"სააკაშვილი მიიღებს 500-ათასიან მანიფესტაციას, რომელიც უკვე აღარ დაიშლება" : ინტერვიუ / გიორგი ცაგარეიშვილი ; ესაუბრა რუსიკო მაჩაიძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 29 იანვარი. - N24. - გვ.1,4[MFN: 957]
ანოტაცია: ერთიანი ეროვნული საბჭოს წევრი საუბრობს ოპოზიციის მიერ შემუშავებული მემორანდუმის მოთხოვნებზე
თემატიკა: პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები: საარჩევნო ადმინისტრაცია; საზოგადოებრივი მაუწყებელი; პოლიტპატიმრები; მორიტორინგის ჯგუფი.
მიქიაშვილი, ნინო
პატრიარქი გვთხოვს, ახალი ლოცვა დღეში სამჯერ წარმოვთქვათ // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 29 აგვისტო. - N235. - გვ.3[MFN: 6490]
ფოტოები: ილია II
ანოტაცია: კათოლიკოს-პატრიარქმა მრევლს მისცა კურთხევა, პირველ სექტემბერს მთელ მსოფლიოსთან ერთად ჩაებას საქართველოს მხარდამჭერ აქციაში
პერსონალია: ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი).
თემატიკა: ევროკავშირის სამიტი; სამშვიდობო მანიფესტაცია.
საკვანძო სიტყვები: ცოცხალი ჯაჭვი.
სტურუა, რობერტი
მიმართვა / რ.სტურუა; ო.ჭილაძე; გ.ყანჩელი; თ.ჭილაძე; ზ.ნიჟარაძე; ზ.აბაშიძე // რეზონანსი. - , 2009. - 28 მარტი. - N078. - გვ.1[MFN: 13538]
• ჭილაძე, ოთარი და სხვა; ანოტაცია: ქვეყანაში მძიმე პოლიტიკური ვითარების გამო ხელისუფლებასა და ოპოზიციურ ძალებს შორის მოლაპარაკების დაწყების აუცილებლობასთან დაკავშირებით
თემატიკა: საშინაო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები: 9 აპრილის მანიფესტაცია.
ქორიძე, თემურ
თემურ ქორიძე: "1989 წლის 9 აპრილი ამაღლებული მანიფესტაცია იყო, ეს 9 აპრილი ზიზღით აღვსილი, შეურაცხყოფილი ადამიანების ბუნტი იქნება!" : ინტერვიუ / თემურ ქორიძე ; ესაუბრა ნინო ლურსმანაშვილი // ვერსია. - თბ., 2009. - 8-9 აპრილი. - N41(249). - გვ.8[MFN: 13951]
26 მაისი: ტანკები, მანიფესტაცია თუ ორივე ერთად? : ინტერვიუ / პაატა ზაქარეიშვილი ; ესაუბრა ნათია ახალაია // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 25 მაისი. - N137. - გვ.1,9,14[MFN: 16060]
ანოტაცია: კონფლიქტოლოგი საუბრობს საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე
ორგანიზაცია: გაერო.
გეოგ.დასახელება: აფხაზეთი; რუსეთი.
თემატიკა: პოლიტიკა; პოლიტიკური პროცესები.
საკვანძო სიტყვები: აქციები; დიალოგი; ქართული საზოგადოება; ლიდერი; ქართული ჯარი; რეზოლუციები.
ხიდაშელი, თამარ
"ისეთ ქვეყანაში ვცხოვრობ, სადაც სამი კაცის შეკრებას მანიფესტაცია ეწოდება". იურისტთა შეფასებით, გიორგობაზე ახალგაზრდული მოძრაობის სამი აქტივისტი უკანონოდ დააკავეს და დააჯარიმეს : ინტერვიუ / თამარ ხიდაშელი ; ესაუბრა სალომე გოგოხია // რეზონანსი. - , 2009. - 25 ნოემბერი. - N319(6190). - გვ.6[MFN: 22917]
UDC: 32 + 329 + 34(479.22)
ანოტაცია: მოძრაობა "7 ნოემბრის" აქტივისტების: დაჩი ცაგურიას, ჯაბა ჯიშკარიანისა და ირაკლი კორძაიას დაკავებასთან დაკავშირებით
თემატიკა: პოლიტიკა; პოლიტიკური პარტიები; სამართალი.
საკვანძო სიტყვები: დაკავება.
"საქარტველოს ხელისუფლება ადამიანის უფლებებს რეკორდული სიხშირით, დაუდევრად არღვევს" // ალია. - თბილისი, 2007. - 11-12 დეკემბერი. - N144 (2117). - გვ.13[MFN: 45685]
UDC: 342.7(479.22)
პერსონალია: კაკაბაძე ნანა (ადამიანის უფლებათა დამცველი).
თემატიკა: ადამიანის უფლებების დაცვა.
საკვანძო სიტყვები: კონსტიტუციური უფლება; მანიფესტაცია; სიტყვის თავისუფლება.
მაჭავარიანი, ჯილდა
"ლეიბორისტები" სააკაშვილსა და ბურჯანაძეს სახლში არ შეუშვებენ / ჯილდა მაჭავარიანი // ალია. - თბილისი, 2008. - 29-30 იანვარი. - N12 (2137). - გვ.6[MFN: 46214]
UDC: 329(479.22)
• ჯიბლაძე, პაატა (ავტ.); ანოტაცია: "ლეიბორისტების" მოთხოვნასთან დაკავშირებით, დენის გადასახადის შემცირებაზე
პერსონალია: ჯიბლაძე პაატა ("ლეიბორისტების" აღმასრულებელი მდივანი).
გეოგ.დასახელება: თბილისი.
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები: გადასახადი; გაზრდილი ფასი; ლეიბორისტთა მოთხოვნა; მანიფესტაცია.