ხელისუფლება ტყეების მასობრივად გაცემას გეგმავს // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 9 ივლისი. - N184. - გვ.11[MFN: 3614 ]
ანოტაცია: ხე-ტყით სარგებლობის გრძელვადიანი ლიცენზიების გაცემისათვის მზადების შესახებ
ორგანიზაცია: საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტრო .
თემატიკა: ლიცენზირება .
ზაზანაშვილი, ნუგზარ
რა ღირს ბორჯომის ტყეები // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 2 სექტემბერი. - N239. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N25[MFN: 4998 ]
ანოტაცია: ტერიტორიის ბიოლოგიურ, ბუნების დაცვით მნიშვნელობასა და ხანძრის შედეგად მიყენებულ ზარალზე
რა ღირს ბორჯომის ტყეები. ხანძრით დაზარალებული არე // ვერსია . - თბ., 2008. - 5-7 სექტემბერი. - N104(155). - გვ.7[MFN: 5531 ]
გეოგ.დასახელება: წაღვერი .
საკვანძო სიტყვები: ზარალი ; ბუნების დაცვა .
სატყეო რეფორმა - "ორ დღეში". შედეგები შეიძლება კატასტროფული აღმოჩნდეს // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 3 ოქტომბერი. - N270. - გვ.8[MFN: 6294 ]
ანოტაცია: საქართველოში სატყეო რეფორმის ნაჩქარევად განხორციელების შედეგად გამოწვეული საფრთხეების შესახებ
პერსონალია: არაბული გიორგი (ბოტანიკოსი, შესაბამისობის სამეურვეო საბჭოს ექსპერტი (CSC)); გურგენიძე კობა (სატყეო დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე).
გეოგ.დასახელება: პანკისი .
თემატიკა: სატყეო მეურნეობა ; რეფორმები .
საკვანძო სიტყვები: ტყეების ინვენტარიზაცია ; სალიცენზიო პაკეტი ; აუქციონი ; სალიცენზიო პირობები ; საექსპერტო დასკვნები .
რა ღირს ბორჯომის ტყეები? ხანძრით დაზიანებული არე // ჯორჯიან თაიმსი . - თბ., 2008. - 11-18 სექტემბერი. - N037(504). - გვ.8[MFN: 6356 ]
ანოტაცია: რუსეთის მიერ განხორციელებული აგრესიის შესახებ ბორჯომის ტყის გადაწვა
თემატიკა: რუსეთ-საქართველოს სამხედრო დაპირისპირება ; ეკოლოგია .
განადგურებული ტყეების გამო საქართველო ერთ-ერთ აქტიურ მეწყერსაშიშ ზონად იქცა. მეწყერებსა და ზვავებს ყოველწლიურად ეწირება 10-15 კაცი // რეზონანსი. მთელი კვირა . - თბ., 2008. - 6 ოქტომბერი. - N259. - ჩანართი: ჩვენი ბიუჯეტი. - N21. - გვ.3[MFN: 6649 ]
ანოტაცია: რუსული აგრესიის შედეგად განადგურებული ტყის მასივების გამო საქართველოს ცალკეული რეგიონების მეწყერსაშიშ ზონებად ჩამოყალიბების შესახებ
პერსონალია: ჩხობაძე ნინო ("გარემოს დაცვითი ლიგის" წარმომადგენელი).
საკვანძო სიტყვები: მიწისქვეშა ხანძრები ; ნაკრძალები ; ეროვნული პარკები ; ტყეების აღდგენა .
ურუშაძე, თენგიზ
დამწვარი ტყეების სრულ აღდგენას 80 წელი დასჭირდება : ინტერვიუ / თენგიზ ურუშაძე ; ესაუბრა ლილი ხმალაძე // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 8 ოქტომბერი. - N275. - გვ.7[MFN: 7069 ]
ანოტაცია: პროფესორი საუბრობს იმ პრობლემებზე, რაც მოსალოდნელია რუსეთის აგრესიის დროს ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნული პარკში გაჩენილი ხანძრის შედეგად
თემატიკა: ეკოლოგია ; ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნული პარკი .
საკვანძო სიტყვები: ზარალი ; მინერალური წყლები ; ეროზიული პროცესები ; მავნებლები ; ცხოველთა მიგრაცია .
მაჭარაშვილი, ირაკლი
ტყეები კვლავ იყიდება : ინტერვიუ / ი.მაჭარაშვილი ; ესაუბრა თ.დადეშელი // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2008. - 28 ოქტ.-3 ნოემბ.. - N18. - გვ.11[MFN: 7070 ]
ანოტაცია: ტყის ფონდით 20 წლით სარგებლობის ლიცენზიის მიყიდვაზე კერძო მფლობელებისათვის
თემატიკა: სატყეო საქმე .
საკვანძო სიტყვები: ინვენტარიზაცია ; ლიცენზირება .
ჩაშლილი აუქციონი, ჩინელები და ქართული სატყეო ინდუსტრიის გმირები. საქართველო ქალწულებრივი ტყეებიდან რისკის ზონებს მიიღებს // ვერსია . - თბ., 2008. - 12-14 დეკემბერი. - N146(201). - გვ.8[MFN: 8993 ]
თემატიკა: ეკონომიკა ; სატყეო ინდუსტრია .