ჩანაწერები: თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 9 ჩანაწერი
ჩვენს მუზეუმებში ისეთი საგანძურია! : ინტერვიუ / დავით ცხადაძე ; ესაუბრა ლელა ოჩიაური // ქართული უნივერსიტეტი . - , 2009. - 18-24 ივნისი. - N23. - გვ.8-9[MFN: 16414 ]
ანოტაცია: საქართველოს მუზეუმების განვითარების გეგმებსა და მნიშვნელობაზე საუბრობს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე
მოხსენიებული პირები: ქარაია ინგა (კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტროს მთავარი სპეციალისტი); სვატიკოვი ალექსანდრე ("სმირნოვების კოლექციის" მცველი).
ორგანიზაცია: "ცისფერი" გალერეა ; თეატრის, მუსიკის, კინოსა და ქორეოგრაფიის მუზეუმი ; საერთაშორისო კომიტეტი "ცეცა" .
თემატიკა: სამუზეუმო საქმე .
საკვანძო სიტყვები: საგამოფენო დარბაზები ; საცავები ; საგანმანათლებლო პროექტები ; რაიონის მუზეუმები ; "სმირნოვების სახლი" .
"გაზპრომი" მიწისქვეშა გაზის საცავებზე 250 მლრდ რუბლს დახარჯავს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - , 2011. - 1-7 ივნისი. - N17. - გვ.18[MFN: 70876 ]
UDC: 624.952(470)
ანოტაცია: გეგმა 2015 წლისათვის
თემატიკა: გაზის საცავები .
გამოცდების ეროვნული ცენტრი. რატომ გადაიტანეს საგამოცდო ტესტები პოლიციაში? // ალია . - , 2011. - 23-27 ივნისი. - N48. - გვ.13[MFN: 72420 ]
UDC: 37.091.212.2(479.22)
ანოტაცია: ერთიანი ეროვნული საგამოცდო ტესტების ეროვნული ბანკის საცავებიდან შინაგან საქმეთა სამინისტროს რეგიონულ ცენტრებში გადატანასთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები: ნიკოლაიშვილი მანანა (ექსპერტი); გაბუნია მაია (გამოცდების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელი).
ეკელსი, რობერტ
"გაზის საცავები უზრუნველყოფს ქართველი ხალხისათვის ენერგორესურსების სტაბილურ მოწოდებას". რას ფიქრობს გავლენიანი ამერიკელი პოლიტიკოსი საქართველოს ენერგეტიკულ დამოუკიდებლობაზე? : ინტერვიუ / რ.ეკელსი ; ესაუბრა ე.ჩაფიძე // რეზონანსი . - , 2003. - 12 ივნისი. - N160. - გვ.10[MFN: 112557 ]
UDC: 620.9 + 327(479.22:73)
ანოტაცია: აშშ-ის ტეხასის შტატის ჰარისის ოლქის მოსამართლის რობერტ ეკელსის საუბარი საქართველოს ენერგეტიკულ პრობლემებზე
თემატიკა: ენერგეტიკა ; საქართველო-ამერიკის ურთიერთობები .
წითელაშვილი, ტრისტან (სამხედრო ექსპერტი)
ახალი სკანდალი მიხეილ სააკაშვილისა და თემურ ალასანიას გარშემო : რა გზებით გადიოდა ამერიკული ავტომატები ვენესუელაში? : ვინ გაიტანა იარაღი გორის საცავებიდან 2008 წლის 9 აგვისტოს თბილისის აეროპორტის მიმართულებით? : როდის დაიკითხა ვანო მერაბიშვილი ჟვანიას საქმეზე და რატომ გაჟღერდა ეს 21 მარტს? : ინტერვიუ / ტ. წითელაშვილი ; ესაუბრა მარიამ ნადირაძე // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2014. - 24 მარტი. - N11. - გვ.4-5[MFN: 149308 ]
UDC: 35.08 + 351.753.1 + 343.102](479.22)
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი (2004-2013)); ალასანია თემურ (ბიზნესმენი); მერაბიშვილი ვანო (შინაგან საქმეთა ყოფილი მინისტრი, პატიმარი); კეზერაშვილი დავით (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი); ჟვანია ზურაბ (ყოფილი პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა: მაღალჩინოსნები ; იარაღით ვაჭრობა ; გამოძიება .