ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 170 ჩანაწერი
კოტე გაბაშვილი პარლამენტიდან მიდის?! / კოტე გაბაშვილი ; ესაუბრა მაია თეთრაძე // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 1-3 თებერვალი. - N12. - გვ.3[MFN: 143]
ფოტოები:  კოტე გაბაშვილი
ანოტაცია:  საუბარი პალამენტარ კოტე გაბაშვილთან ახალ მინისტრთა კაბინეტის, მემორანდუმის, მიტინგების, საპარლამენტო არჩევნების შესახებ
7 ნოემბერს ნასროლმა ტყვიამ 19 წლის ახალგაზრდა ინვალიდი დატოვა // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 13-20 მარტი. - 011(478). - გვ.4[MFN: 741]
ანოტაცია:  დაშავებული გიორგი თევდორაშვილის ჯანმრთელობის მდოგმარეობისა და მისი ადვოკატის ბესო ღვინიაშვილის კომენტარი.
თემატიკა:  მიტინგები.
1. დავითაშვილი, კობა
გიორგი თარგამაძეს დიდი შრომა მოუწევს, რათა დაამტკიცოს, რომ პოლიტიკურ სპექტრში ანგარიშგასაწევ ძალას წარმოადგენს : ინტერვიუ / კობა დავითაშვილი ; ესაუბრა დალი ბჟალავა // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 13-20 მარტი. - N011(478). - გვ.7[MFN: 861]
UDC:  323.233(579.22)
ანოტაცია:  შიმშილობის აქციის შესახებ.
თემატიკა:  პოლიტიკა; მიტინგები.
გიორგი თარგამაძე მიტინგების მომხრე არ არის და ოპოზიციას კოორდინირებული მოქმედებისკენ მოუწოდებს! // ვერსია. - თბ., 2008. - 23-25 მაისი. - N59(114). - გვ.6[MFN: 2274]
1. შარტავა, კახა
კახა შარტავა 15-ში კარვების გაშლასა და შიმშილობას არ გამორიცხავს : ინტერვიუ / კახა შარტავა ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 13 თებერვალი. - N39. - გვ.2[MFN: 2879]
ანოტაცია:  საერთო სახალხო მოძრაობის წევრი საუბრობს 15 თებერვლის საპროტესტო აქციაზე მოვლენების მოსალოდნელი განვითარების შესახებ
თემატიკა:  პოლიტიკა; საპროტესტო აქციები და მიტინგები.
"თუ დაგვჭირდება, კარვებსაც გავშლით". "ეროვნული საბჭო" 15-ში 100 ათას კაცს ელის // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 13 თებერვალი. - N39. - გვ.3[MFN: 2884]
ანოტაცია:  ოპოზიციის ლიდერთა კომენტარები 15 თებერვლის საპროტესტო აქციის გამართვასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბაღათურია ჯონდი (ერთიანი ეროვნული საბჭოს წევრი); დავითაშვილი კობა (ერთიანი ეროვნული საბჭოს წევრი); ზურაბიშვილი დავით (რესპუბლიკური პარტიის წევრი).
კონსტიუქციულია: ეს ხელისუფლება, დესტრუქციულია: მიტინგები / ინტერვიუ პ. მამრაძესთან ; ესაუბრა ნ. ახალაია // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 13 ოქტომბერი. - N280. - გვ.9,16[MFN: 6874]