ვინც პირველმა შეასრულა "განდაგანა" და ქალის პარტია შექმნა. ვინ იფიქრებდა, რომ ეს ცეკვა დარჩებოდა აჭარაში (და სრულიად საქართველოში) ასეთ დიდებულ, დედოფალ ცეკვად : ინტერვიუ / გულიკო ნოღაიდელი ; ესაუბრა ნათია ცინცაძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 24 იანვარი. - N19. - გვ.10[MFN: 670]
ანოტაცია: მომღერლის, მუსიკოსის, მოცეკვავის და პოეტის საუბარი
პო-ს და ოპო-ს ცეკვა მთვარის შუქზე. გიორგი თარგამაძისა და გიორგი ასანიძის სამძიმარი პატარკაციშვილის ოჯახმა არ მიიღო(?) // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 3-4 მარტი. - N25(80). - გვ.4[MFN: 693]
ანოტაცია: საქართველოს ეროვნული ბანკი აცხადებს საერთაშორისო და ადგილობრივ კონკურსს თემებზე "ოლიმპიადა, პეკინი 2008"; საქართველო UNESCO-ს კულტურული მემკვიდრეობის ნუსხაში- "სვეტიცხოველი"; ქართული საშემსრულებლო ხელოვნება- "ცეკვა ქართული"; ქართული ვაზი და ღვინო-"თავისუფალი თემა"
ლადო პაპავა: "250 მილიონიანი ტრანში ერთ თვეში უშედეგოდ დაიხარჯა". რა მაქინაციები უძღვოდა წინ ლარის დაცემას, რატომ გაჩერდა სამშენებლო ბიზნესი და ვინ ცეკვავს სხვის დაკრულზე : ინტერვიუ / ლადო პაპავა ; ესაუბრა ლალი ზირაქიშვილი // ვერსია. - თბ., 2008. - 3-4 დეკემბერი. - N142(197). - გვ.6[MFN: 8649]
პერსონალია:პაპავა ლადო (დამოუკიდებელი ექსპერტი ეკონომიკურ საკითხებში).
გერმანელებმა "ერისიონის" წევრებს გახდა მოსთხოვეს : ინტერვიუ / ჯემალ ჭკუასელი ; ესაუბრა თამარ ლომსაძე // ვერსია. - თბ., 2009. - 23-25 იანვარი. - N9(217). - გვ.10[MFN: 9939]