ნიჟარაძე, მანანა; კვირიკაშვილი მარინა; წერეთელი ნინო
ანოტაცია:  მესამე სამედიცინო სასწავლებლის პრობლემები სწავლების კურსთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ნიჟარაძე მანანა (სტუდენტი); კვირიკაშვილი მარინა (სასწავლო ნაწილის გამგე); წერეთელი ნინო (განათლების სამინისტროს ლიცენზირების სამსახურის უფროსი).
რა შემთხვევაში უნდა იყოს მიუღებელი ესა თუ ის სასწავლებელი აბიტურიენტისთვის? // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბ., 2008. - 23 ივნ.. - N9. - გვ.7[MFN: 3574]
ანოტაცია:  აშშ-ის საფოლკის უნივერსიტეტის პროფესორის, საერთაშორისო პროგრამების ვიცე-პრეზიდენტის დოქტორ მარგარეტ დენისის მიერ თსუ-ში წაკითხული ლექციის - "უმაღლესი განათლების მიმართულებების" - მიმოხილვა
საკვანძო სიტყვები:  უმაღლესი სასწავლებლის შერჩევა.
1. ქადაგიძე, სვიმონ
რატომ არის ESM - დასაქმების გარანტია : ინტერვიუ / ს.ქადაგიძე ; ესაუბრა ი.ზარნაძე // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 20-26 იანვ.. - N1. - გვ.18[MFN: 10080]
UDC:  378(479.22-25)
ანოტაცია:  ESM-თბილისის რექტორი უნივერსიტეტის მუშაობასა და პრობლემებზე
ორგანიზაცია:  ESM-თბილისი - უმაღლესი სასწავლებელი.
1. ბათიაშვილი, თამაზ
მრავალსტუმრიანი კვარტეტი : ინტერვიუ / თამაზ ბათიაშვილი ; ესაუბრა მზეხა მახარაძე // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 28-24 ივნისი. - N23. - გვ.13[MFN: 16417]
UDC:  78.087.34(479.22)
ანოტაცია:  ეროვნული კვარტეტის კონცერტის შესახებ ეროვნულ მუსიკალურ ცენტრში
პერსონალია:  სავიცკი ედიშერ (ამერიკელი პიანისტი).
ორგანიზაცია:  N1 მუსიკალური სასწავლებელი.
თემატიკა:  კლასიკური მუსიკა; ეროვნული კვარტეტი.
ვენის უნივერსიტეტი მესამე უძველესი უმაღლესი სასწავლებელია ცენტრალურ ევროპაში // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 30 ივლისი-9 სექტემბერი. - N29. - გვ.10[MFN: 19238]
UDC:  378(436)