ანოტაცია: 2007 წლის 7 ნოემბრის მშვიდობიანი მანიფესტაციის დარბევის და 2008 წლის 5 იანვრის საპრეზიდენტო არჩევნების გაყალბების შემდეგ ქვეყანაში შექმნილი ვითარების შესახებ.
ისევ ოთხი ტელეკომპანიის დაკვეთით შესრულებული ეგზიტპოლის 17 პროცენტიანი ცდომილების გამო // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 22 იანვარი. - N17. - გვ.6[MFN: 410]
ანოტაცია: საპრეზიდენტო არჩევნებზე ეგზიტპოლების პროცენტების გამოთვლის ტენდენციურობის გამო
პერსონალია:იაკობაშვილი თემურ (ეგზიტპოლის ერთ-ერთი ინიციატორი, სტრატეგიული პოლიტიკური კვლევის ცენტრის ხელმძღვანელი).
"შეიძლება ცოტა ფული დახარჯო, მაგრამ კარგმა სტრატეგიამ მოგაგებინოს" : სტატია და კომენტარი / ხ.ნონიაშვილი ; ესაუბრა თ.ჩალაბაშვილი // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2008. - 7 თებ.. - N1. - გვ.30[MFN: 556]
ანოტაცია: პრეზიდენტობის კანდიდატების ხარჯებზე არჩევნებში.კანდიდატების პიარ-კამპანიის შეფასება. რ.საყვარელიძის კომენტარი
ანოტაცია: 2008 წლის "იურმალას" შესარჩევ ტურზე წარდგენილი კანდიდატების შესაძლებლობებსა და კონკურსისთვის მზადების მიმდინარეობაზე საუბრობს კომპანია "არსის" ხელმძღვანელი ნატო დუმბაძე
ანოტაცია: ისრაელისა და კვიპროსის ქართულ დიასპორაზე, ისტორიულ და კულტურულ ძეგლებზე, საპარლამენტო არჩევნებში ჩუღურეთის მაჟორიტარად კენჭისყრის გადაწყვეტილებაზე საუბრობს საქართველოს ელჩი ისრაელსა და კვიპროსში
რესპუბლიკელებმა აჭარაში მაჟორიტარული კოორდინაციის იდეა წამოაყენეს. ახალი უმაღლესი საბჭო 30-ის ნაცვლად 18 - წევრიანი იქნება // რეზონანსი. - , 2008. - 1 აგვისტო. - N207. - გვ.3,16[MFN: 4758]
ანოტაცია: რესპუბლიკური პარტიის ინიციატივა აჭარის არჩევნებში მაჟორიტარულ ოლქებში ოპოზიციური პარტიების საერთო კანდიდატების წარდგენასთან დაკავშირებით და ცვლილებები, რომელიც განხორციელდა წინასაარჩევნოდ აჭარაში