60 ჯარისკაცი დაჭრილია, 500-მდე - დათხოვნილი // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 23 ოქტომბერი. - N290. - გვ.3[MFN: 7128]
ანოტაცია: აგვისტოს მოვლენების შემდეგ ხელისუფლების მიერ ჯარისკაცთა დაკავებისა და მათთვის დეზერტირობის ბრალდების წაყენების შესახებ. ქართველი სამხედრო ექსპერტების კომენტარები
პერსონალია: სესიაშვილი ირაკლი (სამხედრო ექსპერტი); თავდგირიძე გიორგი (სამხედრო ექსპერტი); მელითაური გიორგი (სამხედრო ექსპერტი).
თემატიკა: ქართული ჯარი; რეპრესიები საქართველოში.
ვის დასჯას ითხოვს სახალხო დამცველი // რეზონანსი. - , 2008. - 3 დეკემბერი. - N331. - გვ.1-2[MFN: 8906]
ანოტაცია: სოზარ სუბარის 2008 წლის პირველი ნახევრის მოხსენება სახალხო დამცველის აპარატის მიერ შესწავლილ ფაქტებთან დაკავშირებით
თემატიკა: ადამიანის უფლებები.
საკვანძო სიტყვები: წამება; სპეცოპერაციები; მკვლელობები; ადამიანთა გაუჩინარება; პოლიციის უფლებამოსილება; უფლებამოსილების გადაჭარბება; პოლიტიკური რეპრესიები; პატიმრები.
კიკნაძე, ვასილ
თეატრი ბერიას წინააღმდეგ. ჩვენ გთხოვეთ, გეთქვათ სიმართლე არა იმისთვის, რომ ახმეტელს დავხვრეტთ : ინტერვიუ / ვასილ კიკნაძე ; ესაუბრა ლელა ოჩიაური // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 14 იანვარი. - N6. - გვ.10[MFN: 10526]
ანოტაცია: ქართული თეატრის ისტორიის სპეციალისტი, ხელოვნებათმცოდნეობის დოქტორი საუბრობს ბერიას მზაკვრულ გეგმაზე, რუსთაველის თეატრის დასის ხელით მოეშორებინა თეატრის ხელმძღვანელი სანდრო ახმეტელი
მოხსენიებული პირები: ხორავა აკაკი (მსახიობი); ვასაძე აკაკი (მსახიობი).
თემატიკა: ქართული თეატრის ისტორია; პოლიტიკური რეპრესიები.
საკვანძო სიტყვები: კონფლიქტი თეატრში; ისტორიული დოკუმენტი; დაპირისპირება რეჟისორთან.
ნოდია, ნოდია
"ვისაც ღირსების ნატამალი შემოპჩა, ფაშისტებთან ბრძოლაში შემოგვიერთდეს!" მშიერ რუსეთში რეპრესიები და მასიური დაპატიმრებები დაიწყო // ვერსია. - თბ., 2009. - 4-5 თებერვალი. - N14(222). - გვ.8[MFN: 10701]
ანოტაცია: საპროტესტო აქციები რუსეთში, ფინანსურ და სოციალურ კრიზისის ფონზე
გეოგ.დასახელება: ვლადივოსტოკი; მოსკოვი.
საგანაძე, გვანცა
ადვოკატები აშშ-ის პრეზიდენტსა და ელჩს მხარდაჭერას სთხოვენ // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 20 მარტი. - N70. - გვ.6[MFN: 13073]
ფოტოები: შალვა ხაჭაპურიძე
ანოტაცია: პოლიტიკური გაერთიანება "ჩვენი საქართველოს" ლიდერი შალვა ხაჭაპურიძე და ადვოკატთა პროფკავშირები საქართველოს ხელისუფლებას პროვოკაციებისა და რეპრესიების დაგეგმვაში ადანაშაულებენ
თემატიკა: საქართველოს ხელისუფლება; პროფკავშირები.
მიწიშვილი, ილამაზი
რეპრესირებულ ადამიანთა სევდა : ინტერვიუ / ი.მიწიშვილი ; ესაუბრა ნ.კაკულია // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2009. - 25 თებ.. - N2. - გვ.9[MFN: 13502]
UDC: 94(479.22) + 321.64(47+57)
ანოტაცია: ინტერვიუ დამოუკიდებელი არასამთავრობო ორგანიზაცია "მემორიალის" ხელმძღვანელთან, რეპრესირებული პოეტის ნიკოლო მიწიშვილის შვილთან ი.მიწიშვილთან საქართველოს გასაბჭოების შემდეგ ქვეყანაში მიმდინარე რეპრესიებთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები: მიწიშვილი ნიკოლო (პოეტი).
თემატიკა: საქართველოს ისტორია; რეპრესიები.
საკვანძო სიტყვები: ორგანიზაცია "მემორიალი"; საქართველოს ანექსია.
რეპრესირებული დრამატურგის ჩანაწერები // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 19-25 მარტი. - N10. - გვ.11[MFN: 13882]
UDC: 321.64(479.22) + 821.353.1(092)
ანოტაცია: რეპრესირებული დრამატურგის კიტა ბუაჩიძის შესახებ
პერსონალია: ბუაჩიძე კიტა (დრამატურგი).
თემატიკა: რეპრესიები საქართველოში; მწერლები.