მწერლის ანდერძის მიუხედავად ნაბოკოვის დაუსრულებელი რომანი მაინც გამოიცა // ლიტერატურული გაზეთი. - , 2009. - 27 ნოემბერი-10 დეკემბერი. - N15. - გვ.16[MFN: 26631]
ანოტაცია: "ეროვნული კინემატოგრაფიის სახელმწიფო მხარდაჭერის შესახებ" კანონში დაგეგმილი ცვლილებები, რომელიც გულისხმობს კინოთეატრებში ფილმების, მათ შორის დოკუმენტურის და ანიმაციურის მხოლოდ პირველადი წარმოების ენაზე გაშვებას.
მოხსენიებული პირები:ცაგარეიშვილი გია (საპარლამენტო ოპოზიციის წარმომადგენელი); გაბაშვილი გოკა (პარლამენტის განათლებისა ლა კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარე).
როგორ "დაგვაწერეს" რუსებმა 400-ზე მეტი ქართული მულტფილმის ორიგინალი? რატომ არ უჩვენებენ ტელეარხები ჩვენი რეჟისორების ახალ ნამუშევრებს? : ინტერვიუ / შ.ჭავჭავაძე ; ესაუბრა გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2006. - 27 მარტი-2 აპრილი. - N12. - გვ.17[MFN: 33033]
"ეს წიგნი - "საიდუმლო სირობა" ორიგინალი არ არის, ანალოგიური წიგნი, ზუსტად ასეთივე შინაარსითა და სიტყვებით, 1992 წელს ლიტვაში გამოიცა რუსულ ენაზე და იქაც დიდი აჟიოტაჟი გამოიწვია..." : ინტერვიუ / რამაზ კლიმიაშვილი ; ჩაიწერა გელა ზედელაშვილმა // ალია. - თბილისი, 2010. - 13-14 მაისი. - N51 (2488). - გვ.9[MFN: 58285]
ანოტაცია: საკერავი მანქანა "ზინგერის" ორიგინალი ქართული სარეკლამო ბარათებისა და მასზე დატანილი ინფორმაციის შესახებ, რომელიც XIX საუკუნის საქართველო-რუსეთის ურთიერთობას ასახავს.
"მედიკამენტები, რომლებიც არც მოგკლავთ და არც მოგარჩენთ". "ჩვენს სააფთიაქო ქსელში ორიგინალი წამლების წილი მხოლოდ ხუთი პროცენტია" : ინტერვიუ / ზ. ფუტკარაძე ; ესაუბრა ხ. ჩიგოგიძე // ყველა სიახლე. - , 2013. - 6-12 მარტი. - N10. - გვ.11[MFN: 124850]