ჩანაწერები: თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 176 ჩანაწერი
"სახალხო ბანკი" - ხალხის სამსახურში! // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2008. - 28 თებერვალი-7 მარტი. - N009(476). - გვ.7[MFN: 517 ]
ანოტაცია: "სახალხო-ბანკი"-ს წარმატებების შესახებ.
საკვანძო სიტყვები: დასაქმების პროექტი ; საპრეზიდენტო სუბსიდია ; "სახალხო ბანკისა" და საჯარო რეესტრის ერთობლივი პროექტი ; სერვისი .
"სახალხო ბანკის" მორიგი სიურპრიზი მომხმარებლებს. "სახალხო ბანკისა" და კომპანია OSMP-ს ერთობლივი უნიკალური და ინოვაციური პროდუქტი // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2008. - 6-13 მარტი. - N010(477). - გვ.7[MFN: 692 ]
ანოტაცია: "სახალხო ბანკის" სამომავლო გეგმებისა და მომხმარებლებისათვის სერვისის გაუმჯობესებასა და დახვეწაზე.
პერსონალია: გოგუაძე გიორგი ("სახალხო ბანკის" გენერალური დირექტორი); აგაკოვი ალექსანდრე (დსთ-ს ქვეყნებში კომპანიის განვითარების დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები: მომენტალური გადახდა ; პროვაიდერის გადასახადები ; კომუნალური მომსახურება ; ინტერნეტ-პროვაიდერები ; IP ტელეფონით მომსახურება .
დასაქმების ფორუმი თსუ-ში // თბილისის უნივერსიტეტი . - თბ., 2008. - 10 მარტი. - N3. - გვ.10[MFN: 786 ]
UDC: 378(479.22) + 331.5(479.22)
ანოტაცია: თსუ-ისა და "საქართველოს საკარიერო სერვისის" მიერ გამართული "სამშობლოში დაბრუნებული პროფესიული კადრების პროგრამის" ფარგლებში დასაქმების ფორუმის შესახებ
მოხსენიებული პირები: წერეთელი ირმა ("საქართველოს საკარიერო სერვისის" კონსულტანტი).
თემატიკა: უმაღლესი განათლება ; დასაქმება .
დაზღვევის "ინტერნეტ გაყიდვები" უკვე არსებობს. "ჯიპიაი ჰოლდინგი-ვენის სადაზღვევო ჯგუფის" ნოვაცია სადაზღვევო ბაზარზე // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 29 იანვარი. - N24. - გვ.9[MFN: 970 ]
ანოტაცია: სადაზღვევო პოლისის შეკვეთა ინტერნეტით-ჯიპიაი ჰოლდინგის ახალი სერვისი. მომხმარებელთა შეფასებები
პერსონალია: ავალიშვილი ლაშა (ექიმი); გოცირიძე თამილა (დიასახლისი); სხირტლაძე ლია (პედაგოგი); ქსოვრელი დათო (მუშა).