ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 148 ჩანაწერი
1. საქართველოს მოსახლეობის 59 პროცენტის ყოველთვიური შემოსავალი 300 ლარს არ აღემატება : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 8-14 ივლ.. - N11. - გვ.9[MFN: 3652]
UDC:  31(479.22)
ანოტაცია:  "სარკე კვლევის" მონაცემები
თემატიკა:  სოციოლოგიური კვლევა.
მერიის კომიკურმა ექპერიმენტმა კრახი განიცადა. საბილეთო სისტემის შედეგები: შემცირებული შემოსავალი, გამწარებული მგზავრები, გაზრდილი ხარჯები // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 4 თებერვალი. - N27. - გვ.9[MFN: 11865]
ანოტაცია:  თბილისის საქალაქო ტრანსპორტში გადახდის ახალი სისტემის ამოქმედებისა და ამ სისტემის ხარვეზების შესახებ
თემატიკა:  საქალაქო ტრანსპორტი.
საკვანძო სიტყვები:  ჩეხური აპარატები; პლასტიკური ბარათები; მგზავრები; ხურდა ფული.
შემცირდა თუ არა ყვითელი ავტობუსების შემოსავალი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 31 მარტი. - N81. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N54. - გვ.11[MFN: 13460]
ანოტაცია:  მძღოლები ამტკიცებენ, რომ ყოველდღიურმა შენატანმა იკლო, მერიაში კი დღიური შენატანების გაზრდაზე საუბრობენ
თემატიკა:  მუნიციპალური ტრანსპორტი.
1. აბულაშვილი, მაია
ყვითელი ავტობუსებიდან მიღებული შემოსავალი კონტროლიორების ხელფასებსაც არ ჰყოფნის // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2009. - 16 აგვისტო. - N218. - გვ.3[MFN: 18192]
ანოტაცია:  თბილისის სამგზავრო ავტობუსებში არსებული გადახდის სისტემა
პერსონალია:  ჯოხაძე კაკო (თბილისის მერიის სატრანსპორტო სამსახურის უფროსი).
ახალი საბაჟო წესები ბიუჯეტის შესავსებად. თბილისში სახელმწიფო მაღაზიები იხსნება // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 18 აგვისტო. - N220. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N74. - გვ.7,8[MFN: 18334]
ანოტაცია:  ცვლილებები საქართველოს საბაჟო სისტემაში
პერსონალია:  ნარმანია დავით (ეკონომიკური ექსპერტი); გობეჯიშვილი გრიგოლ (შემოსავლების სამსახურის უფროსი); არჩვაძე სოსო (ეკონომიკური ექსპერტი).
მოხსენიებული პირები:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ეკონომიკა; საბაჟო სისტემა.
საკვანძო სიტყვები:  საბიუჯეტო შემოსავალი; საბაჟო გადასახადი.
1. წისკარიშვილი, სოსო
სოსო ცისკარიშვილი: "მთავრობის მიერ ქუჩების გადაკეტვა ისეთი ნოუ-ჰაუა, ავტორმა იდეა უნდა დააპატენტოს, ეგებ საექსპორტო შემოსავალი მივიღოთ!" რას ემსახურება "თვალში ნაცრის შესაყრელი" ღონისძიებები და როგორ პოულობენფულს ბიუჯეტში // ვერსია. - თბ., 2009. - 11-13 სექტემბერი. - N95(303). - გვ.6[MFN: 18523]