ანოტაცია:  პარკინგებზე გაჩერებული მანქანების ძარცვასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბურჯანაძე გიორგი (იურიდიულ და ფიზიკურ პირთა ანტიკორუფციული კავშირის თავმჯდომარე); ვაშაკიძე ზურაბ (საჯარიმო ავტოსადგომის მეპატრონე).
საკვანძო სიტყვები:  ავტოავარია; მომსახურეობა; საჯარიმო.
რა თანხა იშოვა სამ დღეში "09"-მ "ჰაერზე"? / დარეჯან მეფარიშვილი // ალია. - თბილისი, 2010. - 17-18 აგვისტო. - N81 (2518). - გვ.3[MFN: 41467]
ანოტაცია:  "09"-ს მომსახურეობასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია:  "09".
საკვანძო სიტყვები:  საინფორმაციო ცენტრი; მომსახურება.
1. გამყრელიძე, ნიკოლოზ
"ალდაგი ბისიაიმ" ახალი ტიპის უნიკალური სერვის-ცენტრი გახსნა : მიიღეთ პასუხი ნებისმიერ კითხვაზე და ყველა სახის სადაზღვევო მომსახურება ერთ ოფისში : ინტერვიუ / ნიკოლოზ გამყრელიძე // ალია. - თბილისი, 2010. - 26-27 ოქტომბერი. - N101 (2538). - გვ.5[MFN: 41535]
ანოტაცია:  დაზღვევა სოფლის მეურნეობის სფეროში
პერსონალია:  გამყრელიძე ნიკოლოზ ("ალდაგი ბისიაის" გენერალური დირექტორი).
ორგანიზაცია:  "ალდაგი ბისიაი".
თემატიკა:  სადაზღვევო კომპანიები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  განსაკუთრებული მომსახურეობა; სამომავლო გეგმები; ურთიერთობა მომხმარებელთან.
რა ხდება ბაზრობებზე და როგორ ატერორებენ მოვაჭრეებს? / თამარ ოქრუაშვილი // ალია. - თბილისი, 2010. - 2-3 ნოემბერი. - N103 (2540). - გვ. 10[MFN: 41727]
საკვანძო სიტყვები:  ყიდვა-გაყიდვა; ბაზრობა; აღურიცხავი საქონელი; ჯარიმები; ბუღალტრული მომსახურეობა.
1. ჩახვაძე, გურამ
პარლამენტი კომუნალური გადასახადების თემას ისევ მიუბრუნდება? : ინტერვიუ / გურამ ჩახვაძე ; ესაუბრა ლევან ჩიხლაძე // ალია. - თბილისი, 2010. - 2-3 ნოემბერი. - N103 (2540). - გვ.12[MFN: 41731]
UDC:  640(479.22)
ანოტაცია:  ლეიბორისტების პროტესტი კომუნალურ გადასახადებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ჩახვაძე გურამ (დარგობრივი ეკონომიკის კომიტეტის წევრი).
თემატიკა:  კომუნალური და საყოფაცხოვრებო მომსახურეობა.
საკვანძო სიტყვები:  წყლის ტარიფი; ნაგვის გადასახადი; ელექტროენერგია.
სანამ ესენი თანხებს ვერ იყოფენ, ხალხი ორმხრივად ზარალდება; ფინანსურად და მორალურად // ალია. - თბილისი, 2007. - 3-4 ივლისი. - N76 (2049). - გვ.6[MFN: 44501]
UDC:  621.39(479.22)
ანოტაცია:  დაპირისპირება ორ კომპანიას შორის
პერსონალია:  ხაჭვანი იაგო ("Caucausus Online"-ს წარმომადგენელი); მარტიაშვილი ივა ("გაერთიანებული ტელეკომის" დირექტორის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  დაპირისპირება; ინტერნეტით მომსახურეობა; ტარიფი.