ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 17 ჩანაწერი
სოფელ დიღმელი გლეხები სათბურებს შლიან და ჯართში აბარებენ // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 13 მაისი. - N4. - გვ.13[MFN: 2894]
UDC:  631.234(479.22)
ანოტაცია:  კერძო სათბურების მუშაობის პრობლემებზე სოფლად
თემატიკა:  სათბურები.
საკვანძო სიტყვები:  იაფი კრედიტი.
იმერლები ქარისგან დანგრეული სათბურებისთვის კომპენსაციას ითხოვენ // ალია. - თბ., 2009. - 3-4 თებერვალი. - N13(2297). - გვ.3[MFN: 53163]
UDC:  551.5
გეოგ.დასახელება:  ქუთაისი; წყალტუბო.
საკვანძო სიტყვები:  გრიგალი; საპროტესტო აქციები; ზარალი.
პრეზიდენტის დაპირებამ ქუთაისშიც ჩაილურის წყალი დალია / ნანა ქაჯაია // ალია. - თბ., 2009. - 10-11 თებერვალი. - N16(2300). - გვ.6[MFN: 53274]
UDC:  63
ანოტაცია:  წყალტუბოს რაიონის მოსახლეობის პრეტენზიები, სოფელში მწვანილის შემგროვებელი და შესაფუთი ცენტრის "ჰერბიას" ხელმძვანელების მიმართ
პერსონალია:  ხაჩიძე ზეინაბ (იმერეთის ადმინისტრაციის პრესსამსახურის უფროსი); გუგავა სამსონ (ლეიბორისტული პარტიის წევრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  საბანკო სესხები; სათბურები; გენმოდიფიცირებული მწვანილი.
პრეზიდენტის მიერ გახსნილი სათბური ერთ თვეში დაინგრა // რეზონანსი. - , 2012. - 26 იანვარი. - N20. - გვ.8[MFN: 92478]
UDC:  69 + 631.234](479.22)
ანოტაცია:  ქობულეთის სასათბურე მეურნეობის ჩამონგრევის მიზეზები და ბათუმში მიმდინარე მშენებლობებზე დაფიქსირებული დარღვევების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბერაძე მირიან (აჭარაში "ლეიბორისტული პარტიის" ახალგაზრდული ფრთის წარმომადგენელი); რობაქიძე დავით ("ლეიბორისტული პარტიის" აჭარის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი); მგელაძე პაატა ("ახალი მემარჯვენეების" აჭარის წარმომადგენელი).
თემატიკა:  მშენებლობის ხარისხი; სათბურები.
ესპანური კომპანია აფხაზეთში სათბურებს აშენებს, აცხადებენ ანქვაბის ადმინისტრაციაში // რეზონანსი. - , 2012. - 21 ივნისი. - N165. - გვ.5[MFN: 106988]
UDC:  338.242 + 323.173](479.22:479.224)
ანოტაცია:  ესპანური კომპანიის წარმომადგენლების მიერ მაღალტექნოლოგიური სათბურების პროექტის პრეზენტაციისა და უცხოელების მიერ აფხაზეთში ამოქმედებული ბიზნესპროექტების პერსპექტივების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  ანქვაბი ალექსანდრე (აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი); კიკნაძე ლევან ("ექსპერტთა კლუბის" პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ბიზნესი; ოკუპირებული ტერიტორიები.
თბილისთან ახლოს სათბურები გაშენდება // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 11 იანვარი. - N8. - გვ.7[MFN: 120091]
ანოტაცია:  ცეკავშირისა და სამოქალაქო კოოპერატიული მოძრაობის ბიზნესგეგმის თაობაზე - თბილისთან ახლოს სათბურების აშენებასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ცხვედიანი შუქრი (ცეკავშირის თავმჯდომარე); წივწივაძე გიორგი (სამოქალაქო საზოგადოების ერთ-ერთი ლიდერი).
ორგანიზაცია:  "ჯაზუში" - სამოქალაქო მოძრაობა.
1. გარდაბანში "თანაინვესტირების ფონდის" სასათბურე მეურნეობის პროექტის განხორციელება დაიწყო : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 22 სექტემბერი. - N378. - გვ.2[MFN: 164186]
ანოტაცია:  სასათბურე მეურნეობის პროექტის პრეზენტაციაზე
1. "ჩვენი მთავარი ამოცანაა, გავაძლიეროთ სოფელი, ფეხზე დავაყენოთ გლეხი და ფერმერი" // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 22 დეკემბერი. - N387. - გვ.2[MFN: 180470]
UDC:  631.234 + 63 + 366.77](479.22)
ღარიბაშვილი, ირაკლი (პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  შეღავათიანი აგროკრედიტის ფარგლებში განხორციელებული სასათბურე მეურნეობის გახსნაზე სამტრედიაში - აშენდა ჰოლანდიელების მეთვალყურეობით
ორგანიზაცია:  იმერეთის გრინერი, სასათბურე/სასაწყობო მეურნეობა.
თემატიკა:  სათბურები; აგროკრედიტები.
საკვანძო სიტყვები:  "აწარმოე საქართველოში".
სათბურების მიმართ ინტერესი გაიზარდა : ბუნებრივი აირის გაძვირება მათთვისაც პრობლემაა / მარი ჩიტაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 10 თებერვალი. - N34. - ჩანართი Business რეზონანსი N5, გვ.8[MFN: 188778]
UDC:  631.544(479.22)
შაქარაშვილი, ვასილ (თელავის რაიონში სასათბურე მეურნეობის წარმომადგენელი, მეწარმე, კომენტარის ავტორი);  ბარბაქაძე, ვახტანგ (ქობულეთში მდებარე სასათბურე მეურნეობის დირექტორი, მეწარმე);  გახარია, რაულ (სოფელ დარჩელის მკვიდრი, მარტივი სასათურე მეურნეობის მფლობელი, კომენტარის ავტორი);  მესხორაძე, ვანო (ტყიბულის რაიონის მკვდრი, მარტივი სასათბურე მეურნეობის მფლობელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სასათბურე მეურნეობების განვითარების შესახებ საქართველოში
თემატიკა:  სასათბურე მეურნეობები.
რა ხდება შიდა ქართლში : კასპის გამგებელი: "ნაციონალურ მოძრაობაში" ყოფნა სირცხვილია, თუ რა ხდება?!" : გზა მერაბიშვილის სათბურებიდან გორის მერიამდე / მ. ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2015. - 15 ივნისი. - N23. - გვ.14-15[MFN: 207713]
UDC:  323 + 908](479.22)
ჯავახიშვილი, თენგიზ ("ქართული ოცნების" ერთ-ერთი დამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი);  გოჩიტაშვილი, გოჩა (კასპის გამგებელი, კომენტარის ავტორი);  ლაფაჩი, ლერიb (გორის საკრებულოს წევრი, კომენტარის ავტორი);  ჯირკველიშვილი, ზურაბ (გორის მერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  შიდა ქართლში არსებული პრობლემების შესახებ
გეოგ.დასახელება:  კასპი; გორი; სოფელი წინარეხი.
საკვანძო სიტყვები:  ტენდერები; კორუფცია; ინფრასტრუქტურა; სოციალური პირობები; ჰიგიენა; ტურისტები.