რაზე ესაუბრა ორი დღის წინ, გიორგი თარგამაძე "იმედის" გენდირექტორს. "ქრისტიან-დემოკრატების" ახალი ინიციატივა // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 19-20 მარტი. - N32(87). - გვ.6[MFN: 1019]
ანოტაცია: რუსეთის მიერ დსთ-ს სივრცეში "გაზის ოპეკის" მსგავსი ორგანიზაციის შექმნის მცდელობისა და უკრაინის პრემიერ-მინისტრის იულია ტიმოშენკოს ინიციატივა ახალი გაზსადენის მშენებლობასთან დაკავშირებით
გაერო აფხაზეთში სამშვიდობო პროცესის გადასინჯვას ითხოვს. რა იგულისხმება ამ გადასინჯვაში, აპრილში უშიშროების საბჭოს ახალ რეზოლუციაში გამოჩნდება // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 31 იანვარი. - N26. - გვ.4[MFN: 1215]
ანოტაცია: გაეროს უშიშროების საბჭოს მხარდაჭერა ქართული მხარის ინიციატივასთან გადაისინჯოს სამშვიდობო პროცესი ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის ზონაში. ამ საკითხთან მიმართებაში კომენტარს აკეთებს პოლიტოლოგი პაატა ზაქარეიშვილი
ნარკომანები ციხეში არ მოხვდებიან. მათ დააჯარიმებენ, უმკურნალებენ ან ამუშავებენ // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 6 თებერვალი. - N32. - გვ.7[MFN: 1714]
ანოტაცია: საკანონმდებლო ინიციატივა ნარკოტიკების მომხმარებელთა მიმართ არსებული სისხლის სამართლებრივი მიდგომის ცვლილებასთან დაკავშირებით. კომენტარები ცვლილებაზე
წინასაარჩევნოდ დასაქმების ახალი პროგრამა დაიწყო : ინტერვიუ / ირაკლი გიორგობიანი ; ესაუბრა ეკა გულუა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 8 თებერვალი. - N34. - გვ.5[MFN: 1971]
ანოტაცია: საუბარი შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის პირველ მოადგილესთან მიმდინარე დასაქმების პროგრამასთან და ახალ ინიციატივასთან დაკავშირებით
ანოტაცია: პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის ინიციატივა 2007 წლის პირველ დეკემბრამდე ადმინისტრაციული წესით დაჯარიმებულთა თანხის გადახდისგან გათავისუფლების შესახებ
პერსონალია:კალანდაძე ნინო (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე).