ანოტაცია:  საუბარი ბანკ "რესპუბლიკას" გენერალურ დირექტორთან
თემატიკა:  საბანკო საქმე.
მარინე ჩიტაშვილი: "ჩვენთან ძალაშია ლოიალობა პროფესიონალიზმის ნაცვლად". რადიო "თავისუფლებისა" და "რეზონანსის" ერთობლივი პროექტი : ინტერვიუ / მ. ჩიტაშვილი ; მოამზადა ია ანთაძემ // რეზონანსი. მთელი კვირა. - , 2009. - 16 ნოემბერი. - N310. - გვ.5,12[MFN: 22433]
UDC:  32(479.22) + 37(479.22)
ანოტაცია:  ფსიქოლოგის მოსაზრება მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებსა და განათლების რეფორმაზე
თემატიკა:  პოლიტიკა; განათლება.
1. ელისაშვილი, ალეკო
დღეს ბევრი საკუთარ თავს ჟურნალისტს უწოდებს და სინამდვილეში ნაძირალა და სალახანაა, ზოგი ჟურნალისტი პოლიციის თანამშრომელია და ზოგიც - სახელმწიფო ჩინოვნიკი : ინტერვიუ / ა. ელისაშვილი ; ესაუბრა შორენა ცივქარაშვილი // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 18-25 თებერვალი. - N06(572). - გვ.5[MFN: 27344]
ანოტაცია:  ჟურნალისტის საუბარი ქართველი ჟურნალისტების პროფესიონალიზმისა და მასმედიის წინააღმდეგ განხორციელებული აგრესიული ქმედებების შესახებ.
თემატიკა:  მასმედია; ჟურნალისტები.
1. ლადარიას თვალით დანახული ლიბერალები და ანტილიბერალები // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 29 აპრილი-6 მაისი. - N16(582). - გვ.8[MFN: 30527]
ანოტაცია:  გამოხმაურება გაზეთ "24 საათში" გამოქვეყნებულ ნოდარ ლადარიას წერილზე - ქართველი ჟურნალისტების პროფესიონალიზმის შესახებ.
პერსონალია:  გულაშვილი მალხაზ (მედიაჰოლდინგ "ჯორჯიან თაიმსის" პრეზიდენტი); კვესიტაძე ეკა (ჟურნალისტი); შავერდაშვილი შორენა (ჟურნალ "ლიბერალის" რედაქტორი).
1. კახეთელიძე, ნიკო
"ჩვენ ინტელექტუალური ელიტა არ გვყავს" : ინტერვიუ / ნ.კახეთელიძე; მ.ჩიტაშვილი ; ესაუბრა ნ.მოსიაშვილი // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 19-25 მაისი. - N17. - გვ.13[MFN: 31626]