რატომ დატოვა ჯარმა კოდორში საბრძოლო ტექნიკა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 17 სექტემბერი. - N254. - გვ.1,6[MFN: 5503]
ანოტაცია:  ქართული ჯარის მიერ კოდორის ხეობის უბრძოლველად დათმობის, მოსახლეობის ევაკუაციის და ხეობის დატოვების ფაქტზე
პერსონალია:  სესიაშვილი ირაკლი (სამხედრო ექსპერტი).
კახა ლომაია: საქართველოს წინაშე მხოლოდ ორი არჩევანი იდგა" უშიშროების საბჭოს მდივანი პასუხობს შვიდ კითხვას, რომელიც საზოგადოებამ ხელისუფლებას დაუსვა : ინტერვიუ / კახა ლომაია ; ესაუბრა მაია თეთრაძე // ვერსია. - თბ., 2008. - 8-9 სექტემბერი. - N105(160). - გვ.5[MFN: 5622]
გეოგ.დასახელება:  აშშ; გორი; ცხინვალი; კოდორის ხეობა; სამეგრელო; იმერეთი; ქართლი.
საკვანძო სიტყვები:  მოსახლეობის ევაკუაცია; ხელისუფლება; რეზერვისტი; სამხედრო ტექნიკა; ომი; სამხედრო ოპერაციები.
ინგუშებზე რუსეთის სპეცსამსახურები ნადირობენ. კოტეჯში, სადაც გატაცებულ ხამხოევს აწამებდნენ, შპიონური ტექნიკა აღმოაჩინეს // ვერსია. - თბ., 2008. - 22-23 სექტემბერი. - N111(166). - გვ.4[MFN: 6043]
გეოგ.დასახელება:  მოსკოვი; ბესლანი; ჩრდილო ოსეთი.
სავაჭრო ქსელები მომხმარებლის "დაბრუნების" მოლოდინში არიან // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 30 სექტემბერი. - N267. - ჩანართი: რეზონანსი (Business). - N29. - გვ.7,14[MFN: 6124]
ანოტაცია:  აგვისტოს მოვლენების შემდეგ საქართველოს სავაჭრო ქსელებში შემცირებული გაყიდვების მაჩვენებელი
თემატიკა:  სავაჭრო სექტორი; საყოფაცხოვრებო ტექნიკა.
ანოტაცია:  შინაგან საქმეთა მინისტრ ვანო მერაბიშვილის მიერ ინტერნეტ ფორუმში გაცემული პასუხები აგვისტოს მოვლენებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საქართველოს მთავრობა; მინისტრები; რუსეთ-საქართველოს ომი.
საკვანძო სიტყვები:  სტრატეგიული შეცდომები; როკის გვირაბი; საბრძოლო ტექნიკა; ბუფერული ზონები; სამხედრო ზარალი; შავაძის მკვლელობა; ჩაძირული გემები; ჯარისკაცთა დაჯილდოება; 7 ნოემბრის მოვლენები; ქართული ავიაცია.
გლეხს ხან უტრაქტორობა აწუხებს, ხან საწვავის უქონლობა. სააკაშვილის ნაჩუქარმა ტექნიკამ ჩაილურის წყალი დალია // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 30 ოქტომბერი. - N297. - გვ.9[MFN: 7666]
ანოტაცია:  კახეთში მცხოვრები გლეხების პრობლემები ტექნიკისა და საწვავის უქონლობის გამო
გაფრენილ ლარს ფასებიც გაჰყვა. წამლები, ტანსაცმელი, ტექნიკა და საკვები პროდუქტების ნაწილი უკვე გაძვირდა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 12 ნოემბერი. - N310. - გვ.1,9[MFN: 8057]
ანოტაცია:  ლარის კურსის ნახტომისებური გაუფასურების მიზეზები და შედეგები. ექსპერტთა შეფასებები
პერსონალია:  ლომთაძე მარიკა (ფარმაცევტული კომპანია "პე ეს პე ჯგუფის" მარკეტინგისა და პიარის მენეჯერი); ბერიკაშვილი ქეთი (სემეკის პრესსამსახურის უფროსი); პაპავა ლადო (ეკონომიკის ექსპერტი); არჩვაძე სოსო (ექსპერტი); ბურჯანაძე ნინო (დემოკრატიული განვითარების ფონდის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ფინანსური პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ლარის კურსი; კურსის ვარდნა; ელექტროენერგიის ტარიფი.