ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 18 ჩანაწერი
1. მწერლის ანდერძის მიუხედავად ნაბოკოვის დაუსრულებელი რომანი მაინც გამოიცა // ლიტერატურული გაზეთი. - , 2009. - 27 ნოემბერი-10 დეკემბერი. - N15. - გვ.16[MFN: 26631]
UDC:  821.161.1(092)
ანოტაცია:  ვლადიმერ ნაბოკოვის დაუსრულებელი რომანის "ლაურა და მისი ორიგინალის" გამოცემასთან დაკავშირებით.
თემატიკა:  რუსული ლიტერატურა; მწერლები.
ფილმების კითხვის ტენდენცია. კინოთეატრებს ფილმების ორიგინალის ენაზე გაშვებას კანონი დაავალდებულებს // რეზონანსი. - , 2010. - 14 აპრილი. - N94. - გვ.16[MFN: 29986]
UDC:  791.43 + 342.537(479.22)
ანოტაცია:  "ეროვნული კინემატოგრაფიის სახელმწიფო მხარდაჭერის შესახებ" კანონში დაგეგმილი ცვლილებები, რომელიც გულისხმობს კინოთეატრებში ფილმების, მათ შორის დოკუმენტურის და ანიმაციურის მხოლოდ პირველადი წარმოების ენაზე გაშვებას.
მოხსენიებული პირები:  ცაგარეიშვილი გია (საპარლამენტო ოპოზიციის წარმომადგენელი); გაბაშვილი გოკა (პარლამენტის განათლებისა ლა კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  კინემატოგრაფია; კანონპროექტები.
საკვანძო სიტყვები:  ტიტრი; ჯარიმა.
1. ჭავჭავაძე, შადიმან
როგორ "დაგვაწერეს" რუსებმა 400-ზე მეტი ქართული მულტფილმის ორიგინალი? რატომ არ უჩვენებენ ტელეარხები ჩვენი რეჟისორების ახალ ნამუშევრებს? : ინტერვიუ / შ.ჭავჭავაძე ; ესაუბრა გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2006. - 27 მარტი-2 აპრილი. - N12. - გვ.17[MFN: 33033]
UDC:  791.228(479.22)
ანოტაცია:  ქართული მულტიპლიკაციის პრობლემები
თემატიკა:  მულტფილმები.
როგორ განვასხვაოთ ორიგინალი "სამსუნგი" ფალსიფიცირებულისგან? : "მოითხოვე "სამსაუნგის" მობილური მხოლოდ ჰოლოგრამით!" / ქეთი კავსაძე // ალია. - თბილისი, 2010. - 19-20 ოქტომბერი. - N99 (2536). - გვ.5[MFN: 41514]
პერსონალია:  დობორჯგინიძე ნიკოლოზ ("სამსუნგის" წარმომადგენელი საქართველოში); კიმი ოფ სუნგ ("სამსაუნგის" წარმომადგენელი).
ორგანიზაცია:  "სამსუნგი".
საკვანძო სიტყვები:  პროდუქციის ფალსიფიკაცია; ორიგინალი; მობილური ტელეფონები.
1. სიახლე საქართველოს ბაზარზე - არაყი "სიმართლის დეტექტორით" // ალია. - თბილისი, 2007. - 9-10 ოქტომბერი. - N118 (2091). - გვ.6[MFN: 44861]
ანოტაცია:  კომპანია "ნემიროვის" მიერ წარმოებული ახალი პროდუქციის შესახებ
თემატიკა:  ალკოჰოლიანი სასმელები.
საკვანძო სიტყვები:  ორიგინალი პროდუქტი; ბრენდი; ხარისხი.
"ეს წიგნი - "საიდუმლო სირობა" ორიგინალი არ არის, ანალოგიური წიგნი, ზუსტად ასეთივე შინაარსითა და სიტყვებით, 1992 წელს ლიტვაში გამოიცა რუსულ ენაზე და იქაც დიდი აჟიოტაჟი გამოიწვია..." : ინტერვიუ / რამაზ კლიმიაშვილი ; ჩაიწერა გელა ზედელაშვილმა // ალია. - თბილისი, 2010. - 13-14 მაისი. - N51 (2488). - გვ.9[MFN: 58285]
ანოტაცია:  პოლიტიკური სიტუაცია საქართველოში
პერსონალია:  კლიმიაშვილი რამაზ (პოლიტოლოგი).
საკვანძო სიტყვები:  წიგნის პრეზენტაცია; ინციდენტი ტელეკომპანია "კავკასიაზე"; ვიზიტები რუსეთში; ფაშიზმზე გამარჯვების დღე; ამერიკის გავლენა საქართველოზე; პრეზიდენტის კრიტიკა.
20 ლარად ნაყიდი უნიკალური ფოტოს ორიგინალი // პრაიმტაიმი. - , 2012. - 19 მარტი. - 11. - გვ.40-41[MFN: 97362]
UDC:  792 + 77](479.22)
ანოტაცია:  შოთა რუსთაველის თეატრის დასის 1923 წელს ბორჯომში გადაღებული ფოტოს ისტორია.
პერსონალია:  მარჯანიშვილი კოტე (რეჟისორი); ახმეტელი სანდრო (რეჟისორი); ვასაძე აკაკი (მსახიობმი); მჟავია დიმიტრი (მსახიობი); ჩხეიძე უშანგი (მსახიობი); შოთაძე (მსახიობი); კორიშელი პლატონ (მსახიობი); დავითაშვილი ნინო (მსახიობი); აბაშიძე ტასო (მსახიობი); ჯავახიშვილი ნატალია (მსახიობი); სიდამონ-ერისთავი ვალერიან (მხატვარი); სანაძე შ (მსახიობი); ჟორჟოლიანი ალექსანდრე (მსახიობი); ჩხეიძე ნინო (მსახიობი); ანჯაფარიძე ვერიკო (მსახიობი); ჩხეიძე დავით (მსახიობი); დონაური ელენე (მსახიობი); გამრეკელი ბაბო (მსახიობი); დავითაშვილი გიორგი (მსახიობი); ხორავა აკაკი (მსახიობი); ანთაძე დოდო (რეჟისორი, თეატრალური საზოგადოების თავმჯდომარე); ლორთქიფანიძე მიხეილ (მსახიობი); გოცირიძე ნიკო (მსახიობი); ამირეჯიბი ცაცა (მსახიობი); გვარაძე ნინო (მსახიობი); ჭავჭავაძე თამარ (მსახიობი); ღლონტი ალექსანდრე (მსახიობი).
მოხსენიებული პირები:  ტოგონიძე ლუარსაბ (ისტორიკოსი); კიკნაძე ვასილ (თეატრმცოდნე).
თემატიკა:  თეატრები; ფოტოები.
"ზინგერის" ქართული სარეკლამო ბარათები // პრაიმტაიმი. - , 2012. - 4 ივნისი. - N22. - გვ.44-45[MFN: 103707]
UDC:  94 + 659.132.45](479.22)
ანოტაცია:  საკერავი მანქანა "ზინგერის" ორიგინალი ქართული სარეკლამო ბარათებისა და მასზე დატანილი ინფორმაციის შესახებ, რომელიც XIX საუკუნის საქართველო-რუსეთის ურთიერთობას ასახავს.
მოხსენიებული პირები:  ტოგონიძე ლუარსაბ (მკვლევარი).
თემატიკა:  ისტორია; სარეკლამო ბარათები.
ლეგენდარული ქართველი თამადა - გულბაათ ჭავჭავაძის ერთადერთი ფოტოს ორიგინალი // პრაიმტაიმი. - , 2012. - 9 ივლისი. - N27. - გვ.39[MFN: 107899]
UDC:  929(479.22)
პერსონალია:  ჭავჭავაძე გულბაათ (ისტორიული პირი).
მოხსენიებული პირები:  ბატიაშვილი მანანა (ალექსანდრე ჭავჭავაძის სახლ-მუზეუმის კურატორი); კალანდია ირაკლი (გულბაათ ჭავჭავაძის შთამომავალი).
1. ფუტკარაძე, ზურაბ
"მედიკამენტები, რომლებიც არც მოგკლავთ და არც მოგარჩენთ". "ჩვენს სააფთიაქო ქსელში ორიგინალი წამლების წილი მხოლოდ ხუთი პროცენტია" : ინტერვიუ / ზ. ფუტკარაძე ; ესაუბრა ხ. ჩიგოგიძე // ყველა სიახლე. - , 2013. - 6-12 მარტი. - N10. - გვ.11[MFN: 124850]
UDC:  615.014(479.22)