პოლიციის ზუგდიდის სამართველოს უფროსსა და მიაუს თანამშრომლებს 15-წლიანი პატიმრობა ემუქრება. მაღალჩინოსანმა პოლიციელებმა უდანაშაულო ექიმი სასტიკად სცემეს და ზღვაში დახრჩობა დაუპირეს // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 5-6 მარტი. - N26(81). - გვ.6[MFN: 799]
განმარტება გაზეთ "რეზონანსის" რედაქციას // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 21 თებერვალი. - N52. - გვ.11[MFN: 3071]
ანოტაცია: გამოხმაურება გაზეთის 5 თებერვლის ნომერში გამოქვეყნებულ სტატიაზე სათაურით "მობილურის ქურდობისთვის 2000 ლარი, ან 5 წლამდე პატიმრობა", რომელიც ეხებოდა ალექსანდრე ლობასის მიერ ჩადენილ ქურდობის ფაქტს
დედა მკვლელობაზე მცირეწლოვან შვილთან ერთად დადიოდა! ექვსკაციან ბანდას, რომელიც მხოლოდ 70 წლის მოხუცებს ხოცავდა და ძარცვავდა, სამუდამო პატიმრობა ელის // ვერსია. - თბ., 2008. - 30 ივნისი-1 ივლისი. - N75(130). - გვ.7[MFN: 3465]
სერგეი შამბა: "ჟურნალისტის გათავისუფლება თითქმის გადაწყვეტილი იყო". რა ბედი ელის აფხაზეთში პატიმრობაში მყოფ მალხაზ ბასილაიას? // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 29 თებერვალი. - N55. - გვ.6[MFN: 3793]
ანოტაცია: ტელეკომპანია "მზის" ჟურნალისტის მალხაზ ბასილაიას დაკავების გამო აფხაზეთის ტერიტორიაზე
პერსონალია:ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი); იაკობაშვილი თემურ (სახმინისტრი რეინტეგრაციის საკითხებში); შამბა სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი); არბური ლუიზ (საქართველოში გაეროს სადამკვირვებლო მისიის ადამიანის უფლებების დაცვის უმაღლესი კომისარი); ზაქარეიშვილი პაატა (კონფლიქტოლოგი ).