყლის ტარიფს ამცირებს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 19 მარტი. - N74. - გვ.8[MFN: 2701]
ანოტაცია:  დარგობრივი ეკონომიკისა და პოლიტიკის საპარლამენტო კომიტეტის ინიციატივა ენერგეტიკის მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის გაუქმების შესახებ
პერსონალია:  ბენდუქიძე კახა (მთავრობის კანცელარიის უფროსი); ხუხაშვილი გია (ექსპერტი ეკონომიკის საკითხებში); ჩალაგაშვილი გურამ (სემეკის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ეკონომიკა; ენერგეტიკა.
დაჯარიმებულები ჯარიმის გადახდისგან თავისუფლდებიან // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 21 მარტი. - N76. - გვ.7[MFN: 2867]
ანოტაცია:  პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის ინიციატივა 2007 წლის პირველ დეკემბრამდე ადმინისტრაციული წესით დაჯარიმებულთა თანხის გადახდისგან გათავისუფლების შესახებ
პერსონალია:  კალანდაძე ნინო (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე).
თემატიკა:  ადმინისტრაციული სამართალდარღვევა.
საკვანძო სიტყვები:  საჯარიმო სანქცია.