პოლიტიკური მოძრაობა "მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს" შემოსავლები და ხარჯები 2007 წლის ფინანსური დეკლარაცია და აუდიტორული დასკვნა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 31 იანვარი. - N26. - გვ.6[MFN: 1218]
რისთვის იქმნება ორი ფონდი ბიუჯეტის ხარჯზე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 8 თებერვალი. - N34. - გვ.3[MFN: 1917]
ანოტაცია: მთავრობის მიერ მომზადებული კანონპროექტთა პაკეტი "საფინანსო სექტორის გლობალური კონკურენტუნარიანობის შესახებ" ითვალისწინებს ორი სპეციალური ფონდის -"მომავალი თაობების ფონდისა" და "სტაბილური განვითარების ფონდის" შექმნას, რომლებშიც მოხდება ფისკალური პროფიციტისა და საპრივატიზაციო შემოსავლების აკუმულირება. ხელისუფლებისა და ოპოზიციის კომენტარები
განჩინება. საქართველოს სახელით. 19 ნოემბერი, 2008 წელი, ქ. თბილისი // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 28 ნოემბერი. - N326. - გვ.65[MFN: 8911]
ანოტაცია: ინტელექტუალ ქიმიის პედაგოგთა ქალთა ასოციაცია "სინთეზის" სარჩელი საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის ქ. თბილისის საგადასახადო ინსპექციის 2007 წლის 12 ივლისის ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტის ბათილად ცნობის, გაუქმებული დ.ღ.გ. ჩათვლების აღდგენისა და მასზე დარიცხული საურავის გაუქმების თაობაზე
"თელასმა" 2008 წელი 27 მილიონის მოცულობის ინვესტიციებით დაასრულა. კომპანიაში აცხადებენ, რომ წლევანდელი ზამთარი უპრობლემოდ ჩაივლის // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 22 დეკემბერი. - N350. - გვ.6[MFN: 9470]
ანოტაცია: "თელასის" 2008 წლის საქმიანობის შედეგების შესახებ
პერსონალია:პიმონოვი იური ("თელასის" გენერალური დირექტორი); შერმანაშვილი ნინო ("თელასის" გაყიდვის დეპარტამენტის წარმომადგენელი); კანდელაკი ტარიელ ("თელასის" გამანაწილებელი ქსელის დეპარტამენტის უფროსი).