ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 280 ჩანაწერი
ცოტნე გამსახურდია - პოლიტიკური პატიმარი და რეპრესიების დაწყების ახალი ნიშანი? // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 11-18 სექტემბერი. - N037(504). - გვ.5[MFN: 6347]
ანოტაცია:  ცოტნე გამსახურდიას დაპატიმრების შესახებ კომენტარს აკეთებენ დათო ზურაბიშვილი, კახა ძაგანია და აკაკი ასათიანი
ანოტაცია:  აგვისტოს მოვლენების შემდეგ ხელისუფლების მიერ ჯარისკაცთა დაკავებისა და მათთვის დეზერტირობის ბრალდების წაყენების შესახებ. ქართველი სამხედრო ექსპერტების კომენტარები
პერსონალია:  სესიაშვილი ირაკლი (სამხედრო ექსპერტი); თავდგირიძე გიორგი (სამხედრო ექსპერტი); მელითაური გიორგი (სამხედრო ექსპერტი).
თემატიკა:  ქართული ჯარი; რეპრესიები საქართველოში.
ვის დასჯას ითხოვს სახალხო დამცველი // რეზონანსი. - , 2008. - 3 დეკემბერი. - N331. - გვ.1-2[MFN: 8906]
ანოტაცია:  სოზარ სუბარის 2008 წლის პირველი ნახევრის მოხსენება სახალხო დამცველის აპარატის მიერ შესწავლილ ფაქტებთან დაკავშირებით
საკვანძო სიტყვები:  წამება; სპეცოპერაციები; მკვლელობები; ადამიანთა გაუჩინარება; პოლიციის უფლებამოსილება; უფლებამოსილების გადაჭარბება; პოლიტიკური რეპრესიები; პატიმრები.
თეატრი ბერიას წინააღმდეგ. ჩვენ გთხოვეთ, გეთქვათ სიმართლე არა იმისთვის, რომ ახმეტელს დავხვრეტთ : ინტერვიუ / ვასილ კიკნაძე ; ესაუბრა ლელა ოჩიაური // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 14 იანვარი. - N6. - გვ.10[MFN: 10526]
ანოტაცია:  ქართული თეატრის ისტორიის სპეციალისტი, ხელოვნებათმცოდნეობის დოქტორი საუბრობს ბერიას მზაკვრულ გეგმაზე, რუსთაველის თეატრის დასის ხელით მოეშორებინა თეატრის ხელმძღვანელი სანდრო ახმეტელი
მოხსენიებული პირები:  ხორავა აკაკი (მსახიობი); ვასაძე აკაკი (მსახიობი).
თემატიკა:  ქართული თეატრის ისტორია; პოლიტიკური რეპრესიები.
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტი თეატრში; ისტორიული დოკუმენტი; დაპირისპირება რეჟისორთან.
1. ნოდია, ნოდია
"ვისაც ღირსების ნატამალი შემოპჩა, ფაშისტებთან ბრძოლაში შემოგვიერთდეს!" მშიერ რუსეთში რეპრესიები და მასიური დაპატიმრებები დაიწყო // ვერსია. - თბ., 2009. - 4-5 თებერვალი. - N14(222). - გვ.8[MFN: 10701]
ანოტაცია:  საპროტესტო აქციები რუსეთში, ფინანსურ და სოციალურ კრიზისის ფონზე
გეოგ.დასახელება:  ვლადივოსტოკი; მოსკოვი.
1. საგანაძე, გვანცა
ადვოკატები აშშ-ის პრეზიდენტსა და ელჩს მხარდაჭერას სთხოვენ // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 20 მარტი. - N70. - გვ.6[MFN: 13073]
ფოტოები:  შალვა ხაჭაპურიძე
ანოტაცია:  პოლიტიკური გაერთიანება "ჩვენი საქართველოს" ლიდერი შალვა ხაჭაპურიძე და ადვოკატთა პროფკავშირები საქართველოს ხელისუფლებას პროვოკაციებისა და რეპრესიების დაგეგმვაში ადანაშაულებენ
თემატიკა:  საქართველოს ხელისუფლება; პროფკავშირები.
1. მიწიშვილი, ილამაზი
რეპრესირებულ ადამიანთა სევდა : ინტერვიუ / ი.მიწიშვილი ; ესაუბრა ნ.კაკულია // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2009. - 25 თებ.. - N2. - გვ.9[MFN: 13502]
UDC:  94(479.22) + 321.64(47+57)
ანოტაცია:  ინტერვიუ დამოუკიდებელი არასამთავრობო ორგანიზაცია "მემორიალის" ხელმძღვანელთან, რეპრესირებული პოეტის ნიკოლო მიწიშვილის შვილთან ი.მიწიშვილთან საქართველოს გასაბჭოების შემდეგ ქვეყანაში მიმდინარე რეპრესიებთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  მიწიშვილი ნიკოლო (პოეტი).
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; რეპრესიები.
საკვანძო სიტყვები:  ორგანიზაცია "მემორიალი"; საქართველოს ანექსია.
რეპრესირებული დრამატურგის ჩანაწერები // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 19-25 მარტი. - N10. - გვ.11[MFN: 13882]
UDC:  321.64(479.22) + 821.353.1(092)
ანოტაცია:  რეპრესირებული დრამატურგის კიტა ბუაჩიძის შესახებ
პერსონალია:  ბუაჩიძე კიტა (დრამატურგი).
თემატიკა:  რეპრესიები საქართველოში; მწერლები.