ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 1,163 ჩანაწერი
1. საქართველოს პრეზიდენტობის ოპოზიციური კანდიდატების და ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების განცხადება : ოპოზიციის მემურანდუმი // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 31 იანვარი-7 თებერვალი. - 005(472). - გვ.7[MFN: 39]
ანოტაცია:  2007 წლის 7 ნოემბრის მშვიდობიანი მანიფესტაციის დარბევის და 2008 წლის 5 იანვრის საპრეზიდენტო არჩევნების გაყალბების შემდეგ ქვეყანაში შექმნილი ვითარების შესახებ.
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); გაჩეჩილაძე ლევან; გამყრელიძე დავით; მაისაშვილი გია; შარტავა კახა; გამსახურდია კონსტანტინე; თორთლაძე გია; ძიძიგური ზვიად; ტყემალაძე ზურაბ; უსუფაშვილი დავით; ზურაბიშვილი სალომე; ბაღათურია ჯონდი; დავითაია პაატა; დავითაშვილი კობა.
1. აბჟანდაძე, ანზორ
ისევ ოთხი ტელეკომპანიის დაკვეთით შესრულებული ეგზიტპოლის 17 პროცენტიანი ცდომილების გამო // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 22 იანვარი. - N17. - გვ.6[MFN: 410]
ანოტაცია:  საპრეზიდენტო არჩევნებზე ეგზიტპოლების პროცენტების გამოთვლის ტენდენციურობის გამო
პერსონალია:  იაკობაშვილი თემურ (ეგზიტპოლის ერთ-ერთი ინიციატორი, სტრატეგიული პოლიტიკური კვლევის ცენტრის ხელმძღვანელი).
მოხსენიებული პირები:  კიღურაძე ივანე (აკადემიკოსი); აქუბარდია დავით (ტელეწამყვანი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; საპრეზიდენტო არჩევნები.
საკვანძო სიტყვები:  პროცენტების გამოთვლის წესები; საპრეზიდენტო კანდიდატები.
1. საყვარელიძე, რამაზ
"შეიძლება ცოტა ფული დახარჯო, მაგრამ კარგმა სტრატეგიამ მოგაგებინოს" : სტატია და კომენტარი / ხ.ნონიაშვილი ; ესაუბრა თ.ჩალაბაშვილი // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2008. - 7 თებ.. - N1. - გვ.30[MFN: 556]
ანოტაცია:  პრეზიდენტობის კანდიდატების ხარჯებზე არჩევნებში.კანდიდატების პიარ-კამპანიის შეფასება. რ.საყვარელიძის კომენტარი
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (პრეზიდენტობის კანდიდატი); გაჩეჩილაძე ლევან (პრეზიდენტობის კანდიდატი); ნათელაშვილი შალვა (პრეზიდენტობის კანდიდატი).
თემატიკა:  საპრეზიდენტო არჩევნები.
საკვანძო სიტყვები:  საარჩევნო PR-ი.
1. ხიდაშელი, თინა
ვინ ვის "ააბურთავებს" საბურთალოზე: ანიკაშვილი ხიდაშელს თუ ხიდაშელი ანიკაშვილს? : ინტერვიუ ; თინა ხიდაშელი ; მაგდა ანიკაშვილი / ესაუბრა მარიკა კახაძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 8-15 მაისი. - N010(486). - გვ.3[MFN: 1874]
ანიკაშვილი, მაგდა
ანოტაცია:  საბურთალოს რაიონის მაჟორიტარ დეპუტატობის კანდიდატები საუბრობენ მომავალ საპარლამენტო არჩევნებზე და თავიანთ გეგმებზე.
თემატიკა:  საპარლამენტო არჩევნები.
1. დუმბაძე, ნატო
წელს "იურმალაზე" საქართველოდან ძალიან ცოტა განაცხადია : ინტერვიუ / ნატო დუმბაძე ; ესაუბრა ნინო კვირკველია // რეზონანსი. ბასტა. - თბ., 2008. - 16 მარტი. - n71. - გვ.9[MFN: 2477]
ანოტაცია:  2008 წლის "იურმალას" შესარჩევ ტურზე წარდგენილი კანდიდატების შესაძლებლობებსა და კონკურსისთვის მზადების მიმდინარეობაზე საუბრობს კომპანია "არსის" ხელმძღვანელი ნატო დუმბაძე
თემატიკა:  მუსიკალური კონკურსები.
1. ჟვანია, ლაშა
კვიპროსის მაგალითი ქართულ-აფხაზური ურთიერთობის აღდგენისთვის : ინტერვიუ / ჟვანია ლაშა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 27 მარტი. - N82. - გვ.4[MFN: 3523]
ანოტაცია:  ისრაელისა და კვიპროსის ქართულ დიასპორაზე, ისტორიულ და კულტურულ ძეგლებზე, საპარლამენტო არჩევნებში ჩუღურეთის მაჟორიტარად კენჭისყრის გადაწყვეტილებაზე საუბრობს საქართველოს ელჩი ისრაელსა და კვიპროსში
თემატიკა:  საგარეო ურთიერთობები; მაჟორიტარობის კანდიდატები.