საქართველოს მასწავლებელთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირისა და სამოქალაქო განთლების საერთაშორისო გაცვლითი პროგრამის "მოზაიკა II" : საინფორმაციო წერილი // ახალი განათლება. - , 2008. - 24-30 იანვარი. - N1(390). - გვ.2[MFN: 3]
ანოტაცია: საერთაშორისო სამოქალაქო განათლების სამწლიანი გაცვლითი პროგრამის "მოზაიკა II"-ის პროექტის საქართველოში ამოქმედების შესახებ. პროექტი მიზნად ისახავს მასწავლებელთა კვლიფიკაციის ამაღლებას
უცხოელები მიჩვეულები არიან, რომ ოპოზიცია არ ცნობს არჩევნებს, ასე იყო სომხეთში, აზერბაიჯანში, ცენტრალურ აზიაში // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 24-31 იანვარი. - N004(471). - გვ.5.[MFN: 14]
საქართველოსა და რუსეთს შორის ურთიერთობების დარეგულირებაში ეკლესიების როლი უდიდესია : ინტერვიუ / ალ. რუსეცკი ; ესაუბრა თამარ ნინიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 24-31 იანვარი. - N004(471). - გვ.6.[MFN: 16]
ანოტაცია: ქართული პროდუქციის დაბრუნების შესახებ რუსეთის ბაზარზე.
პერსონალია:მანაგაძე ვასილ (სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ვაზისა და ღვინის დეპარტამენტის "სამტრესტის" ხელმძღვანელი); მარგველაშვილი გიორგი (კომპანია "თბილღვინოს" გენერალური დირექტორი); აბზიანიძე დავით (სს "სარაჯიშვილის" ხარისხის დირექტორი).
საქართველოს ისტორიული საზღვრების ისტორია. უძველესი დროიდან 20 საუკუნემდე (ნაწ.II-IX ს.ს) // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 24-31 იანვარი. - N004(471). - გვ.10[MFN: 24]
მე არ მსურს საქართველო გარედან იმართებოდეს : ინტერვიუ / თ. შაშიაშვილი ; ესაუბრა ნინო სილაგაძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 24-31 იანვარი. - N004(471). - გვ.10[MFN: 25]
108 საუკეთესო სამეცნიერო პროექტი 15 მილიონი ლარით დაფინანსდება : ინფორმაცია // ახალი განათლება. - , 2008. - 31 იანვარი-6 თებერვალი. - N2-3(391-392). - გვ.2[MFN: 34]