Forbe's-ის მილიარდერთა სიაში ბიძინა ივანიშვილი 191-ე ადგილს იკავებს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 17-23 მარტი. - N9. - გვ.2[MFN: 12711]
დსთ-ს ყველაზე მდიდარი ადამიანების ასეულში სამი ქართველი მოხვდა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 7-13 აპრ.. - N12. - გვ.2[MFN: 13781]
ნიუტონის ვაშლი, საირმის გორა და ყვითელი ავტობუსები. ანუ ვინ უფრო საშიშია საზოგადოებისათვის - მდიდრები თუ ღარიბები? // რეზონანსი. - , 2010. - 17 მაისი. - N126. - გვ.9[MFN: 31254]
მდიდრები უფრო გამდიდრდნენ, ხოლო ღარიბები უფრო გაღარიბდნენ. მდიდრები და შეძლებულები ერთად აღებული, დაახლოებით, 10 პროცენტია, საშუალო ფენაც ასევე 8-10 პროცენტია, დანარჩენი - ღარიბი და ღატაკია // რეზონანსი. - , 2010. - 2 ნოემბერი. - N295. - 1,7.9[MFN: 37165]
ხელფასებს შორის კატასტროფული სხვაობა ქვეყნის სტაბილურობას უქმნის საფრთხეს : ქვეყანაში ან ძალიან მდიდრები არიან, ან ძალიან ღარიბები / ჯილდა მაჭავარიანი // ალია. - თბილისი, 2007. - 31 ივლისი 1 აგვისტო. - N88 (2061). - გვ.2[MFN: 44389]