ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 43 ჩანაწერი
"სააკაშვილი მიიღებს 500-ათასიან მანიფესტაციას, რომელიც უკვე აღარ დაიშლება" : ინტერვიუ / გიორგი ცაგარეიშვილი ; ესაუბრა რუსიკო მაჩაიძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 29 იანვარი. - N24. - გვ.1,4[MFN: 957]
ანოტაცია:  ერთიანი ეროვნული საბჭოს წევრი საუბრობს ოპოზიციის მიერ შემუშავებული მემორანდუმის მოთხოვნებზე
საკვანძო სიტყვები:  საარჩევნო ადმინისტრაცია; საზოგადოებრივი მაუწყებელი; პოლიტპატიმრები; მორიტორინგის ჯგუფი.
პატრიარქი გვთხოვს, ახალი ლოცვა დღეში სამჯერ წარმოვთქვათ // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 29 აგვისტო. - N235. - გვ.3[MFN: 6490]
ფოტოები:  ილია II
ანოტაცია:  კათოლიკოს-პატრიარქმა მრევლს მისცა კურთხევა, პირველ სექტემბერს მთელ მსოფლიოსთან ერთად ჩაებას საქართველოს მხარდამჭერ აქციაში
თემატიკა:  ევროკავშირის სამიტი; სამშვიდობო მანიფესტაცია.
საკვანძო სიტყვები:  ცოცხალი ჯაჭვი.
1. სტურუა, რობერტი
მიმართვა / რ.სტურუა; ო.ჭილაძე; გ.ყანჩელი; თ.ჭილაძე; ზ.ნიჟარაძე; ზ.აბაშიძე // რეზონანსი. - , 2009. - 28 მარტი. - N078. - გვ.1[MFN: 13538]
ჭილაძე, ოთარი და სხვა
ანოტაცია:  ქვეყანაში მძიმე პოლიტიკური ვითარების გამო ხელისუფლებასა და ოპოზიციურ ძალებს შორის მოლაპარაკების დაწყების აუცილებლობასთან დაკავშირებით
საკვანძო სიტყვები:  9 აპრილის მანიფესტაცია.
1. ქორიძე, თემურ
თემურ ქორიძე: "1989 წლის 9 აპრილი ამაღლებული მანიფესტაცია იყო, ეს 9 აპრილი ზიზღით აღვსილი, შეურაცხყოფილი ადამიანების ბუნტი იქნება!" : ინტერვიუ / თემურ ქორიძე ; ესაუბრა ნინო ლურსმანაშვილი // ვერსია. - თბ., 2009. - 8-9 აპრილი. - N41(249). - გვ.8[MFN: 13951]
26 მაისი: ტანკები, მანიფესტაცია თუ ორივე ერთად? : ინტერვიუ / პაატა ზაქარეიშვილი ; ესაუბრა ნათია ახალაია // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 25 მაისი. - N137. - გვ.1,9,14[MFN: 16060]
ანოტაცია:  კონფლიქტოლოგი საუბრობს საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე
გეოგ.დასახელება:  აფხაზეთი; რუსეთი.
საკვანძო სიტყვები:  აქციები; დიალოგი; ქართული საზოგადოება; ლიდერი; ქართული ჯარი; რეზოლუციები.
1. ხიდაშელი, თამარ
"ისეთ ქვეყანაში ვცხოვრობ, სადაც სამი კაცის შეკრებას მანიფესტაცია ეწოდება". იურისტთა შეფასებით, გიორგობაზე ახალგაზრდული მოძრაობის სამი აქტივისტი უკანონოდ დააკავეს და დააჯარიმეს : ინტერვიუ / თამარ ხიდაშელი ; ესაუბრა სალომე გოგოხია // რეზონანსი. - , 2009. - 25 ნოემბერი. - N319(6190). - გვ.6[MFN: 22917]
UDC:  32 + 329 + 34(479.22)
ანოტაცია:  მოძრაობა "7 ნოემბრის" აქტივისტების: დაჩი ცაგურიას, ჯაბა ჯიშკარიანისა და ირაკლი კორძაიას დაკავებასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  პოლიტიკა; პოლიტიკური პარტიები; სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  დაკავება.
"საქარტველოს ხელისუფლება ადამიანის უფლებებს რეკორდული სიხშირით, დაუდევრად არღვევს" // ალია. - თბილისი, 2007. - 11-12 დეკემბერი. - N144 (2117). - გვ.13[MFN: 45685]
პერსონალია:  კაკაბაძე ნანა (ადამიანის უფლებათა დამცველი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო .
თემატიკა:  ადამიანის უფლებების დაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  კონსტიტუციური უფლება; მანიფესტაცია; სიტყვის თავისუფლება.
"ლეიბორისტები" სააკაშვილსა და ბურჯანაძეს სახლში არ შეუშვებენ / ჯილდა მაჭავარიანი // ალია. - თბილისი, 2008. - 29-30 იანვარი. - N12 (2137). - გვ.6[MFN: 46214]
ჯიბლაძე, პაატა (ავტ.);
ანოტაცია:  "ლეიბორისტების" მოთხოვნასთან დაკავშირებით, დენის გადასახადის შემცირებაზე
პერსონალია:  ჯიბლაძე პაატა ("ლეიბორისტების" აღმასრულებელი მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  გადასახადი; გაზრდილი ფასი; ლეიბორისტთა მოთხოვნა; მანიფესტაცია.
თეატრალიზებული მანიფესტაცია // ალია. - თბილისი, 2008. - 1-2 მაისი. - N52 (2177). - გვ.12[MFN: 47415]
UDC:  331.105.44(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს პროფესიული კავშირების გაერთიანების მანიფესტაციის შესახებ
პერსონალია:  პეტრიაშვილი ირაკლი (გაერთიანებული პროფკავშირების თავმჯდომარე).
თემატიკა:  პროფკავშირები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  მშვიდობიანი აქცია; ადამიანის შრომის უფლებები; ხალხის დასაქმება; შრომის კოდექსი.
"რამდენი ხალხია, ნეტა რამდენია ამათგან ამ ადგილას 7 ნოემბერს ნაცემი?" / გელა ზედელაშვილი // ალია. - თბ., 2008. - 13 აგვისტო. - 96(2221). - გვ.8.9[MFN: 49449]
UDC:  316.485.22 + 323](479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს პარლამენტის წინ მრავალრიცხოვანი საპროტესტო მიტინგის გამართვა
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); უგულავა გიგი (თბილისის მერი).
თემატიკა:  საპროტესტო აქციები საქართველოში; საქართველოს საშინაო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  მანიფესტაცია; რუსული აგრესია; ოპოზიცია.