ანოტაცია: საუბარი გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრთან ზაზა გამცემლიძესთან
ნავთობი თავისთავად იაფდება. ჯერჯერობით საქართველოში გაიაფების ტენდენცია არ შეინიშნება // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 24 იანვარი. - N19. - გვ.9[MFN: 662]
ანოტაცია: მსოფლიოში ნავთობის ფასის შემცირების ძირითადი მიზეზები
პერსონალია:მთვრალაშვილი ვანო (ნავთობპროდუქტების მწარმოებელთა, იმპორტიორთა და მომხმარებელთა კავშირის თავმჯდომარე); ალ-ატტია აბდულა (ყატარის ნავთობის მინისტრი); ალ-ბადრი აბდულა (კარტელის გენერალური მდივანი).
გარემოსდამცველები ახალ მინისტრს ჯერჯერობით სიმპათიით უყურებენ // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 30 იანვარი. - N25. - გვ.11[MFN: 1119]
ანოტაცია: გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრობის კანდიდატის მოსაზრებები გარემოს დაცვის რამდენიმე საკითხსა და მწვანეთა პარტიის ლიდერის კომენტარები მის მოსაზრებებზე
პერსონალია:გამცემლიძე ზაზა (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრობის კანდიდატი); გაჩეჩილაძე გია (მწვანეთა პარტიის ლიდერი).
რატომ არის ქვეყნისთვის მნიშვნელოვანი ვისი დახმარებით შეიქმნა ქართულენოვანი ტოპოგრაფიული რუქების ციფრული ვერსია : ინტერვიუ / ირაკლი ლეჟავა ; ესაუბრა ვანო პავლიაშვილი // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 26-27 მარტი. - N35(90). - გვ.5[MFN: 1124]
ანოტაცია: საუბარი გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს გეოდეზიისა და კარტოგრაფიის სამსახურის უფროსთან ირაკლი ლეჟავასთან
გამარჯვება საპრეზიდენტო არჩევნების გამოცდილების კარგად გამოყენების შედეგად მიიღწევა!. სარეკომენდაციო მოსაზრებები მომავალ საპარლამენტო არჩევნებთან დაკავშირებით // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 31 იანვარი. - N26. - გვ.6[MFN: 1217]
ანოტაცია: საპარლამენტო არჩევნების სტრატეგიის, ფსიქოლოგიური დივიდენდებისა და თუ რა პოლიტიკური რესურსებით ხვდებიან არჩევნებს პოლიტიკოსები, ამ თემაზე საუბრობენ: პროფესორი ნიკოლოზ მახარაშვილი, ფსიქოლოგი დავით ამირეჯიბი და მერაბ ფაჩულია.