1. თბილისის საქალაქო სასამართლოს პრესსამსახური
განმარტება გაზეთ "რეზონანსის" რედაქციას // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 21 თებერვალი. - N52. - გვ.11[MFN: 3071]
ანოტაცია:  გამოხმაურება გაზეთის 5 თებერვლის ნომერში გამოქვეყნებულ სტატიაზე სათაურით "მობილურის ქურდობისთვის 2000 ლარი, ან 5 წლამდე პატიმრობა", რომელიც ეხებოდა ალექსანდრე ლობასის მიერ ჩადენილ ქურდობის ფაქტს
პერსონალია:  ვაშაკიძე ირინე (დაზარალებული).
დედა მკვლელობაზე მცირეწლოვან შვილთან ერთად დადიოდა! ექვსკაციან ბანდას, რომელიც მხოლოდ 70 წლის მოხუცებს ხოცავდა და ძარცვავდა, სამუდამო პატიმრობა ელის // ვერსია. - თბ., 2008. - 30 ივნისი-1 ივლისი. - N75(130). - გვ.7[MFN: 3465]
პერსონალია:  მუსაევა ბელა (დამნაშავე); ჯვარშეიშვილი მაია (მოსამართლე); ოთარაშვილი იანა (მსხვერპლი); შაქარაშვილი ჯიმშერ (დამნაშავე); პატიაშვილი ნაილი (მსხვერპლი); ბოლაშვილი სოლომონ (დამნაშავე); ბეჟიაშვილი თამაზ (დამნაშავე); გველესიანი ჯონი (დამნაშავე); ფოფხაძე ნუგზარ (დამნაშავე); ოქროპირიძე სონია (მსხვერპლი); გოგაშვილი რუსუდან (მსხვერპლი); კიკილაშვილი ლელა (დაზარალებული); ჯანგულაშვილი ნაირა (დაზარალებული).
საკვანძო სიტყვები:  ქურდობა; თაღლითობა; ყაჩაღობა; განზრახ მკვლელობა.
ანოტაცია:  ტელეკომპანია "მზის" ჟურნალისტის მალხაზ ბასილაიას დაკავების გამო აფხაზეთის ტერიტორიაზე
პერსონალია:  ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი); იაკობაშვილი თემურ (სახმინისტრი რეინტეგრაციის საკითხებში); შამბა სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი); არბური ლუიზ (საქართველოში გაეროს სადამკვირვებლო მისიის ადამიანის უფლებების დაცვის უმაღლესი კომისარი); ზაქარეიშვილი პაატა (კონფლიქტოლოგი ).
თემატიკა:  ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი; ტელეჟურნალისტები.
დაუმტკიცებელი დანაშაული. ოთხწელიწადნახევარი პატიმრობა 74 ლარისა და 29 თეთრის ბორჯომის მოპარვისათვის // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 29 თებერვალი. - N55. - გვ.16[MFN: 3844]
ანოტაცია:  ქურდობისათვის დაკავებული გიორგი ჩხიკვაძის საქმესთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ახალკაცი ლევან (განსასჯელი); ჭავჭავაძე ელგუჯა (მოწმე); ჩიქოვანი მერაბ (ადვოკატი); სარაიდოვი ლერი (პროკურორი); ლომსაძე ლია (დაკავებულის დედა).