ჩანაწერები: თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 51 ჩანაწერი
არაკვალიფიციური მევახშეობის აღიარება და კვალიფიციურად დამალული კრიზისი // ბანკები და ფინანსები . - , 2010. - 21-26 იანვარი. - N3[!]N2. - გვ.9[MFN: 25646 ]
UDC: 336.71(479.22)
ანოტაცია: სიახლეები საბანკო სექტორში
მოხსენიებული პირები: მათევოსიანი არმენ ("სახალხო ბანკის" საცალო საბანკო მომსახურების დირექტორი).
თემატიკა: საბანკო საქმე .
საკვანძო სიტყვები: მევახშეობა ; ბანკირების კვალიფიკაცია ; სესხები ; ნაღდი ანგარიშსწორების ლიმიტირება .
ტორაძე, მაია
პრესტიჟული უნივერსიტეტის დიპლომი თაროზე არ უნდა შემოიდოს // თბილისის უნივერსიტეტი . - , 2010. - 24 ნოემბერი. - N13. - გვ.4[MFN: 38147 ]
UDC: 378-057.86(479.22)
ანოტაცია: თსუ-ის ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლაში გამართული TEMPUS-ის პირველი რეგიონალური სემინარის - "ხარისხის უზრუნველყოფის მექანიზმები კვალიფიკაციათა ეროვნული ჩარჩოს კონტექსტში" - შესახებ
მოხსენიებული პირები: სურგულაძე ნოდარ (საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე); კაკულია რომან (ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ევროკავშირის პროგრამების კოორდინაციის სამსახურის უფროსი); ღლონტი ლიკა (TEMPUS-ის ეროვნული ოფისის კოორდინატორი).
თემატიკა: უმაღლესი განათლება ; კვალიფიცირებული სპეციალისტები .
ფუტკარაძე, გიორგი
უნდა ველოდოთ თუ არა მორიგ აფეთქებებს. ოპოზიცია მომხდარს "პოლიტიკური ტერაქტის" კვალიფიკაციას აძლევს // რეზონანსი . - , 2010. - 29 ნოემბერი. - N327. - გვ.1,3[MFN: 38595 ]
UDC: 343.76(479.22)
ანოტაცია: თბილისში მომხდარი აფეთქებების ფაქტებთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები: ნათელაშვილი შალვა ("ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერი); დავითაშვილი კობა ("ხალხის პარტიის" ლიდერი).
თემატიკა: ტერაქტები .
პეტრიაშვილი, ირაკლი
აი, თურმე რატომ იღებენ ქართველი მუშები უცხოელებზე ნაკლებს..." : ინტერვიუ / ირაკლი პეტრიაშვილი ; ესაუბრა ნელი ვარდიაშვილი // ალია . - თბილისი, 2010. - 22-26 ივლისი. - N74 (2511). - გვ.26[MFN: 41158 ]
UDC: 331.5(479.22)