ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 688 ჩანაწერი
თვითმმართველობები რეალური შემოსავლების გარეშე დარჩნენ // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2008. - 7 თებ.. - N1. - გვ.8[MFN: 190]
ანოტაცია:  თვითმმართველობის ბიუჯეტის შევსების ფორმის შეცვლის შესახებ გამოთანაბრებითი ტრანსფერის ფორმულის მიხედვით.ექსპერტების კომენტარი
მოხსენიებული პირები:  ნარმანია დავით (ექსპერტი); გიორხელიძე დემურ (ექსპერტი).
საკვანძო სიტყვები:  ადგილობრივი თვითმმართველობა.
1. პოლიტიკური მოძრაობა "მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს" შემოსავლები და ხარჯები 2007 წლის ფინანსური დეკლარაცია და აუდიტორული დასკვნა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 31 იანვარი. - N26. - გვ.6[MFN: 1218]
რისთვის იქმნება ორი ფონდი ბიუჯეტის ხარჯზე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 8 თებერვალი. - N34. - გვ.3[MFN: 1917]
ანოტაცია:  მთავრობის მიერ მომზადებული კანონპროექტთა პაკეტი "საფინანსო სექტორის გლობალური კონკურენტუნარიანობის შესახებ" ითვალისწინებს ორი სპეციალური ფონდის -"მომავალი თაობების ფონდისა" და "სტაბილური განვითარების ფონდის" შექმნას, რომლებშიც მოხდება ფისკალური პროფიციტისა და საპრივატიზაციო შემოსავლების აკუმულირება. ხელისუფლებისა და ოპოზიციის კომენტარები
პერსონალია:  იაკობაშვილი თემურ (სახელმწიფო მინისტრი რეინტეგრაციის საკითხებში); კოვზანაძე ირაკლი (პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე); ხუროშვილი გია (საპარლამენტო მდივანი); ტყემალაძე ზურაბ (ფრაქცია "მრეწველების" თავმჯდომარე); პაპავა ლადო (პარლამენტარი).
თემატიკა:  ეკონომიკა; სახელმწიფო ბიუჯეტი; ფონდები.
1. გიორხელიძე, დემურ
"ბიუჯეტის შემოსავლების დიდი ნაწილი ერთჯერადი ხასიათისაა" : ინტერვიუ / დ.გიორხელიძე ; ესაუბრა გ.სიხარულიძე // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 24-30 ივნ.. - N10. - გვ.3[MFN: 3184]
UDC:  336.22 + 336.14(479.22)
ანოტაცია:  საგადასახადო კოდექსში შესულ ცვლილებებს და საბაჟო გადასახადების გაადვილებას კარგი გადამხდელებისათვის კომენტარს უკეთებს ეკონომიკის ექსპერტი
თემატიკა:  გადასახადები; ბიუჯეტი.
საკვანძო სიტყვები:  საშემოსავლო გადასახადი; საბაჟო პროცედურის გამარტივება.
ბიუჯეტის საგადასახადო შემოსავლების ზრდას მაღალი ინფლაცია განაპირობებს : ინტერვიუ / ლ.პაპავა ; ესაუბრა ე.თანდილაშვილი // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 15-21 ივლ.. - N12. - გვ.4[MFN: 3977]
UDC:  336.14 + 336.22 + 340.130.53(479.22)
ანოტაცია:  ბიუჯეტის საგადასახადო შემოსავლების ზრდის მიზეზები
თემატიკა:  ბიუჯეტი; საგადასახადო კოდექსი.
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკური პოლიტიკა; ინფლაცია.
საგადასახადო შემოსავლები ინფლაციის ხარჯზე იზრდება : ინტერვიუ / ლადო პაპავა ; ესაუბრა მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 21 ივლისი. - N196. - ჩანართი: ჩვენი ბიუჯეტი. - N16. - გვ.1-2[MFN: 4409]
ანოტაცია:  ეკონომიკის ექსპერტი საუბრობს რესურსებზე, რითაც მთავრობა ახერხებს დამატებითი შემოსავლების მობილიზებას და თანხების განაწილებას
საკვანძო სიტყვები:  ინფლაცია; სახელმწიფო ბიუჯეტი; საგადასახადო კოდექსი.
1. ბანკების შემოსავლები თითქმის 100 პროცენტით გაიზარდა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 2 აგვისტო. - N208. - გვ.9[MFN: 4843]