ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 111 ჩანაწერი
აბაშიძეების სახლი, რომლის გამოც ერთი ადამიანი გარდაიცვალა, ერთი - დააპატიმრეს, ერთიც - იძებნება! // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 25 თებერვალი -2 მარტი. - N8. - გვ.16[MFN: 1563]
UDC:  347.2(479.22)
ანოტაცია:  ბათუმში რუსთაველის ქუჩაზე მდებარე ასლან აბაშიძის კუთვნილი ერთი სახლის ისტორია
პერსონალია:  აბაშიძე გიორგი (მეპატრონე); ჩოგაძე რუსლან (ბიზნესმენი); ჯორთმენაძე ეთერ (ლომბარდის მფლობელი).
თემატიკა:  კერძო საკუთრება; სამართალდარღვევა.
პატრულმა სალომე ზურაბიშვილის თანაპარტიელის ვაჟი დააკავა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 19 მარტი. - N74. - გვ.11[MFN: 2714]
ანოტაცია:  პატრულის მიერ პარტია "საქართველოს გზის" პოლიტიკური საბჭოს მდივნის დიმიტრი ლორთქიფანიძის ვაჟის, ნიკოლოზ ლორთქიფანიძის დაკავების ფაქტზე
პერსონალია:  ხიზანიშვილი შოთა (შსს-ს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი).
თემატიკა:  სამართალდარღვევა.
დაჯარიმებულები ჯარიმის გადახდისგან თავისუფლდებიან // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 21 მარტი. - N76. - გვ.7[MFN: 2867]
ანოტაცია:  პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის ინიციატივა 2007 წლის პირველ დეკემბრამდე ადმინისტრაციული წესით დაჯარიმებულთა თანხის გადახდისგან გათავისუფლების შესახებ
პერსონალია:  კალანდაძე ნინო (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  საჯარიმო სანქცია.
1. კაიკაციშვილი, არჩილ
ფიზიკური პირები ადმინისტრაციული ჯარიმებისგან გათავისუფლდებიან // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 28-ოქტ.-3 ნოემბ.. - N18. - გვ.19[MFN: 7127]
UDC:  342.9 + 340.130.53(479.22)
ანოტაცია:  ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში შესატანი ცვლილებები
თემატიკა:  ადმინისტრაციული სამართალდარღვევები; კანონები.
საკვანძო სიტყვები:  ადმინისტრაციული ამნისტია.
მთავრობა ჯარიმების ეპოქას უბრუნდება // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 10 იანვარი. - N2. - გვ.9[MFN: 10312]
ანოტაცია:  "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის შესახებ" კანონის მიხედვით დაწესებულ შეზღუდვებსა და ჯარიმებზე
მოხსენიებული პირები:  მელაძე გიორგი (საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე); ზოდელავა მურთაზ (იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე); თორდია ლაშა (დეპუტატი); ბაღათურია ჯონდი ("ქართული დასის" ლიდერი).
თემატიკა:  საქართველოს კანონმდებლობა.
საკვანძო სიტყვები:  მეტროპოლიტენით მგზავრობის წესი; საგზაო მოძრაობა; პარკირება.
9 აპრილით დასჯილები. დამსჯელი - საქართველოს სასამართლო // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 4 ივნისი. - N145. - გვ.11-12[MFN: 16786]
ანოტაცია:  ჟურნალისტური გამოძიება მასალები, ცხინვალიდან დევნილის, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევაში ბრალდებულის ალექსანდრე თევდორაშვილის საქმესთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ელუაშვილი გრიგოლ (გორის შს სამმართველოს N1 განყოფილების უბნის ინსპექტორ-გამომძიებელი); ზურაბაშვილი ბაკურ (ადვოკატი); გოცირიძე გიორგი (სახალხო დამცველის წარმომადგენელი).
მოხსენიებული პირები:  კორძაია ნინო (მოსამართლე); ტოკლიკიშვილი ლია (ჟურნალისტური გამოძიების ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  სამართალი; იძულებით გადაადგილებული პირები.
1. ლომიძე, ეკა
როცა წვეთს ნაცისტურად, თავის ქალის ერთ წერტილში გაწვეთებენ. რეკლამის შესახებ კანონის დამრღვევები ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსით ისჯება : ინტერვიუ / ეკა ლომიძე ; ესაუბრა ანუნა ბუკია // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 2-8 ივლისი. - N25. - გვ.10[MFN: 16901]
UDC:  659.1(479.22)
ანოტაცია:  რეკლამის გადაცემის კანონმდებლობით რეგულირებისა და კანონში ცვლილებების შესახებ საუბრობს კონსტიტუციურ უფლებათა დაცვის ცენტრის ადვოკატი
თემატიკა:  სარეკლამო საქმიანობა.
1. როზომახვილი, ლალი
ოთხი დეპუტატის მიერ ევროსაბჭოს რეკომენდაციის გვერდის ავლით შემუშავებული 3 კანონპროექტი. მანიფესტანტების ჯარიმა და ადმინისტრაციული პატიმრობის ვადა იზრდება. პოლიციას არალეგალური იარაღის გამოყენების უფლება ენიჭება // ვერსია. - თბ., 2009. - 13-14 ივლისი. - N81(289). - გვ.6[MFN: 17161]
ანოტაცია:  "შეკრებებისა და მანიფესტაციების", "პოლიციის შესახებ" და "ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექში" შესატან ცვლილებებზე
გერმანელი და შვედი დიპლომატები "ნაციონალურ" კანონპროექტს არ იწონებენ // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 8 ივლისი. - N179. - გვ.1,4[MFN: 18500]
ანოტაცია:  არასაპარლამენტო ოპოზიციისა და დამოუკიდებელი ექსპერტების შეხვედრა დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებთან, რომელზეც დაფიქსირდა პოზიციები მანიფესტაციების, პოლიციისა და ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში შესატან ცვლილებებზე
პერსონალია:  კუბლაშვილი პავლე (კანონპროექტების ავტორი); თორდია ლაშა (კანონპროექტების ავტორი); ზოდელავა მურთაზ (კანონპროექტების ავტორი).
მოხსენიებული პირები:  ფლორი პატრიცია (გერმანიის ელჩი); ნაჭყებია მანანა ("ახალი მემარჯვენეების" წევრი); დოლიძე ვიქტორ ("ალიანსი საქართველოსთვის" წევრი); ბესელია ეკა (მოძრაობა "ერთიანი საქართველოსთვის" ლიდერი); ზურაბიშვილი სალომე ("საქართველოს გზის" ლიდერი).
თემატიკა:  კანონმდებლობა; პროექტები.