ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 9 ჩანაწერი
აფხაზეთი ერთიანი კოლხური კულტურის ნაწილია : ინტერვიუ / მალხაზ ბარამიძე ; ესაუბრა ნატო კორსანტია // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 9-15 ივლისი. - N26. - გვ.5[MFN: 17172]
ანოტაცია:  არქეოლოგის საუბარი გალის რაიონის სოფელ ფიჩორში არსებული ნასახლარის ისტორიული მნიშვნელობის შესახებ
თემატიკა:  არქეოლოგია; ისტორიული ძეგლები.
1. აბრამიშვილი, მიხეილ
არქეოლოგიური აღმოჩენები, რომლებმაც შეიძლება თბილისის ისტორია შეცვალოს : ინტერვიუ / მიხეილ აბრამიშვილი ; ესაუბრა ნინო ნაცვალაძე // რეზონანსი. - , 2010. - 11 აპრილი. - N91. - გვ.1,5[MFN: 30059]
ანოტაცია:  საუბარი თბილისის არქეოლოგიური მუზეუმის დირექტორთან ყველაზე ძველი აღმოჩენის, დელისის ელეონითური ნასახლარის შესახებ.
1. ხარხელაური, ტარიელ
"არაგველებო! სამშობლო გეძებთ!..."; "ჩემი გონების ნაშალსა ვღრღნი და..."; "ჩემს თავზე უცხო ფრინველი..."; "წუხელ ნანახო სიზმარო..."; "ნეტა რა გეტაშება..."; "მოდი ამ ღამით - ჩემთან მთვარეა..."; "ამკივლა, შემაზანზარა..."; "ცა ისევ ცრემლით მოვცრემლე..."; "სცენა..."; "გავტანჯე მიღმა სამყარო..." "შენს ლექსთან, როგორც ხატის წინ..." "ხომ გიკვირს..."; "ნათელი სივრცის ნახევარს ფარავს..."; "დამღალა შენმა ლოდინმა..."; "თუკი მწადია, ვიტირებ..."; "ეს - პატარეკას ნასახლარია"; "ნუ შემადარებთყვავილის ფოთლებს..."; "ჩამოვრჩი მგზავრებს, წყლის პირზე...; "გზებს ვკეტავ საიქაოსთვის..."; "თუ მომწონს, ვიტყვი, რომ მომწონს..."; "აქ ვერა ვქენი..."; "სად წახვალ, ასეთ ქარბუქში..."; "ქარი მიწის მტვერსა ჰხვეტავს..."; "სისხლმა წალეკა სამყარო..."; " მე მიკვირს კაცის..."; "თუ დააკვირდი, მეგობარო..."; "ნასაკირალთან კუნელი დგას..."; "რაც უნდა მომიხდეს..."; "მინდორს გავცდი..."; "მე თუ არა ვთქვი..."; "ცას მომწყდარ ვარსკვლავივითა"; "იორი, არაგვი, ალაზანი..." : [ლექსები] // ლიტერატურული გაზეთი. - , 2010. - 6 აგვისტო-2 სექტემბერი. - N32. - გვ.4-5[MFN: 36111]