ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 46 ჩანაწერი
1. ეუთოს მისია საქართველოში აცხადებს ტენდერს სასოფლო-სამეურნეო მანქანა-მოწყობილობების (ტრაქტორების, კულტივატორების, სახნავ-სათესი,სათიბი, სარწყავი და შესაწამლი მოწყობილობების) მოწოდებაზე ეკონომიკური რეაბილიტაციის პროგრამისთვის // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 31 იანვარი. - N26. - გვ.7[MFN: 1220]
ქართულ სოფლებს ტრაქტორებით მიწასთან ასწორებენ. რაღა აზრი აქვს მთლიანად გაძარცვულ, დანგრეულ და დანაღმულ სახლში დაბრუნებას?! // ვერსია. - თბ., 2008. - 3-4 სექტემბერი. - N103(156). - გვ.5[MFN: 5551]
გეოგ.დასახელება:  გორი; პატარა ლიახვი; ფრონეს ხეობა; ვლადიკავკაზი.
თემატიკა:  პოლიტიკა; ოკუპაცია.
ტექნიკის უქონლობის გამო, მიწების 80 პროცენტი დაუმუშავებელია // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 2 დეკემბერი. - N330. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N38. - გვ.12[MFN: 8947]
ანოტაცია:  კახელი გლეხების სასოფლო-სამეურნეო პრობლემების შესახებ
პერსონალია:  კვეზერელი ბაკურ (სოფლის მეურნეობის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  დიზელის საწვავი; ტრაქტორები; სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკა.
მინისტრი კვეზერელი ტელეკამერებთან პოზიორობს, მის შესახებ ხომ დოკუმენტურ ფილმს იღებენ. სოფლის მეურნეობის უმძიმესი მდგომარეობა კი ღრმავდება // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 17-23 მარტი. - N9. - გვ.13[MFN: 12936]
UDC:  631(479.22)
ანოტაცია:  შეკითხვები სოფლის მეურნეობის მინისტრს - მძიმე მდგომარეობაზე სოფლის მეურნეობაში
საკვანძო სიტყვები:  სასუქის პროგრამა; ტრაქტორები; მიწის გადასახადები; ვაზის გაჩეხვა კახეთში; ქინძმარაულის ჯიშის ვენახი; სოფლად დასაქმებულთა რაოდენობა.
ნაცმოძრაობამ წინასაარჩევნოდ ტრაქტორები მოიშველია. შესაძლებელია თუ არა 122 ტრაქტორითა და 25 კომბაინით გლეხების მომადლიერება? // რეზონანსი. - , 2010. - 24 თებერვალი. - N47. - გვ.9[MFN: 27540]
ანოტაცია:  სახელმწიფოს მიერ სოფლის მექანიზაციის პროგრამაზე
მოხსენიებული პირები:  ვეფხვაძე ლევან ("ქრისტიან-დემოკრატიული" პარტიის წევრი).
გლეხებს მიწებს ჩამოართმევენ და უცხოელებს მიჰყიდიან. ქართული სოფელი არაბების ბოსტანი გახდება (ქართველს რად უნდა ბოსტანი?) // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 3-9 ნოემბერი. - N32. - გვ.13[MFN: 37315]
ანოტაცია:  პრობლემების შესახებ სოფლის მეურნეობაში
მოხსენიებული პირები:  სააკაშვილი მიხეილ (პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  ტრაქტორები; მიწის დამუშავება; ირიგაცია; გადასახადების გაზრდა; მიწების უცხოელებისთვის მიყიდვა.
ტრაქტორების გადანაწილებამ უკმაყოფილება გამოიწვია : ახალი ამბები // ალია. - თბილისი, 2008. - 6-7 მარტი. - N28 (2153). - გვ.9[MFN: 46662]
ფოტოები:  ცისკარიშვილი პეტრე
თემატიკა:  საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  სამართლიანი განაწილება; ტრაქტორების შემოტანა.
სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ტექნიკის შეძენას აგრძელებს // ალია. - თბ., 2008. - 11-12 დეკემბერი. - N151(2276). - გვ.12[MFN: 52053]
პერსონალია:  ცინცაძე ალექსანდრე (სოფლის მეურნეობის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ბიუჯეტი; ტრაქტორები; მოსავალი; კომბაინი; მარცვლეული.
1. GT Group და Holland წარმოგიდგენთ მსოფლიოს უახლეს ტექნოლოგიებს საქართველოს სოფლის მეურნეობაში // ალია. - თბილისი, 2010. - 25-26 თებერვალი. - N21 (2458). - გვ.5[MFN: 57471]
UDC:  631.1(479.22)
ორგანიზაცია:  "ჯი-თი გრუპი".
თემატიკა:  სასოფლო-სამეურნეო მანქანები და დანადგარები.
საკვანძო სიტყვები:  ტრაქტორები და კომბაინები; საიმედო ტექნიკა.
1. "სამთავრობო ტრაქტორები" მხოლოდ გამგებლებისათვის. "ნაჩუქარ ტრაქტორებს გამგებლები და ერთი-ორი ოჯახი იყენებს" // ბანკები და ფინანსები. - , 2011. - 20 აპრილი. - N11. - გვ.9[MFN: 66977]
UDC:  656.137(479.22)
ანოტაცია:  სოფლებისთვის ნაჩუქარი ტრაქტორების გამოყენებაზე
თემატიკა:  ტრაქტორები.