ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 2,255 ჩანაწერი
ლომაიას, ბოკერიას, ხუბუას, ჟვანიას...უნივერსიტეტის დოცენტი მასონებთან კავშირში ამხელს!!! : ინტერვიუ / მორის მუსერიძე ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 4 -10 თებერვალი. - N5. - გვ.13[MFN: 622]
UDC:  32 + 351.752.16(479.22)
ანოტაცია:  თბილისის ივ.ჯავახიშვილის სახ. სახელმწიფო უნივერსიტეტის დოცენტი ქიმიკოსი მორის მუსერიძე ქართველი პოლიტიკოსების მასონიზმში მხილების შესახებ
პერსონალია:  შენგელაია ირაკლი (ქრისტიანულ-კონსერვატიული პარტიის ლიდერი); ლომაია კახა (უშიშროების საბჭოს მდივანი); ბოკერია გიგა (პარლამენტარი); ხუბუა გია (თსუ-ს რექტორი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; მასონობა.
მინისტრთა კაბინეტი დაკომპლექტებულია. ახალი და ძველი სახეების ახალი ამპლუა მთავრობაში // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 25 იანვარი. - N20. - გვ.3[MFN: 694]
ანოტაცია:  საკადრო ცვლილებები მთავრობაში და პოლიტოლოგებისა და პოლიტიკოსების კომენტარები ცვლილებებზე
მოხსენიებული პირები:  ზურაბიშვილი დავით (საპარლამენტო ფრაქცია დემოკრატიული ფრონტის წევრი); კუკავა კახა (ეროვნული საბჭოს წევრი); საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი); ტყემალაძე ზურაბ (საპარლამენტო ფრაქცია "მრეწველების" წევრი).
უგულავა-მომავალი პრეზიდენტი თუ განტევების ვაცი // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 25 იანვარი. - N20. - გვ.5[MFN: 704]
ანოტაცია:  პოლიტოლოგისა და პოლიტიკოსების დამოკიდებულება თბილისის მერის გიგი უგულავასა და მის მიერ განხორციელებული საკადრო ცვლილებებისადმი
პერსონალია:  ცინცაძე სოსო (პოლიტოლოგი); ხიდაშელი თინა (რესპუბლიკური პარტიის წევრი); გუჯაბიძე ბიძინა (საპარლამენტო ფრაქცია დემოკრატიული ფრონტის წევრი).
მოხსენიებული პირები:  არსოშვილი ზურაბ (თბილისი მერის მოადგილე); ქოქრაშვილი გიორგი (ვაკე-საბურთალოს რაიონის გამგებელი); სანაია ხვიჩა (ისანი-სამგორის რაიონის გამგებელი).
თემატიკა:  თვითმმართველობა; საკადრო ცვლილებები.