საერთაშორისო ორგანიზაციამ ლონდონში საქართველოს საელჩოს პიკეტირება მოახდინა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 12 მარტი. - N67. - გვ. 1,2[MFN: 1835]
ანოტაცია: ადამიანის უფლებათა დამცველი საერთაშორისო ორგანიზაცია "ამნესტი ინტერნეიშენელი"-ს წევრების პროტესტი საქართველოში პოლიციელთა ძალადობის ფაქტების გახშირებასთან დაკავშირებით
თემატიკა: ადამიანის უფლებები.
საერთო სახალხო აჯანყება 9-10 ივნისს დაიწყება. "ერთპარტიული პარლამენტი არ არის პარლამენტი, ეს არის რაღაც აბსურდი, როგორიც არსებობს მონღოლეთსა და ბურიატიაში" : ინტერვიუ / კახა კუკავა ; ესაუბრა ნათია ვერძეული // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 29 მაისი-5 ივნისი. - N022(489). - გვ.2[MFN: 2411]
UDC: 324 + 329(479.22)
ანოტაცია: გაერთიანებული ოპოზიციის მზადება საერთო სახალხო აჯანყებისთვის.
თემატიკა: საპარლამენტო არჩევნები; ოპოზიცია.
საკვანძო სიტყვები: არჩევნების გაყალბება; პარლამენტის პიკეტირება.
ძიძიგური, ზვიად
არსებობს ეუთოს ორი დასკვნა და ორივე მიწაში დებს საქართველოს ხელისუფლებას : ინტერვიუ / ზვიად ძიძიგური : ესაუბრა მანანა აბაშიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 5-12 ივნისი. - N023(490). - გვ.2[MFN: 2626]
UDC: 323 + 323.233(479.22)
ანოტაცია: გაერთიანებული ოპოზიციის ერთ-ერთი ლიდერი პარლამენტის პიკეტირებასთან დაკავშირებით.
თემატიკა: პოლიტიკა; საპროტესტო აქციები.
საკვანძო სიტყვები: ეუთოს დასკვნა; გაერთიანებულ ოპოზიციაში განხეთქილება.
ულტიმატუმი, პიკეტირება, დაუმორჩილებლობა. 9 აპრილის წინასწარი სცენარი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 7 აპრილი. - N88. - გვ.1,4[MFN: 14390]
ანოტაცია: 9 აპრილის საპროტესტო აქციასთან დაკავშირებით
თემატიკა: საპროტესტო აქციები.
გამყრელიძე, დავით
ოპოზიცია პარლამენტის მშვიდობიან პიკეტირებას გეგმავს. გამყრელიძე ხელისუფლებას გამოსავალს სთავაზობს : ინტერვიუ / დ.გამყრელიძე ; ესაუბრა რუსიკო მაჩაიძე // რეზონანსი. - , 2008. - 2 ივნისი. - N147. - გვ.7[MFN: 14615]
UDC: 32 + 328.123(479.22)
ანოტაცია: ოპოზიციური ძალების დამოკიდებულებაზე ხელისუფლების მიმართ
თემატიკა: პოლიტიკა; ოპოზიცია.
ხაინდრავა, ივლიანე
რა ვერ გათვალა ოცდაათი წლის პარტიამ? და აპირებენ თუ არა რესპუბლიკელები, მონაწილეობა მიიღონ პარლამენტის პიკეტირებაში? : ინტერვიუ / ივ.ხაინდრავა ; ესაუბრა ნ.ახალაია // რეზონანსი. მთელი კვირა. - , 2008. - 2 ივნისი. - N147. - გვ.9[MFN: 14616]
ანოტაცია: საპარლამენტო არჩევნების გაყალბების შესახებ
თემატიკა: საპარლამენტო არჩევნები.
ტოტალური პიკეტირება. თუ სააკაშვილი არ გადადგა, ოპოზიციის მომხრეები სამთავრობო შენობებს ალყას შემოარტყამენ // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 10 აპრილი. - N91. - გვ.1,3,4[MFN: 14628]
• ბერიძე, ლანა; აბულაშვილი, ია; ანოტაცია: 9 აპრილის საპროტესტო აქციის რეპორტაჟი
აქციები და პიკეტირება - აღდგომამდე და აღდგომის შემდეგ. სამშაბათს მომიტინგეებს რეგიონიდან ჩამოსული ხალხი და "საკანი N5"-ის პატიმარი "უცნობი" შეუერთდება // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 18 აპრილი. - N99. - გვ.1-2[MFN: 14799]
ანოტაცია: თბილისში მიმდინარე საპროტესტო აქციების მონაწილე ოპოზიციური პარტიების გეგმები
პერსონალია: ბესელია ეკა (მოძრაობა "ერთიანი საქართველოსთვის" ერთ-ერთი ლიდერი); ზურაბიშვილი სალომე ("საქართველოს გზის" ლიდერი); ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობა-ერთიანი საქართველოს" ლიდერი); მაღრაძე გუგული ("ქალთა პარტიის" ლიდერი).
მოხსენიებული პირები: გაჩეჩილაძე გია (მომღერალი, "საკანი N5"-ის პატიმარი).
გადაცემა "სამოთხის ვაშლების" შემდეგ, ოპოზიცია ორშაბათიდან "მოამბის" ეთერში გაშვებასაც შეუშლის ხელს. პირველი არხის წინ "სირცხვილის დერეფნის" შემდეგ "სირცხვილის დაფებიც" დაიდგა, სადაც თანამშრომლების ფოტოები გააკრეს // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 2 მაისი. - N111. - გვ.16[MFN: 15260]
ანოტაცია: "საზოგადოებრივი მაუწყებლის" შენობასთან მიმდინარე საპროტესტო აქციასა და პიკეტირებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: კუკავა კახა ("კონსერვატორული პარტიის" წევრი); გამყრელიძე დავით ("ახალი მემარჯვენეების" ლიდერი); ჯიშკარიანი ჯაბა ("მოძრაობა 7 ნოემბრის" აქტივისტი); ნაჭყებია მანანა ("ალიანსი საქართველოსთვის" წევრი).
მოხსენიებული პირები: მანჯგალაძე რუსიკო (ჟურნალისტი); ზურაბიშვილი სალომე (ოპოზიციის ერთ-ერთი ლიდერი).
თემატიკა: პოლიტიკა; საპროტესტო აქციები; ტელევიზია.
საზღვრებისა და მაგისტრალების პიკეტირება სამი დღით გადაიდო // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 6 მაისი. - N115. - გვ.1,3[MFN: 15283]
ანოტაცია: ოპოზიციის სამოქმედო გეგმებთან დაკავშირებით
პერსონალია: ძიძიგური ზვიად ("კონსერვატიული პარტიის" წევრი); ზურაბიშვილი სალომე (პარტია "საქართველოს გზის" ლიდერი); ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" თავმჯდომარე); ბესელია ეკა ("მოძრაობა ერთიანი საქართველოსთვის" გენერალური მდივანი).