ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 34 ჩანაწერი
1. ყველაზე ღარიბები ევროპაში : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 11-17 ნოემბ.. - N20. - გვ.16[MFN: 7912]
UDC:  330(4)
ანოტაცია:  რადიოსადგურ Deutsche Welle-ს გამოკვლევებით ევროპის ყველაზე ღარიბი ქვეყანა მოლდოვაა
გეოგ.დასახელება:  მოლდოვა.
1. ბუჩუკური, შოთა
ღარიბების 20 პროცენტს არ აღიარებენ. პრეზიდენტი საარჩევნოდ ეკონომიკის 5 პროცენტიან ზრდას დაგვპირდა // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 10-16 თებერვალი. - N5. - გვ.11[MFN: 26913]
UDC:  330 + 364.622(0.078)(479.22)
ანოტაცია:  ურავლესობის წარმომადგენლებთან შეხვედრაზე მ.სააკაშვილის განცხადებაზე - სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფთა მაჩვენებლის შემცირებაზე. ერთვის ცხრილი 2010 წლის იანვრის მონაცემებით
თემატიკა:  ეკონომიკა; სიღარიბე; ცხრილები.
1. აქუბარდია, თამაზ
ნიუტონის ვაშლი, საირმის გორა და ყვითელი ავტობუსები. ანუ ვინ უფრო საშიშია საზოგადოებისათვის - მდიდრები თუ ღარიბები? // რეზონანსი. - , 2010. - 17 მაისი. - N126. - გვ.9[MFN: 31254]
UDC:  330.34(479.22)
ანოტაცია:  საზოგადოების პოლარიზაცია ეკონომიკური ნიშნით და მისი შედეგები ქვეყნის განვითარებაზე
თემატიკა:  ეკონომიკის განვითარება.
მდიდრები უფრო გამდიდრდნენ, ხოლო ღარიბები უფრო გაღარიბდნენ. მდიდრები და შეძლებულები ერთად აღებული, დაახლოებით, 10 პროცენტია, საშუალო ფენაც ასევე 8-10 პროცენტია, დანარჩენი - ღარიბი და ღატაკია // რეზონანსი. - , 2010. - 2 ნოემბერი. - N295. - 1,7.9[MFN: 37165]
ანოტაცია:  საქართველოს მოსახლეობის სოციალური ფენები.
მოხსენიებული პირები:  არჩვაძე სოსო (ეკონომიკის ექსპერტი); ელიავა ლია (ექსპერტი საბანკო-ეკონომიკურ საკითხებში).
თემატიკა:  სოციოლოგია.
ზამთარში 4-სულიან ოჯახს არსებობისთვის 700 ლარი დასჭირდება. საშუალო ფენა ღარიბდება, ღარიბები - ღატაკდებიან // რეზონანსი. - , 2010. - 9 ნოემბერი. - N302. - გვ.1,7[MFN: 37383]
UDC:  330.163.2(479.22)
თემატიკა:  საარსებო მინიმუმი.
მიხეილ სააკაშვილი: ორ წელში ღარიბები აღარ ვიქნებით // რეზონანსი. - , 2006. - 12 თებერვალი. - N39. - გვ.1,5[MFN: 39333]
ანოტაცია:  პრეზიდენტის საპარლამენტო გამოსვლა.
ორ წელში ღარიბები აღარ ვიქნებით? // რეზონანსი. - , 2006. - 16 თებერვალი. - N41. - გვ.9[MFN: 39407]
ანოტაცია:  საქართველოში არსებული მძიმე სოციალური მდგომარეობა.
1. მაჭავარიანი, ჯილდა
ხელფასებს შორის კატასტროფული სხვაობა ქვეყნის სტაბილურობას უქმნის საფრთხეს : ქვეყანაში ან ძალიან მდიდრები არიან, ან ძალიან ღარიბები / ჯილდა მაჭავარიანი // ალია. - თბილისი, 2007. - 31 ივლისი 1 აგვისტო. - N88 (2061). - გვ.2[MFN: 44389]
UDC:  331.2(479.22)
ორველაშვილი, ნიკო (ავტ.);
ანოტაცია:  მოსახლეობის ეკონომიკურ შემოსავლებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ორველაშვილი ნიკო (ეკონომიკის ექსპერტი).
ორგანიზაცია:  სტრატეგიისა და განვითარების ინსტიტუტი.
თემატიკა:  ხელფასები.
საკვანძო სიტყვები:  შემოსავალი; საშუალო ხელფასი.
ღარიბები და უმწეოები მათხოვრები არიან? // ალია. - თბ., 2009. - 6-7 იანვარი. - N1(2285). - გვ.10[MFN: 52002]
ანოტაცია:  კახეთის საინფორმაციო ცენტრის მიერ სოციალური სუბსიდიების სააგენტოს გურჯაანის განყოფილების უფროსის ხათუნა პაპუნაშვილის მიმართ წაყენებულ ბრალდებაზე
თემატიკა:  სოციალურად დაუცველი პირები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ადამიანის უფლებები; სარეიტინგო ქულები; სახელმწიფო პროგრამა.
1. ინფლაციის გამო მოსახლეობის 10 პროცენტმა საშუალო ფენიდან ღარიბებში გადაინაცვლა // ბანკები და ფინანსები. - , 2011. - 23-20 მარტი. - N8. - გვ.20[MFN: 65123]
UDC:  316.344.233(479.22)
ანოტაცია:  მოსახლეობის ეკონომიკურ მდგომარეობაზე - ნ.კაპანაძის კომენტარი
მოხსენიებული პირები:  კაპანაძე ნოდარ (ეკონომიკის ექსპერტი).
თემატიკა:  ღარიბები.
გვერდები:  | 1 | 2 | 3 | 4 |  შემდეგი »