მამუკა არეშიძე საზოგადოებას აფრთხილებს! რა კავშირი აქვს სოჭის ოლიმპიადას აფხაზეთში ომის დაწყებასთან : ინტერვიუ / მამუკა არეშიძე ; ესაუბრა ნინო ლურსმანაშვილი // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 9-11 მაისი. - N53(108). - გვ.2[MFN: 2024]
ანოტაცია:  საუბარი კონფლიქტოლოგ მამუკა არეშიძესთან
პერსონალია:  ასათიანი კაკო (ტრადიციონალისტების ლიდერი); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის ყოფილი პრეზიდენტი); მედვედევი დიმიტრი (რუსეთის პრეზიდენტი); იაკობაშვილი თემურ (რეინტეგრაციის მინისტრი).
ორგანიზაცია:  ნატო; დუმა.
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; აფხაზეთი; სამაჩაბლო; კოსოვო; ჩრდილოეთკავკასია.
საკვანძო სიტყვები:  ანექსია; საომარი მდგომარეობა.
1. მალაშხია, შოთა
საქართველო დაკარგულ ტერიტორიებს სოჭის ოლიმპიადამდე დაიბრუნებს! : ინტერვიუ / შოთა მალაშხია ; ესაუბრა მაია თეთრაძე // ვერსია. - თბ., 2008. - 23-24 ივნისი. - N72(127). - გვ.4[MFN: 3259]
ანოტაცია:  საუბარი საპარლამენტო კომისიის თავმჯდომარესთან კონფლიქტის დარეგულირების საკითხებში შოთა მალაშხიასთან რუსეთის გაღიზიანების რეალურ მიზეზებსა და დაკარგულ ტერიტორიებზე
1. ხასაია, ბადრი
ათენის წილს პეკინში ჩავდებ : ინტერვიუ / ბადრი ხასაია ; ესაუბრა ლექსო მაისურაძე // სარბიელი. - , 2008 . - 10 აპრილი. - N080. - გვ.13[MFN: 3394]
UDC:  796.8(479.22)
ანოტაცია:  საუბარი განვლილ ევროპის ჩემპიონატზე და მოახლოებულ ოლიმპიადაზე.
პერსონალია:  ხასაია ბადრი (მოჭიდავე).
თემატიკა:  სპორტი; ჭიდაობა.
ახალგაზრდა ნიადაგმცოდნეები დიპლომებით დაჯილდოვდნენ // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2008. - 23 ივნ.. - N9. - გვ.25[MFN: 4003]
UDC:  378.4(479.22) + 37.091.212(479.22)
ანოტაცია:  თსუ-ში ნიადაგების გეოგრაფიაში გამართულ ოლიმპიადაში გამარჯვებული სტუდენტების დაჯილდოების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ბოჭორიშვილი რამაზი (თსუ-ის ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანის მოვალეობის შემსრულებელი); ურუშაძე გიზო (თსუ-ის ნიადაგების გეოგრაფიისა და ნიადაგმცოდნეობის ლაბორატორიის გამგე).
თემატიკა:  თსუ; სტუდენტური ოლიმპიადები.
1. "სახალხო ბანკმა" და "Visa International-მა "ოლიმპიური ბარათის" აქციის გამარჯვებული გამოავლინეს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 15-21 ივლ.. - N12. - გვ.11[MFN: 4025]
ანოტაცია:  "Visa-ს გლობალური მარკეტინგული პროგრამის ფარგლებში განხორციელებული აქცია. გამარჯვებული გაემგზავრება პეკინის ოლიმპიადაზე
საკვანძო სიტყვები:  Visa ბარათი.
"მწვანეები": ოლიმპიადა აფხაზეთის ზღვისპირეთს განადგურებით ემუქრება // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 24 ივლისი. - N199. - გვ.3[MFN: 4439]
ანოტაცია:  სოჭის ოლიმპიადისთვის აფხაზეთიდან ინერტული მასალების გატანის გამო
პერსონალია:  გაჩეჩილაძე გიორგი ("მწვანეთა პარტიის" ლიდერი).
თემატიკა:  ეკოლოგია.