ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 57 ჩანაწერი
საერთაშორისო ორგანიზაციამ ლონდონში საქართველოს საელჩოს პიკეტირება მოახდინა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 12 მარტი. - N67. - გვ. 1,2[MFN: 1835]
ანოტაცია:  ადამიანის უფლებათა დამცველი საერთაშორისო ორგანიზაცია "ამნესტი ინტერნეიშენელი"-ს წევრების პროტესტი საქართველოში პოლიციელთა ძალადობის ფაქტების გახშირებასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ადამიანის უფლებები.
1. კუკავა, კახა
საერთო სახალხო აჯანყება 9-10 ივნისს დაიწყება. "ერთპარტიული პარლამენტი არ არის პარლამენტი, ეს არის რაღაც აბსურდი, როგორიც არსებობს მონღოლეთსა და ბურიატიაში" : ინტერვიუ / კახა კუკავა ; ესაუბრა ნათია ვერძეული // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 29 მაისი-5 ივნისი. - N022(489). - გვ.2[MFN: 2411]
UDC:  324 + 329(479.22)
ანოტაცია:  გაერთიანებული ოპოზიციის მზადება საერთო სახალხო აჯანყებისთვის.
თემატიკა:  საპარლამენტო არჩევნები; ოპოზიცია.
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნების გაყალბება; პარლამენტის პიკეტირება.
1. ძიძიგური, ზვიად
არსებობს ეუთოს ორი დასკვნა და ორივე მიწაში დებს საქართველოს ხელისუფლებას : ინტერვიუ / ზვიად ძიძიგური : ესაუბრა მანანა აბაშიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 5-12 ივნისი. - N023(490). - გვ.2[MFN: 2626]
UDC:  323 + 323.233(479.22)
ანოტაცია:  გაერთიანებული ოპოზიციის ერთ-ერთი ლიდერი პარლამენტის პიკეტირებასთან დაკავშირებით.
თემატიკა:  პოლიტიკა; საპროტესტო აქციები.
საკვანძო სიტყვები:  ეუთოს დასკვნა; გაერთიანებულ ოპოზიციაში განხეთქილება.
ულტიმატუმი, პიკეტირება, დაუმორჩილებლობა. 9 აპრილის წინასწარი სცენარი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 7 აპრილი. - N88. - გვ.1,4[MFN: 14390]
ანოტაცია:  9 აპრილის საპროტესტო აქციასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საპროტესტო აქციები.
1. გამყრელიძე, დავით
ოპოზიცია პარლამენტის მშვიდობიან პიკეტირებას გეგმავს. გამყრელიძე ხელისუფლებას გამოსავალს სთავაზობს : ინტერვიუ / დ.გამყრელიძე ; ესაუბრა რუსიკო მაჩაიძე // რეზონანსი. - , 2008. - 2 ივნისი. - N147. - გვ.7[MFN: 14615]
UDC:  32 + 328.123(479.22)
ანოტაცია:  ოპოზიციური ძალების დამოკიდებულებაზე ხელისუფლების მიმართ
თემატიკა:  პოლიტიკა; ოპოზიცია.
1. ხაინდრავა, ივლიანე
რა ვერ გათვალა ოცდაათი წლის პარტიამ? და აპირებენ თუ არა რესპუბლიკელები, მონაწილეობა მიიღონ პარლამენტის პიკეტირებაში? : ინტერვიუ / ივ.ხაინდრავა ; ესაუბრა ნ.ახალაია // რეზონანსი. მთელი კვირა. - , 2008. - 2 ივნისი. - N147. - გვ.9[MFN: 14616]
ანოტაცია:  საპარლამენტო არჩევნების გაყალბების შესახებ
ტოტალური პიკეტირება. თუ სააკაშვილი არ გადადგა, ოპოზიციის მომხრეები სამთავრობო შენობებს ალყას შემოარტყამენ // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 10 აპრილი. - N91. - გვ.1,3,4[MFN: 14628]