ქართულ-შვეიცარული სამედიცინო თანამშრომლობის სპეციალურ გაფართოებულ პროგრამაში ჩართვის შესაძლებლობა ყველა მსურველს მიეცემა // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბ., 2008. - 8 თებ.. - N2. - გვ.16[MFN: 567]
ანოტაცია: თსუ-ში გამართული მედიკოსთა პირველი ქართულ-შვეიცარული სამეცნიერო კონფერენციის - "ადამიანის რეპროდუქტოლოგიის თანამედროვე საკითხები და პრენატალური მედიცინა" - შესახებ
მოხსენიებული პირები:ხომასურიძე არჩილი (ი. ჟორდანიას სახელობის ადამიანის რეპროდუქციის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორი, მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი); ცისკარიძე ალექსანდრე (თბ. სახ. უნივერსიტეტის მედიცინის ფაკულტეტის დეკანი, პროფესორი); ხუბუა გიორგი (თსუ-ის რექტორი).
ანოტაცია: თსუ-ში გამართული "კარიკატურის კონკურსის" შესახებ
მოხსენიებული პირები:სულაკაური ზაალი (მხატვარ-კარიკატურისტი); კოჭლამაზაშვილი აფრასიონი (თბ. სამხატვრო აკადემიის გრაფიკული დიზაინის ფაკულტეტის IV კურსის სტუდენტი); ბეჟუაშვილი დეა (თსუ-ის სოციალურ-პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის I კურსის სტუდენტი); ლიპარტელიანი დიანა (თსუ-ის ჰუმანიტარული ფაკულტეტის სტუდენტი).
"ევროპის მოსახლეობის დიდი ნაწილი წარმოშობით კავკასიიდანაა",- ამტკიცებენ ოქსფორდელი მეცნიერები // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 6-13 მარტი. - N010(477). - გვ.5[MFN: 649]
უნივერსიტეტში საჯარო ლექციების ციკლი იწყება : ინტერვიუ / ნ.ბელქანია ; ესაუბრა ნ.კაკულია // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბ., 2008. - 10 მარტი. - N3. - გვ.1,3[MFN: 757]
ანოტაცია: ინტერვიუ თსუ-ის სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანის მოვალეობის შემსრულებელთან თსუ-ში საჯარო ლექციების ციკლის დაწყების საკითხთან დაკავშირებით
"თუ უნივერსიტეტის კურსდამთავრებულმა სამუშაო ვერ მოძებნა, საფრთხის ქვეშ დადგება შესაბამისი დარგების განვითარება" // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბ., 2008. - 10 მარტი. - N3. - გვ.8[MFN: 776]
ანოტაცია: თსუ-ის ზუსტი და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტზე არსებულ პრობლემებსა და გასატარებელ ღონისძიებათა შესახებ საუბრობს აღნიშნული ფაკულტეტის დეკანის მოვალეობის შემსრულებელი რამაზ ბოჭორიშვილი
ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტის ქიმიის მიმართულებაზე "ნორჩ ქიმიკოსთა სკოლა" გაიხსნა // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბ., 2008. - 10 მარტი. - N3. - გვ.8[MFN: 778]
ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტზე შემომსვლელთათვის ფიზიკის ჩაბარება სავალდებულო უნდა იყოს! // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბ., 2008. - 10 მარტი . - N3. - გვ.9[MFN: 782]
ანოტაცია: თსუ-ის ზოგადი ფიზიკის ლაბორატორიის გამგის იური პაპავას გამოხმაურება წერილზე:"რატომ იკლო ფიზიკის მიმართულებით სწავლის გაგრძელების მსურველთა რაოდენობამ?"
მოხსენიებული პირები:დვალი გია (ნიუ იორკის უნივერსიტეტის პროფესორი); გაბადაძე გიგა (ნიუ იორკის უნივერსიტეტის პროფესორი).