ჩანაწერები: თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 7 ჩანაწერი
"სახალხო ბანკის" მორიგი სიურპრიზი მომხმარებლებს. "სახალხო ბანკისა" და კომპანია OSMP-ს ერთობლივი უნიკალური და ინოვაციური პროდუქტი // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2008. - 6-13 მარტი. - N010(477). - გვ.7[MFN: 692 ]
ანოტაცია: "სახალხო ბანკის" სამომავლო გეგმებისა და მომხმარებლებისათვის სერვისის გაუმჯობესებასა და დახვეწაზე.
პერსონალია: გოგუაძე გიორგი ("სახალხო ბანკის" გენერალური დირექტორი); აგაკოვი ალექსანდრე (დსთ-ს ქვეყნებში კომპანიის განვითარების დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები: მომენტალური გადახდა ; პროვაიდერის გადასახადები ; კომუნალური მომსახურება ; ინტერნეტ-პროვაიდერები ; IP ტელეფონით მომსახურება .
ბერაძე, ნათია
ობობას ქსელი დედაქალაქში აღარ იქნება // რეზონანსი. მთელი კვირა . - თბ., 2008. - 22 სექტემბერი. - N259. - გვ.7[MFN: 5746 ]
ანოტაცია: "კავკასუს ონლაინის" მიერ განხორციელებულ კანონდარღვევებზე
თემატიკა: ინტერნეტ პროვაიდერები .
ჩლაიძე, მარინე
"ონლაინის" აბონენტებს "გაერთიანებული ტელეკომისგან" გათიშვა აღარ ემუქრებათ // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 18 ოქტომბერი. - N283. - გვ.9[MFN: 7144 ]
ანოტაცია: "გაერთიანებულ ტელეკომსა" და "კავკასუს ონლაინს" შორის წარმოშობილი დავის თაობაზე
თემატიკა: სატელეკომუნიკაციო კომპანიები ; ინტერნეტ-პროვაიდერები .
ინტერნეტ-პროვაიდერების ჩხუბმა პარლამენტის თავმჯდომარეც დააზარალა // ალია . - თბ., 2008. - 30-31 ოქტომბერი. - N133(2258). - გვ.18[MFN: 51410 ]