ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 78,096 ჩანაწერი
1. საქართველოს მასწავლებელთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირისა და სამოქალაქო განთლების საერთაშორისო გაცვლითი პროგრამის "მოზაიკა II" : საინფორმაციო წერილი // ახალი განათლება. - , 2008. - 24-30 იანვარი. - N1(390). - გვ.2[MFN: 3]
ანოტაცია:  საერთაშორისო სამოქალაქო განათლების სამწლიანი გაცვლითი პროგრამის "მოზაიკა II"-ის პროექტის საქართველოში ამოქმედების შესახებ. პროექტი მიზნად ისახავს მასწავლებელთა კვლიფიკაციის ამაღლებას
თემატიკა:  პედაგოგთა კვალიფიკაციის ამაღლება.
1. საქართველოს იაკობ გოგებაშვილის სახელობის პედაგოგთა კავშირის გამგეობა
კონკურსი "იაკობ გოგებაშვილის ნორჩ შემოქმედთა თვალით" : დებულება // ახალი განათლება. - , 2008. - 24-30 იანვარი. - N1(390). - გვ.2[MFN: 4]
UDC:  373.5 + 7.092(479.22)
თემატიკა:  მოსწავლეთა კონკურსი ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებში.
1. ვერძეული, ნათია
პრეზიდენტის ინაუგურაციის დეტალი: "დაწუნებული ხალხი". მუჯლუგუნები. ხვნეშა. თითის წვერებზე დგომა და ფერადი ქოლგების სევდიანი ისტორიები... // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 24-31 იანვარი. - N004(471). - გვ.4.[MFN: 12]
ანოტაცია:  20 იანვარი საქართველოს პრეზიდენტის ინაუგურაციის დღე
უცხოელები მიჩვეულები არიან, რომ ოპოზიცია არ ცნობს არჩევნებს, ასე იყო სომხეთში, აზერბაიჯანში, ცენტრალურ აზიაში // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 24-31 იანვარი. - N004(471). - გვ.5.[MFN: 14]
UDC:  327(479.22) + 327.5
ანოტაცია:  საქართველოს საერთაშორისო იმიჯისა და ნატოში გაწევრიანებასთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:  ცინცაძე სოსო (პოლიტოლოგი); კლიმიაშვილი რამაზ (პოლიტოლოგი); ლაზაგიძე ხათუნა (პოლიტოლოგი).
თემატიკა:  საგარეო პოლიტიკა; ნატო.
1. რუსეცკი, ალექსანდრე
საქართველოსა და რუსეთს შორის ურთიერთობების დარეგულირებაში ეკლესიების როლი უდიდესია : ინტერვიუ / ალ. რუსეცკი ; ესაუბრა თამარ ნინიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 24-31 იანვარი. - N004(471). - გვ.6.[MFN: 16]
ანოტაცია:  ინტერვიუ კონფლიქტოლოგთან ხელისუფლებისა და ოპოზიციის შეცდომებსა და საქართველოს როლზე რუსეთსა და ჩრდილოატლანტიკურ ბლოკს შორის.
1. ამაღლობელი, დავით
საქართველოში სებ-ს სავალუტო ფონდი აღარ ჩაანაცვლებს : ინტერვიუ / დ. ამაღლობელი ; ესაუბრა ირმა ვარსიმაშვილი // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 24-31 იანვარი. - N004(471). - გვ.8[MFN: 21]
UDC:  336(479.22)
მოხსენიებული პირები:  ამაღლობელი დავით (საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელი).
თემატიკა:  ფინანსები.
საკვანძო სიტყვები:  ინფლაცია; ფასების სტაბილურობა.
1. რუსეთს ქართული კონიაკი მოენატრა. ჩვენი პროდუქცია "დიდ ბაზარზე" ბრუნდება / მოამზადა ირმა ვარსიმაშვილმა // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 24-31 იანვარი. - N004(471). - გვ.8[MFN: 23]
UDC:  330(479.22:470)
ანოტაცია:  ქართული პროდუქციის დაბრუნების შესახებ რუსეთის ბაზარზე.
პერსონალია:  მანაგაძე ვასილ (სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ვაზისა და ღვინის დეპარტამენტის "სამტრესტის" ხელმძღვანელი); მარგველაშვილი გიორგი (კომპანია "თბილღვინოს" გენერალური დირექტორი); აბზიანიძე დავით (სს "სარაჯიშვილის" ხარისხის დირექტორი).
თემატიკა:  რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები; ეკონომიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ღვინო; ექსპორტი.
1. მაისურაძე, აკაკი
საქართველოს ისტორიული საზღვრების ისტორია. უძველესი დროიდან 20 საუკუნემდე (ნაწ.II-IX ს.ს) // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 24-31 იანვარი. - N004(471). - გვ.10[MFN: 24]
მე არ მსურს საქართველო გარედან იმართებოდეს : ინტერვიუ / თ. შაშიაშვილი ; ესაუბრა ნინო სილაგაძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 24-31 იანვარი. - N004(471). - გვ.10[MFN: 25]
ანოტაცია:  ინტერვიუ მოძრაობა "წინ საქართველოს" ლიდერთან მიმდინარე პოლიტიკური მოვლენების შესახებ.
1. 108 საუკეთესო სამეცნიერო პროექტი 15 მილიონი ლარით დაფინანსდება : ინფორმაცია // ახალი განათლება. - , 2008. - 31 იანვარი-6 თებერვალი. - N2-3(391-392). - გვ.2[MFN: 34]
ორგანიზაცია:  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი.