ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 51 ჩანაწერი
არაკვალიფიციური მევახშეობის აღიარება და კვალიფიციურად დამალული კრიზისი // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 21-26 იანვარი. - N3[!]N2. - გვ.9[MFN: 25646]
ანოტაცია:  სიახლეები საბანკო სექტორში
მოხსენიებული პირები:  მათევოსიანი არმენ ("სახალხო ბანკის" საცალო საბანკო მომსახურების დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  მევახშეობა; ბანკირების კვალიფიკაცია; სესხები; ნაღდი ანგარიშსწორების ლიმიტირება.
1. ტორაძე, მაია
პრესტიჟული უნივერსიტეტის დიპლომი თაროზე არ უნდა შემოიდოს // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2010. - 24 ნოემბერი. - N13. - გვ.4[MFN: 38147]
UDC:  378-057.86(479.22)
ანოტაცია:  თსუ-ის ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლაში გამართული TEMPUS-ის პირველი რეგიონალური სემინარის - "ხარისხის უზრუნველყოფის მექანიზმები კვალიფიკაციათა ეროვნული ჩარჩოს კონტექსტში" - შესახებ
მოხსენიებული პირები:  სურგულაძე ნოდარ (საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე); კაკულია რომან (ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ევროკავშირის პროგრამების კოორდინაციის სამსახურის უფროსი); ღლონტი ლიკა (TEMPUS-ის ეროვნული ოფისის კოორდინატორი).
თემატიკა:  უმაღლესი განათლება; კვალიფიცირებული სპეციალისტები.
1. ფუტკარაძე, გიორგი
უნდა ველოდოთ თუ არა მორიგ აფეთქებებს. ოპოზიცია მომხდარს "პოლიტიკური ტერაქტის" კვალიფიკაციას აძლევს // რეზონანსი. - , 2010. - 29 ნოემბერი. - N327. - გვ.1,3[MFN: 38595]
UDC:  343.76(479.22)
ანოტაცია:  თბილისში მომხდარი აფეთქებების ფაქტებთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:  ნათელაშვილი შალვა ("ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერი); დავითაშვილი კობა ("ხალხის პარტიის" ლიდერი).
თემატიკა:  ტერაქტები.
1. პეტრიაშვილი, ირაკლი
აი, თურმე რატომ იღებენ ქართველი მუშები უცხოელებზე ნაკლებს..." : ინტერვიუ / ირაკლი პეტრიაშვილი ; ესაუბრა ნელი ვარდიაშვილი // ალია. - თბილისი, 2010. - 22-26 ივლისი. - N74 (2511). - გვ.26[MFN: 41158]
UDC:  331.5(479.22)