ანოტაცია: ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს მანდატურების აგრესიული დამოკიდებულების შესახებ "ქრონიკის" ჟურნალისტებისადმი. 10 ბრალდებულის, მათგან ერთ-ერთი გიორგი ამირანაშვილის ირაკლი ოქრუაშვილის თანაპარტიელის სასამართლო პროცესის გასაიდუმლოება, რომელთაც ბრალად ედებათ ქურდული სამყაროს წევრობა
პერსონალია:ახალაია ბაჩო (სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის უფროსი).
ანოტაცია: განათლების მინისტრი საუბრობს სკოლების უსაფრთხოების მიზნით მანდატურების ინსტიტუტის შემოღებაზე, ცვლილებებზე სასწავლო პროცესსა და ეროვნულ გამოცდებზე, სოციალურად დაუცველი სტუდენტების დაფინანსებაზე.
ანოტაცია: საქართველოს სკოლებში მედპუნქტის გაუქმების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:შავშიშვილი ტატო (განათლების პროფესიული სინდიკატის გამგეობის თავმჯდომარე); ვახანია ზურაბ (ფსიქოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილე).
ანოტაცია: განათლების ექსპერტთა შეხედულებები სკოლებში მანდატურთა უფლება-მოვალეობების შესახებ და საქართველოს განათლების სამინისტროს მიერ უყურადღებო მშობლების მიმართ სანქციების ამოქმედებასთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:ვახანია ზურაბ (დიმიტრი უზნაძის სახელობის ფსიქოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილე, პედაგოგიკის მეცნიერი, დოქტორი); შავიშვილი ტატო (განათლების პროფესიული სინდიკატის გამგეობის თავმჯდომარე).
"მანდატურები წყნარად რომ არიან, სულ ასე კი არ იქნება, მომავალში ცოდვის კალოს დაატრიალებენ სკოლებში. გეგმა დაახლოებით ასეთია..." : ინტერვიუ / დ.წიქარიშვილი ; ესაუბრა ნ.ვარდიაშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 11-17 ოქტომბერი. - N41. - გვ.25[MFN: 36765]
რატომ არ არის დედის სიკვდილი სკოლის გაცდენისთვის საკმარისი მიზეზი და რატომ ვერ გავლენ მოსწავლეები საპირფარეშოში მანდატურის ნებართვის გარეშე? // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 18-24 ოქტომბერი. - N42. - გვ.16[MFN: 37070]
ანოტაცია: საჯარო სკოლებში მანდატურების მუშაობის შესახებ
მოხსენიებული პირები:მურღულია გია (თბილისის 24-ე საჯარო სკოლის დირექტორი); მინდაძე მიხეილ (თბილისის 161-ე საჯარო სკოლის დირექტორი); ეცადაშვილი დავით (ბათუმის მე-10 საჯარო სკოლის დირექტორი).