ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 454 ჩანაწერი
ხელისუფლების ყველაზე დიდი შეცდომა ის იყო, რომ მთელი ერი ფეხებზე დაიკიდა : ინტერვიუ / ცოტნე გამსახურდია ; ესაუბრა ნინო ყიფშიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2007-2008. - 27 დეკემბერი-3 იანვარი. - N052(467). - გვ.4[MFN: 315]
ანოტაცია:  საქართველოში მიმდინარე მოვლენებზე.
ავადმყოფს რეანიმაციაში სხვა ჯგუფის სისხლი გადაუსხეს? // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 21 - 27 იანვარი. - N3. - გვ.10-11[MFN: 396]
UDC:  614 + 343(479.22)
ანოტაცია:  2004 წლის 30 ივლისს ფოთის საავადმყოფოში გარდაცვლილი ავთო მიქანაძის შესახებ, რომლის გარდაცვალების მიზეზად ექიმების შეცდომა სახელდება
პერსონალია:  სარჯველაძე გოდერძი (ექიმ-ანესთეზიოლოგი); ხუციშვილი ლელა (ექიმი); გეთია გიორგი (მკვლელობაში ბრალდებული).
ორგანიზაცია:  ფოთის საავადმყოფო.
თემატიკა:  მედიცინა; სამართალი.
"პოლიტიკაში პირდაპირ ფინალში არ თამაშობენ, პატარკაციშვილს კი ეს შეცდომა მოუვიდა" : ინტერვიუ / აკაკი ასათიანი ; ესაუბრა ნათია ვერძეული // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 28 თბერვალი-7 მარტი. - N009(476). - გვ.8[MFN: 524]
ანოტაცია:  მიმდინარე პოლიტიკური მდგომარეობა
"რესპუბლიკელებმა სერიოზული შეცდომა დაუშვეს" : ინტერვიუ / ზვიად ძიძიგური ; ესაუბრა სოფო ქვლივიძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 1 მარტი. - N56. - გვ.4[MFN: 1089]
ანოტაცია:  კონსერვატორი ზ. ძიძიგურის პოზიცია რესპუბლიკელების საპარლამენტო არჩევნებში დამოუკიდებლად მონაწილეობის გადაწყვეტილებაზე
"ოპოზიციის მთავარი შეცდომა-ისეთი მოთხოვნა არ ჰქონდა, საყოველთაო სოლიდარობას რომ გამოიწვევდა!" რატომ შეეკრა აკაკი ასათიანი გოჩა ჯოჯუას : ინტერვიუ / აკაკი ასათიანი ; ესაუბრა მაია თეთრაძე // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 28-30 მარტი. - N36(91). - გვ.2[MFN: 1138]
ანოტაცია:  საუბარი "ტრადიციონალისტთა" ლიდერთან აკაკი ასათიანთან
პერსონალია:  სანიკიძე გუბაზ (ეროვნული ფორუმის ერთ-ერთი ლიდერი).
ორგანიზაცია:  ჩვენი საქართველო; ნატო.
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები; ოპოზიცია.
1. რამიშვილი, ლევან
რას მიიჩნევს ხელისუფლების შეცდომად და რას უჩივის ოპოზიციას ლევან რამიშვილი. ექსკლუზიური ინტერვიუ "ნაციონალების" "რუხ კარდინალად" მონათლულ "ენჯეოშნიკთან". "თავისუფლების ინსტიტუტს" ნეიტრალური ვერ დაერქმევა, რადგან მხარს კონკრეტულ იდეებს უჭერს / ლევან რამიშვილი ; ესაუბრა ნინო კომახიძე // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 31 მარტი-2 აპრილი. - N37(92). - გვ.4[MFN: 1156]
ფოტოები:  ლევან რამიშვილი
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია; არჩევნები; კარვების ქალაქი.
1. წენგუაშვილი, ნელი
"ექიმები დარწმუნებული იყვნენ, მამაჩემი მალე რომ გარდაიცვლებოდა და მეორე ოპერაცია ჩაუტარეს, ექსპერტიზას შეცდომა რომ არ დაედგინა და კვალი გამქრალიყო!" : ინტერვიუ / ნ.წენგუაშვილი; ალ.(ბიჭიკო) ცალუღელაშვილი; ვ.ვაშაკიძე ; ესაუბრა ნ.ვარდიაშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 18 -24 თებერვალი. - N7. - გვ.12-13[MFN: 1253]
ანოტაცია:  ონკოლოგიის ცენტრში გარდაცვლილი, წყნეთში მცხოვრები მურად წენგუაშვილის საქმის დეტალები
პერსონალია:  ცალუღელაშვილი ბიჭიკო (ექიმი); ვაშაკიძე ვაჟა (გამომძიებელი).
ორგანიზაცია:  აკადემიკოს ა. ღვამიჩავას სახ.ონკოლოგიის ნაციონალური ცენტრი.
1. ნინო, ლურსმანაშვილი
რომის პაპს გილიოტინის ეშინია! ბენედიქტ XVI-ის "ნაცისტური" წარსული და საბედისწერო შეცდომა // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 30 აპრილი-1 მაისი. - N49(104). - გვ.11[MFN: 1875]