გენპროკურატურა: თბილისში დანაშაული 18 პროცენტით შემცირდა. უფლებათადამცველებს პროკურატურის სტატისტიკის არ სჯერათ : ინტერვიუ / ნანა კაკაბაძე ; ესაუბრა გიორგი ფუტკარაძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 5 თებერვალი. - N31. - გვ.5[MFN: 1603]
ანოტაცია: საუბარი არასამთავრობო ორგანიზაცია" ყოფილი პოლიტპატიმრები" ადამიანის უფლებებისათვის" ხელმძღვანელთან ქართველი სამართალდამცავებისა და პროკურატურის საქმიანობის შესახებ
რა ხდება ახალქალაქში? რამდენიმე სომხური სააგენტო ქალაქის ბლოკირებასა და "ჯავახკის" წევრების დაპატიმრებაზე ცნობებს ავრცელებს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 23 ივლისი. - N198. - გვ.1-2[MFN: 4427]
ანოტაცია: სომხური მედიის ინფორმაცია "ერთიანი ჯავახკის"ხელმძღვანელის ვააგნ ხაჩალიანის სახლში ქართველი სამართალდამცავების შეჭრისა და მისი, მისი ძმის, მამისა და დედის დაკავებასთან დაკავშირებით, რასაც ქართული მხარე არ ადასტურებს
პერსონალია:რურუა ნიკა (პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე); თევდორაძე ელენე (სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე რეინტეგრაციის საკითხებში); ხაჩიძე გოგა (პრეზიდენტის რწმუნებული სამცხე-ჯავახეთში).
"ვერ ვხვდები, ებრალიძესთან დაკავშირებით ასეთი აჟიოტაჟი რატომ ატეხეს, ანდა, რამ შეაშფოთა ასე ხელისუფლება?" რა მოტივით არ აძლევენ საქართველოს მოქალაქეობას პეტერბურგელ ოლიგარქს, რას ეძებდნენ სამართალდამცავები კონგრესის ქართული ფილიალის ოფისში და რატომ არ მივიდა პრეზენტაციაზე ნინო ბურჯანაძე : ინტერვიუ / ნანული ჯაფარიძე ; ესაუბრა ნინო კომახიძე // ვერსია. - , 2009. - 16-17 ნოემბერი. - N123(331). - გვ.3[MFN: 22469]
11 რუსი ჯაშუში და სახლი ნიუ ჯერსიში. მასშტაბურმა ჯაშუშურმა სკანდალმა აშშ-რუსეთის "გადატვირთვას" შესაძლოა საფრთხე შეექმნას // რეზონანსი. - , 2010. - 30 ივნისი. - N170. - გვ.11[MFN: 33450]