თემატიკა:  რეპროდუქციული ჯანმრთელობა; კონფერენციები.
პატარა ცეცხლი და წითელი ხარი თსუ-ში // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბ., 2008. - 8 თებ.. - N2. - გვ.16[MFN: 569]
UDC:  741.5(079)
ანოტაცია:  თსუ-ში გამართული "კარიკატურის კონკურსის" შესახებ
მოხსენიებული პირები:  სულაკაური ზაალი (მხატვარ-კარიკატურისტი); კოჭლამაზაშვილი აფრასიონი (თბ. სამხატვრო აკადემიის გრაფიკული დიზაინის ფაკულტეტის IV კურსის სტუდენტი); ბეჟუაშვილი დეა (თსუ-ის სოციალურ-პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის I კურსის სტუდენტი); ლიპარტელიანი დიანა (თსუ-ის ჰუმანიტარული ფაკულტეტის სტუდენტი).
თემატიკა:  კარიკატურა; კონკურსები.
"ევროპის მოსახლეობის დიდი ნაწილი წარმოშობით კავკასიიდანაა",- ამტკიცებენ ოქსფორდელი მეცნიერები // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 6-13 მარტი. - N010(477). - გვ.5[MFN: 649]
სამაგისტრო პროგრამას - "თარგმანის ხელოვნება" ინესა მერაბიშვილი უხელმძღვანელებს // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბ., 2008. - 21 იანვ.. - N1. - გვ.13[MFN: 691]
UDC:  81'25 + 378.22(479.22)
მოხსენიებული პირები:  მერაბიშვილი ინესა (ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი,პროფესორი).
თემატიკა:  თარგმანი; სამაგისტრო პროგრამები.
1. ბელქანია, ნოდარ
ანოტაცია:  ინტერვიუ თსუ-ის სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანის მოვალეობის შემსრულებელთან თსუ-ში საჯარო ლექციების ციკლის დაწყების საკითხთან დაკავშირებით
1. ბოჭორიშვილი, რამაზი
"თუ უნივერსიტეტის კურსდამთავრებულმა სამუშაო ვერ მოძებნა, საფრთხის ქვეშ დადგება შესაბამისი დარგების განვითარება" // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბ., 2008. - 10 მარტი. - N3. - გვ.8[MFN: 776]
UDC:  378.4(479.22) + 378.096(479.22)
ანოტაცია:  თსუ-ის ზუსტი და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტზე არსებულ პრობლემებსა და გასატარებელ ღონისძიებათა შესახებ საუბრობს აღნიშნული ფაკულტეტის დეკანის მოვალეობის შემსრულებელი რამაზ ბოჭორიშვილი
თემატიკა:  თსუ; ფაკულტეტები.
ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტის ქიმიის მიმართულებაზე "ნორჩ ქიმიკოსთა სკოლა" გაიხსნა // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბ., 2008. - 10 მარტი. - N3. - გვ.8[MFN: 778]
ანოტაცია:  კომენტარებს აკეთებს "ნორჩ ქიმიკოსთა სკოლის" დირექტორი ვაჟა ცხოვრებაშვილი
თემატიკა:  თსუ; საბავშვო უნივერსიტეტი.
1. პაპავა, იური
ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტზე შემომსვლელთათვის ფიზიკის ჩაბარება სავალდებულო უნდა იყოს! // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბ., 2008. - 10 მარტი . - N3. - გვ.9[MFN: 782]
UDC:  378.4(479.22) + 53(479.22)
ანოტაცია:  თსუ-ის ზოგადი ფიზიკის ლაბორატორიის გამგის იური პაპავას გამოხმაურება წერილზე:"რატომ იკლო ფიზიკის მიმართულებით სწავლის გაგრძელების მსურველთა რაოდენობამ?"
მოხსენიებული პირები:  დვალი გია (ნიუ იორკის უნივერსიტეტის პროფესორი); გაბადაძე გიგა (ნიუ იორკის უნივერსიტეტის პროფესორი).
თემატიკა:  თსუ; ფიზიკის სწავლება.