ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 176 ჩანაწერი
1. "სახალხო ბანკი" - ხალხის სამსახურში! // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 28 თებერვალი-7 მარტი. - N009(476). - გვ.7[MFN: 517]
ანოტაცია:  "სახალხო-ბანკი"-ს წარმატებების შესახებ.
საკვანძო სიტყვები:  დასაქმების პროექტი; საპრეზიდენტო სუბსიდია; "სახალხო ბანკისა" და საჯარო რეესტრის ერთობლივი პროექტი; სერვისი.
1. "სახალხო ბანკის" მორიგი სიურპრიზი მომხმარებლებს. "სახალხო ბანკისა" და კომპანია OSMP-ს ერთობლივი უნიკალური და ინოვაციური პროდუქტი // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 6-13 მარტი. - N010(477). - გვ.7[MFN: 692]
ანოტაცია:  "სახალხო ბანკის" სამომავლო გეგმებისა და მომხმარებლებისათვის სერვისის გაუმჯობესებასა და დახვეწაზე.
პერსონალია:  გოგუაძე გიორგი ("სახალხო ბანკის" გენერალური დირექტორი); აგაკოვი ალექსანდრე (დსთ-ს ქვეყნებში კომპანიის განვითარების დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  მომენტალური გადახდა; პროვაიდერის გადასახადები; კომუნალური მომსახურება; ინტერნეტ-პროვაიდერები; IP ტელეფონით მომსახურება.
დასაქმების ფორუმი თსუ-ში // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბ., 2008. - 10 მარტი. - N3. - გვ.10[MFN: 786]
UDC:  378(479.22) + 331.5(479.22)
ანოტაცია:  თსუ-ისა და "საქართველოს საკარიერო სერვისის" მიერ გამართული "სამშობლოში დაბრუნებული პროფესიული კადრების პროგრამის" ფარგლებში დასაქმების ფორუმის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  წერეთელი ირმა ("საქართველოს საკარიერო სერვისის" კონსულტანტი).
თემატიკა:  უმაღლესი განათლება; დასაქმება.
1. დაზღვევის "ინტერნეტ გაყიდვები" უკვე არსებობს. "ჯიპიაი ჰოლდინგი-ვენის სადაზღვევო ჯგუფის" ნოვაცია სადაზღვევო ბაზარზე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 29 იანვარი. - N24. - გვ.9[MFN: 970]
ანოტაცია:  სადაზღვევო პოლისის შეკვეთა ინტერნეტით-ჯიპიაი ჰოლდინგის ახალი სერვისი. მომხმარებელთა შეფასებები
პერსონალია:  ავალიშვილი ლაშა (ექიმი); გოცირიძე თამილა (დიასახლისი); სხირტლაძე ლია (პედაგოგი); ქსოვრელი დათო (მუშა).