ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 457 ჩანაწერი
სუბარი თარხნიშვილის პასუხისმგებლობის საკითხს აყენებს. უბანზე, სადაც ვიდეოთვალმა 519 ამომრჩეველი დააფიქსირა, მიხეილ სააკაშვილმა 1518 ხმა მიიღო // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 5 აპრ.. - N091. - გვ.1,6[MFN: 5991]
UDC:  324 + 343.36(479.22)
ანოტაცია:  სახალხო დამცველმა საპრეზიდენტო არჩევნებში მომხდარი დარღვევების ამსახველი ვიდეო მასალებისადმი მიძღვნილი პრესკონფერენცია გამართა
მოხსენიებული პირები:  თარხნიშვილი ლევან (ცესკოს თავმჯდომარე).
თემატიკა:  არჩევნები; დარღვევები.
საკვანძო სიტყვები:  ვიდეოთვალი.
"ჩემთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი "იმედისა" და მთაწმინდის პარკის დაბრუნებაა".ინა გუდავაძე "იმედის" დაბრუნების შემდეგ ტელეკომპანიაში ახალი მმართველი გუნდის მოყვანას აპირებს // რეზონანსი. - , 2008. - 29 ოქტომბერი. - N296. - გვ.5[MFN: 7575]
UDC:  334.22(479.22)
ანოტაცია:  სასტუმრო "შერატონ მეტეხი პალასში" გაიმართა გარდაცვლილი ბიზნესმენ ბადრი პატარკაციშვილის ოჯახის წევრების, ადვოკატების და ფინანსური მრჩევლების პრესკონფერენცია
პერსონალია:  გუდავაძე ინა (ბიზნესმენის ქვრივი); გოლდსიტი პიტერი (ადვოკატი).
მოხსენიებული პირები:  ლინსვიჩი რ. (აშშ-ში სასამართლო დოკუმენტაციის სფეროში წამყვანი ექსპერტი); ქეი ჯოზეფი (ბიზნესმენი); ჯაოშვილი გოგი (პატარკაციშვილის ნდობით აღჭურვილი პირი).
1. ინა გუდავაძის პრესსამსახური
ტელეკომპანია "იმედისა" და "მთაწმინდის პარკის" დასაბრუნებლად განსვენებული ბადრი პატარკაციშვილის ოჯახი ძალისხმევას ააქტიურებს. ბრიფინგი, რომელიც ოჯახისთვის უკანონოდ წართმეული ქონების დაბრუნებასთან დაკავშირებულ ნაბიჯებს ეხება : პრესრელიზი // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 25 ოქტომბერი. - N292. - გვ.3[MFN: 7811]
ანოტაცია:  პრესკონფერენცია გაიმართება სასტუმრო "შერატონ მეტეხი პალასში"
თემატიკა:  ქონებრივი დავა.