გამოცხადდება თუ არა "საბანკო არდადეგები". სესხების რაოდენობამ 6 მილიარდ ლარს მიაღწია, როცა ბანკების მთლიანი წმინდა აქტივები 8 მილიარდ ლარს შეადგენს // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 3 მარტი. - N54. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N50. - გვ.7,9[MFN: 12037]
ანოტაცია: უახლოესი რამდენიმე თვის განმავლობაში ქართულმა ბანკებმა საერთაშორისო სესხების მომსახურეობა უნდა დაიწყონ
ექსკლუზიური ინტერვიუ აფხაზეთის ჯანდაცვის მინისტრთან. რატომ იღებენ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ქართულ პირადობის მოწმობებს და რატომ გადმოდიან სამკურნალოდ ზუგდიდში : ინტევიუ / დალილა ხორავა ; ესაუბრა ნინო ხარშილაძე // ვერსია. - , 2010. - 8-9 თებერვალი. - N13(362). - გვ.8[MFN: 26591]
"ალიას" წერილის შემდეგ გამიძარცვეს მანქანა..." : ინტერვიუ / გიორგი ბურჯანაძე, ზურაბ ვაშაკიძე ; ჩაიწერა ნელი თორდიამ // ალია. - თბილისი, 2010. - 5-9 აგვისტო. - N78 (2515). - გვ.6[MFN: 41269]
"ალდაგი ბისიაიმ" ახალი ტიპის უნიკალური სერვის-ცენტრი გახსნა : მიიღეთ პასუხი ნებისმიერ კითხვაზე და ყველა სახის სადაზღვევო მომსახურება ერთ ოფისში : ინტერვიუ / ნიკოლოზ გამყრელიძე // ალია. - თბილისი, 2010. - 26-27 ოქტომბერი. - N101 (2538). - გვ.5[MFN: 41535]
სანამ ესენი თანხებს ვერ იყოფენ, ხალხი ორმხრივად ზარალდება; ფინანსურად და მორალურად // ალია. - თბილისი, 2007. - 3-4 ივლისი. - N76 (2049). - გვ.6[MFN: 44501]