ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 130 ჩანაწერი
გენპროკურატურა: თბილისში დანაშაული 18 პროცენტით შემცირდა. უფლებათადამცველებს პროკურატურის სტატისტიკის არ სჯერათ : ინტერვიუ / ნანა კაკაბაძე ; ესაუბრა გიორგი ფუტკარაძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 5 თებერვალი. - N31. - გვ.5[MFN: 1603]
ანოტაცია:  საუბარი არასამთავრობო ორგანიზაცია" ყოფილი პოლიტპატიმრები" ადამიანის უფლებებისათვის" ხელმძღვანელთან ქართველი სამართალდამცავებისა და პროკურატურის საქმიანობის შესახებ
თემატიკა:  სამართალი; სამართალდამცავი ორგანოები.
ოსი მილიციელი ნაქურდალი "ნივისთვის" დააკავეს. ცხინვალი ქართულ სპეცსამსახურებს ადამიანის გატაცებაში ადანაშაულებს // რეზონანსი. - , 2008. - 20 თებ.. - N046. - გვ.11[MFN: 2318]
ანოტაცია:  ქართველი სამართალდამცავების მიერ ოსი მილიციელის ლეონიდ კოჩმაზოვის დაპატიმრების შესახებ
რა ხდება ახალქალაქში? რამდენიმე სომხური სააგენტო ქალაქის ბლოკირებასა და "ჯავახკის" წევრების დაპატიმრებაზე ცნობებს ავრცელებს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 23 ივლისი. - N198. - გვ.1-2[MFN: 4427]
ანოტაცია:  სომხური მედიის ინფორმაცია "ერთიანი ჯავახკის"ხელმძღვანელის ვააგნ ხაჩალიანის სახლში ქართველი სამართალდამცავების შეჭრისა და მისი, მისი ძმის, მამისა და დედის დაკავებასთან დაკავშირებით, რასაც ქართული მხარე არ ადასტურებს
პერსონალია:  რურუა ნიკა (პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე); თევდორაძე ელენე (სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე რეინტეგრაციის საკითხებში); ხაჩიძე გოგა (პრეზიდენტის რწმუნებული სამცხე-ჯავახეთში).
გეოგ.დასახელება:  სამცხე-ჯავახეთი.
"ვინც ამ ინტერვიუს სამართალდამცავებიდან წაიკითხავთ, მოდით და კაცურად დამელაპარაკეთ" : ინტერვიუ / სოსო ჯაჭვლიანი ; ესაუბრა ეკა ლემონჯავა // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2009. - 17 მაისი. - N127. - გვ.1,5[MFN: 15500]
ანოტაცია:  კინორეჟისორი საუბრობს 6 მაისს პოლიციის სამმართველოსთან განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  პოლიტიკა; საპროტესტო აქციები; ქართველი კინორეჟისორები.