რატომ აერიათ ექიმებს ლეიშმანიოზი ფილტვების ანთებაში და რამდენი დამძიმებული ბავშვი იღუპება ყოველწლიურად ბავშვთა რესპუბლიკურ საავადმყოფოში?! : ინტერვიუ / ოთარ ზენაიშვილი ; ესაუბრა ნინო ხარშილაძე // ვერსია. - , 2008. - 18-19 თებერვალი. - N19(74). - გვ.11[MFN: 465]
ქალაქის ცენტრში რომ არ ვყოფილიყავით, აქ მოსული ავდმყოფების 80 პროცენტი იმ ქვეყნად იქნებოდა წასული" : ინტერვიუ / გ.ონიანი ; ესაუბრა მ.შაშვიაშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 28 იანვარი -3 თებერვალი. - N4. - გვ.45[MFN: 505]
როგორ მიიყვანა სიკვდილის პირას მე-9 საავადმყოფოს ექიმმა, თამაზ სულიკაშვილმა 36 წლის გიორგი აბაშიძე. უმძიმეს მდგომარეობაში მყოფი პაციენტი თოდუას კლინიკაში გადაარჩინეს! // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 25-29 აპრილი. - N48(103). - გვ.9,11 [MFN: 1779]
"ეკლესია პოლიტიკურად დაპირისპირებულ მხარეებზე ლოცულობს" : ინტერვიუ / მამა გურამ (გურამიშვილი) ; ესაუბრა ირმა ჩაფიძე // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 10 მარტი. - N65. - გვ.6[MFN: 1782]
ანოტაცია: ვაზისუბნის ცხრა ყრმა კოლაელთა ეკლესიისა და ციხის რესპუბლიკური საავადმყოფოს მოძღვარი დიდი მარხვის მნიშვნელობასა და იერუსალიმში აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაულზე ღვთაებრივი ცეცხლის გარდამოსვლის შესახებ
ანოტაცია: ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შენახვა-ტარების და ყალბი დოკუმენტების გამოყენების ბრალდებით დაკავებული რევაზ კლდიაშვილის წინააღმდეგ განხორციელებულ ძალადობის ფაქტებზე
"სამშობლო ყველაფერი ისაა, რის გამოც სიცოცხლე არ შეგიძლია!" : ინტერვიუ / ოთარ ნიჟარაძე ; ესაუბრა ნათია გოგიტიძე // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 5-6 მაისი. - N51(106). - გვ.12[MFN: 1946]