"ბაჩო ახალაიამ პატიმრები მოიტაცა" // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 3-9 ნოემბერი. - N44. - გვ.14[MFN: 9258]
ანოტაცია:  ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს მანდატურების აგრესიული დამოკიდებულების შესახებ "ქრონიკის" ჟურნალისტებისადმი. 10 ბრალდებულის, მათგან ერთ-ერთი გიორგი ამირანაშვილის ირაკლი ოქრუაშვილის თანაპარტიელის სასამართლო პროცესის გასაიდუმლოება, რომელთაც ბრალად ედებათ ქურდული სამყაროს წევრობა
პერსონალია:  ახალაია ბაჩო (სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის უფროსი).
ორგანიზაცია:  ქუთაისის სააპელაციო სასამართლო.
არშემდგარი ოპოზიციური ცემა-ტყეპა პარლამენტში. ლორთქიფანიძე-ბაღათურიას შუაში "ქრისტიან-დემოკრატები" და მანდატურები ჩაუდგნენ // ვერსია. - , 2009. - 7 ოქტომბერი. - N270(6142). - გვ.5[MFN: 20866]
პერსონალია:  ბაღათურია ჯონდი (პარლამენტარი); ლორთქიფანიძე დიმიტრი (პარლამენტარი ).
დიმიტრი შაშკინი: "სკოლა ციხე არ არის" : ინტერვიუ / დიმიტრი შაშუინი ; ესაუბრა ეთერ ბალაზე // რეზონანსი. - , 2010. - 15 მარტი. - N66. - გვ.5[MFN: 28554]
UDC:  37 + 37.014.3(479.22)
ანოტაცია:  განათლების მინისტრი საუბრობს სკოლების უსაფრთხოების მიზნით მანდატურების ინსტიტუტის შემოღებაზე, ცვლილებებზე სასწავლო პროცესსა და ეროვნულ გამოცდებზე, სოციალურად დაუცველი სტუდენტების დაფინანსებაზე.
თემატიკა:  ზოგადი განათლება; რეფორმები.
წესრიგს სკოლებში მანდატურები დაამყარებენ // რეზონანსი. - , 2010. - 24 მარტი. - N75. - გვ.16[MFN: 29146]
UDC:  373.5 + 35.073.515(479.22)
ანოტაცია:  სკოლებში მანდატურების სისტემის შემოღების თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  შაშკინი დიმიტრი (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი).
თემატიკა:  ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლები; დაცვის სამსახურები.
სკოლებში სამედიცინო კაბინეტები უქმდება?! რა თანხა იხარჯება მანდატურების 2-კვირიან ტრენინგში და რას აპროტესტებენ მედიკოსები // ვერსია. - , 2010. - 7-8 ივნისი. - N62(411). - გვ.8[MFN: 32344]
მოხსენიებული პირები:  ნიკოლაიშვილი მანანა (განათლების ექსპერტი); პავლიაშვილი ლალი (N3 საჯარო სკოლის ექიმი); ჭოხონელიძე დარეჯან (N2 საჯარო სკოლის ექიმი); დეკანოიძე ხატია (შსს-ს აკადემიის რექტორი).
თემატიკა:  სკოლები.
მანდატურები სკოლაში მოსწავლეთა ჯანმრთელობის მეთვალყურენიც იქნებიან?! // რეზონანსი. - , 2010. - 3 ივლისი. - N173. - გვ.2[MFN: 33551]
UDC:  373.3(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს სკოლებში მედპუნქტის გაუქმების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  შავშიშვილი ტატო (განათლების პროფესიული სინდიკატის გამგეობის თავმჯდომარე); ვახანია ზურაბ (ფსიქოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილე).
ახალი სასწავლო წლიდან ურჩი მოსწავლეების მშობლებს დააჯარიმებენ // რეზონანსი. - , 2010. - 29 ივნისი. - N169. - გვ.3[MFN: 33571]
UDC:  373.5 + 343.271(479.22)
ანოტაცია:  განათლების ექსპერტთა შეხედულებები სკოლებში მანდატურთა უფლება-მოვალეობების შესახებ და საქართველოს განათლების სამინისტროს მიერ უყურადღებო მშობლების მიმართ სანქციების ამოქმედებასთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:  ვახანია ზურაბ (დიმიტრი უზნაძის სახელობის ფსიქოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილე, პედაგოგიკის მეცნიერი, დოქტორი); შავიშვილი ტატო (განათლების პროფესიული სინდიკატის გამგეობის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლები; ფულადი ჯარიმები.
საკვანძო სიტყვები:  მშობლები; მანდატურები.
1. წიქარიშვილი, დავით
"მანდატურები წყნარად რომ არიან, სულ ასე კი არ იქნება, მომავალში ცოდვის კალოს დაატრიალებენ სკოლებში. გეგმა დაახლოებით ასეთია..." : ინტერვიუ / დ.წიქარიშვილი ; ესაუბრა ნ.ვარდიაშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 11-17 ოქტომბერი. - N41. - გვ.25[MFN: 36765]
UDC:  373 + 373.5(479.22)
ანოტაცია:  მანდატურები ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებში
რატომ არ არის დედის სიკვდილი სკოლის გაცდენისთვის საკმარისი მიზეზი და რატომ ვერ გავლენ მოსწავლეები საპირფარეშოში მანდატურის ნებართვის გარეშე? // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 18-24 ოქტომბერი. - N42. - გვ.16[MFN: 37070]
UDC:  373.5 + 331.452(479.22)
ანოტაცია:  საჯარო სკოლებში მანდატურების მუშაობასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საჯარო სკოლები; უსაფრთხოება.
უფლებამოსილების გადამეტება თუ უსაფუძვლო ეჭვი? // ახალი განათლება. - , 2010. - 11-17 ნოემბერი. - N34. - გვ.1,3-4[MFN: 37595]
ანოტაცია:  საჯარო სკოლებში მანდატურების მუშაობის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  მურღულია გია (თბილისის 24-ე საჯარო სკოლის დირექტორი); მინდაძე მიხეილ (თბილისის 161-ე საჯარო სკოლის დირექტორი); ეცადაშვილი დავით (ბათუმის მე-10 საჯარო სკოლის დირექტორი).
თემატიკა:  ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლები; უსაფრთხო სკოლა.