ხელისუფლება ტყეების მასობრივად გაცემას გეგმავს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 9 ივლისი. - N184. - გვ.11[MFN: 3614]
ანოტაცია:  ხე-ტყით სარგებლობის გრძელვადიანი ლიცენზიების გაცემისათვის მზადების შესახებ
ორგანიზაცია:  საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტრო.
თემატიკა:  ლიცენზირება.
1. ზაზანაშვილი, ნუგზარ
რა ღირს ბორჯომის ტყეები // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 2 სექტემბერი. - N239. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N25[MFN: 4998]
ანოტაცია:  ტერიტორიის ბიოლოგიურ, ბუნების დაცვით მნიშვნელობასა და ხანძრის შედეგად მიყენებულ ზარალზე
რა ღირს ბორჯომის ტყეები. ხანძრით დაზარალებული არე // ვერსია. - თბ., 2008. - 5-7 სექტემბერი. - N104(155). - გვ.7[MFN: 5531]
გეოგ.დასახელება:  წაღვერი.
საკვანძო სიტყვები:  ზარალი; ბუნების დაცვა.
სატყეო რეფორმა - "ორ დღეში". შედეგები შეიძლება კატასტროფული აღმოჩნდეს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 3 ოქტომბერი. - N270. - გვ.8[MFN: 6294]
ანოტაცია:  საქართველოში სატყეო რეფორმის ნაჩქარევად განხორციელების შედეგად გამოწვეული საფრთხეების შესახებ
პერსონალია:  არაბული გიორგი (ბოტანიკოსი, შესაბამისობის სამეურვეო საბჭოს ექსპერტი (CSC)); გურგენიძე კობა (სატყეო დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე).
გეოგ.დასახელება:  პანკისი.
თემატიკა:  სატყეო მეურნეობა; რეფორმები.
საკვანძო სიტყვები:  ტყეების ინვენტარიზაცია; სალიცენზიო პაკეტი; აუქციონი; სალიცენზიო პირობები; საექსპერტო დასკვნები.
რა ღირს ბორჯომის ტყეები? ხანძრით დაზიანებული არე // ჯორჯიან თაიმსი. - თბ., 2008. - 11-18 სექტემბერი. - N037(504). - გვ.8[MFN: 6356]
ანოტაცია:  რუსეთის მიერ განხორციელებული აგრესიის შესახებ ბორჯომის ტყის გადაწვა
თემატიკა:  რუსეთ-საქართველოს სამხედრო დაპირისპირება; ეკოლოგია.
განადგურებული ტყეების გამო საქართველო ერთ-ერთ აქტიურ მეწყერსაშიშ ზონად იქცა. მეწყერებსა და ზვავებს ყოველწლიურად ეწირება 10-15 კაცი // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 6 ოქტომბერი. - N259. - ჩანართი: ჩვენი ბიუჯეტი. - N21. - გვ.3[MFN: 6649]
ანოტაცია:  რუსული აგრესიის შედეგად განადგურებული ტყის მასივების გამო საქართველოს ცალკეული რეგიონების მეწყერსაშიშ ზონებად ჩამოყალიბების შესახებ
პერსონალია:  ჩხობაძე ნინო ("გარემოს დაცვითი ლიგის" წარმომადგენელი).
საკვანძო სიტყვები:  მიწისქვეშა ხანძრები; ნაკრძალები; ეროვნული პარკები; ტყეების აღდგენა.
1. ურუშაძე, თენგიზ
დამწვარი ტყეების სრულ აღდგენას 80 წელი დასჭირდება : ინტერვიუ / თენგიზ ურუშაძე ; ესაუბრა ლილი ხმალაძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 8 ოქტომბერი. - N275. - გვ.7[MFN: 7069]
ანოტაცია:  პროფესორი საუბრობს იმ პრობლემებზე, რაც მოსალოდნელია რუსეთის აგრესიის დროს ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნული პარკში გაჩენილი ხანძრის შედეგად
თემატიკა:  ეკოლოგია; ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნული პარკი.
საკვანძო სიტყვები:  ზარალი; მინერალური წყლები; ეროზიული პროცესები; მავნებლები; ცხოველთა მიგრაცია.
1. მაჭარაშვილი, ირაკლი
ტყეები კვლავ იყიდება : ინტერვიუ / ი.მაჭარაშვილი ; ესაუბრა თ.დადეშელი // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 28 ოქტ.-3 ნოემბ.. - N18. - გვ.11[MFN: 7070]
UDC:  630(479.22)
ანოტაცია:  ტყის ფონდით 20 წლით სარგებლობის ლიცენზიის მიყიდვაზე კერძო მფლობელებისათვის
თემატიკა:  სატყეო საქმე.
საკვანძო სიტყვები:  ინვენტარიზაცია; ლიცენზირება.
თემატიკა:  ეკონომიკა; სატყეო ინდუსტრია.