ბოკერია მოკვდა, გაუმარჯოს ბოკერიას! // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 11-17 თებერვალი. - N6. - გვ.3[MFN: 725]
ანოტაცია: იუსტიციის მინისტრ ნიკა გვარამიას და გენერალური პროკურორის ეკა ტყეშელაშვილის შესახებ
პერსონალია: ტყეშელაშვილი ეკა (გენერალური პროკურორი); გვარამია ნიკა (იუსტიციის მინისტრი).
თემატიკა: პოლიტიკოსები.
ოპოზიციის ერთიანობა პატარკაციშვილმა საფლავში ჩაიტანა! // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 29 თებერვალი - 2 მარტი. - N24(79). - გვ.1,6[MFN: 726]
ფოტოები: ლევან გაჩეჩილაძე, სალომე ზურაბაშვილი, ეკა ბესელია, გია თორთლაძე, ზურა ძიძიგური, ჯონდი ბაღათურია, კოკა გუნცაძე, დათო ზურაბიშვილი საგურამოში ილია ჭავჭავაძის ობელისკთან
ანოტაცია: გაზ. "ვერსია" და პოლიტიკოსები იმასთან დაკავშირებით თუ რატომ შეიძლება დაიშალოს ეროვნული საბჭო?
პერსონალია: სარიშვილი ირინა (პარტია "იმედის" ლიდერი); მაისაშვილი გია ("მომავლის პარტიის" ლიდერი); წერეთელი ირაკლი (საქართველოს ეროვნული დამოუკიდებლობის პარტიის ლიდერი); ჯოჯუა გოჩა (პარლამენტარი); ხაბაზი კობა (დეპუტატი); კირთაძე ნესტან (ლეიბორისტული პარტია); საგანელიძე დავით ("ახალი მემარჯვენე"); თარგამაძე გიორგი (ქრისტიან-დემოკრატიული პარტიის ლიდერი).
გველუკაშვილი, მალხაზ
ნინო ბურჯანაძისთვის კრიტიკული არჩევანის პერიოდია // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 13-20 მარტი. - N011(478). - გვ.6[MFN: 859]
ანოტაცია: პარლამენტის თავმჯდომარის ფსიქოლოგიური პორტრეტი.
ხელისუფლების კრახი თუ ოპოზიციის გამარჯვება?! რატომ ვერ მიიღო საქართველომ მაპ-ი?! // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 4-6 აპრილი. - N39(94). - გვ.2[MFN: 1225]
• პავლიაშვილი, ვანო; ანოტაცია: პოლიტიკოსების შეფასებები მაპ-ის არმიღებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ზურაბიშვილი სალომე ("საქართველოს გზის" ლიდერი); ხაინდრავა ივლიანე (რესპუბლიკური პარტიის წევრი); კუკავა კახა (ეროვნული საბჭოს წარმომადგენელი); სარიშვილი ირინა (პოლიტიკური მოძრაობა "იმედის" ლიდერი); გუგავა გიორგი (ლეიბორისტული პარტიის წევრი); ჩიხრაძე ფიქრია (ახალი მემარჯვენეების წარმომადგენელი); სამყურაშვილი რატი (საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენელი).
ორგანიზაცია: ნატო.
გეოგ.დასახელება: ბუქარესტი; საქართველო; უკრაინა; რუსეთი.
ანოტაცია: საპარლამენტო არჩევნების სტრატეგიის, ფსიქოლოგიური დივიდენდებისა და თუ რა პოლიტიკური რესურსებით ხვდებიან არჩევნებს პოლიტიკოსები, ამ თემაზე საუბრობენ: პროფესორი ნიკოლოზ მახარაშვილი, ფსიქოლოგი დავით ამირეჯიბი და მერაბ ფაჩულია.
ვინ, როგორ და რატომ "ჩაუშვა" ლევან ბერძენიშვილმა "სუკის" იზოლიატორში... საქართველოს "სიყვარულისთვის" დაპატიმრებული ბერძენიშვილის აღიარება-მონანიება-ჩაშვება... // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 17-24 აპრილი. - N016(483). - გვ.2[MFN: 1457]
ანოტაცია: ლევან ბერძენიშვილის მიერ სუკის იზოლიატორში დაწერილი აღიარების შესახებ (1984 წ. 6 იანვარი).
თემატიკა: პოლიტიკა; პოლიტიკოსები.