1. Талая вода // Свободная Грузия. - , 2008. - 22 марта. - N21-22. - С.17[MFN: 988]
ანოტაცია:  О пользе талой воды
თემატიკა:  ბუნებრივი რესურსები.
გარემოსდამცველები ახალ მინისტრს ჯერჯერობით სიმპათიით უყურებენ // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 30 იანვარი. - N25. - გვ.11[MFN: 1119]
ანოტაცია:  გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრობის კანდიდატის მოსაზრებები გარემოს დაცვის რამდენიმე საკითხსა და მწვანეთა პარტიის ლიდერის კომენტარები მის მოსაზრებებზე
პერსონალია:  გამცემლიძე ზაზა (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრობის კანდიდატი); გაჩეჩილაძე გია (მწვანეთა პარტიის ლიდერი).
თემატიკა:  ეკოლოგია; გარემოს დაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  ეკოლოგიური განათლება; ტყის პრივატიზაცია; ელექტროსადგურის მშენებლობა.
1. ლეჟავა, ირაკლი
რატომ არის ქვეყნისთვის მნიშვნელოვანი ვისი დახმარებით შეიქმნა ქართულენოვანი ტოპოგრაფიული რუქების ციფრული ვერსია : ინტერვიუ / ირაკლი ლეჟავა ; ესაუბრა ვანო პავლიაშვილი // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 26-27 მარტი. - N35(90). - გვ.5[MFN: 1124]
ანოტაცია:  საუბარი გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს გეოდეზიისა და კარტოგრაფიის სამსახურის უფროსთან ირაკლი ლეჟავასთან
თემატიკა:  კარტოგრაფია.
1. ზარქუა, ვახტანგ
გამარჯვება საპრეზიდენტო არჩევნების გამოცდილების კარგად გამოყენების შედეგად მიიღწევა!. სარეკომენდაციო მოსაზრებები მომავალ საპარლამენტო არჩევნებთან დაკავშირებით // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 31 იანვარი. - N26. - გვ.6[MFN: 1217]
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიციის ერთიანობა; პარტიული რესურსები; არაპარტიული რესურსები; პრობლემური ჯგუფები.
1. კახაძე, მარიკა
ზვიადის პუტჩში მონაწილე პოლიტიკოსები თავს კომფორტულად გრძნობენ // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 10-17 აპრილი. - N015(482). - გვ.6[MFN: 1319]
ანოტაცია:  საპარლამენტო არჩევნების სტრატეგიის, ფსიქოლოგიური დივიდენდებისა და თუ რა პოლიტიკური რესურსებით ხვდებიან არჩევნებს პოლიტიკოსები, ამ თემაზე საუბრობენ: პროფესორი ნიკოლოზ მახარაშვილი, ფსიქოლოგი დავით ამირეჯიბი და მერაბ ფაჩულია.