აბიტურიენტები სტუ-სა და თსუ-ს ეტანებიან // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 19 მარტი. - N74. - გვ.5[MFN: 2685 ]
ანოტაცია: ყველაზე მოთხოვნადი უმაღლესი სასწავლებელი 2008 წლის ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე
პერსონალია: სოსანიძე ნარგიზა (ისანი-სამგორის საგანმანათლებლო რესურსცენტრის რეგისტრატორი); მარშანი ბაიკო (გლდანი-ნაძალადევის საგანმანათლებლო რესურსცენტრის რეგისტრატორი).
თემატიკა: განათლება ; ერთიანი ეროვნული გამოცდები .
"მოგვატყუეს და ფული წაგვღლიტეს". განათლების სამინისტრო მეორეკურსელ სტუდენტებს მე-11 კლასში აბრუნებს? // კვირის ქრონიკა . - თბ, 2008. - 21-27 აპრილი. - N16. - გვ.32[MFN: 3437 ]
• ნიჟარაძე, მანანა; კვირიკაშვილი მარინა; წერეთელი ნინო ;
ანოტაცია: მესამე სამედიცინო სასწავლებლის პრობლემები სწავლების კურსთან დაკავშირებით
პერსონალია: ნიჟარაძე მანანა (სტუდენტი); კვირიკაშვილი მარინა (სასწავლო ნაწილის გამგე); წერეთელი ნინო (განათლების სამინისტროს ლიცენზირების სამსახურის უფროსი).
რა შემთხვევაში უნდა იყოს მიუღებელი ესა თუ ის სასწავლებელი აბიტურიენტისთვის? // თბილისის უნივერსიტეტი . - თბ., 2008. - 23 ივნ.. - N9. - გვ.7[MFN: 3574 ]
ანოტაცია: აშშ-ის საფოლკის უნივერსიტეტის პროფესორის, საერთაშორისო პროგრამების ვიცე-პრეზიდენტის დოქტორ მარგარეტ დენისის მიერ თსუ-ში წაკითხული ლექციის - "უმაღლესი განათლების მიმართულებების" - მიმოხილვა
საკვანძო სიტყვები: უმაღლესი სასწავლებლის შერჩევა .
ქადაგიძე, სვიმონ
რატომ არის ESM - დასაქმების გარანტია : ინტერვიუ / ს.ქადაგიძე ; ესაუბრა ი.ზარნაძე // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2009. - 20-26 იანვ.. - N1. - გვ.18[MFN: 10080 ]
UDC: 378(479.22-25)
ანოტაცია: ESM-თბილისის რექტორი უნივერსიტეტის მუშაობასა და პრობლემებზე
ორგანიზაცია: ESM-თბილისი - უმაღლესი სასწავლებელი .
ბათიაშვილი, თამაზ
მრავალსტუმრიანი კვარტეტი : ინტერვიუ / თამაზ ბათიაშვილი ; ესაუბრა მზეხა მახარაძე // ქართული უნივერსიტეტი . - , 2009. - 28-24 ივნისი. - N23. - გვ.13[MFN: 16417 ]
UDC: 78.087.34(479.22)
ანოტაცია: ეროვნული კვარტეტის კონცერტის შესახებ ეროვნულ მუსიკალურ ცენტრში
პერსონალია: სავიცკი ედიშერ (ამერიკელი პიანისტი).
ორგანიზაცია: N1 მუსიკალური სასწავლებელი .
თემატიკა: კლასიკური მუსიკა ; ეროვნული კვარტეტი .
ბიბილაშვილი, მაკა
ვენის უნივერსიტეტი მესამე უძველესი უმაღლესი სასწავლებელია ცენტრალურ ევროპაში // ქართული უნივერსიტეტი . - , 2009. - 30 ივლისი-9 სექტემბერი. - N29. - გვ.10[MFN: 19238 ]
UDC: 378(436)