ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 188 ჩანაწერი
ვინც პირველმა შეასრულა "განდაგანა" და ქალის პარტია შექმნა. ვინ იფიქრებდა, რომ ეს ცეკვა დარჩებოდა აჭარაში (და სრულიად საქართველოში) ასეთ დიდებულ, დედოფალ ცეკვად : ინტერვიუ / გულიკო ნოღაიდელი ; ესაუბრა ნათია ცინცაძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 24 იანვარი. - N19. - გვ.10[MFN: 670]
ანოტაცია:  მომღერლის, მუსიკოსის, მოცეკვავის და პოეტის საუბარი
მოხსენიებული პირები:  სურმანიძე ედეჰემ (მოცეკვავე); მელაძე თოფან (მოცეკვავე).
თემატიკა:  ქორეოგრაფია; მოცეკვავეები.
საკვანძო სიტყვები:  შაირები.
1. კირკიტაძე, კოტე
პო-ს და ოპო-ს ცეკვა მთვარის შუქზე. გიორგი თარგამაძისა და გიორგი ასანიძის სამძიმარი პატარკაციშვილის ოჯახმა არ მიიღო(?) // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 3-4 მარტი. - N25(80). - გვ.4[MFN: 693]
ანოტაცია:  ოპოზიციისა და პოზიციის შესახებ
პერსონალია:  დოლმატოვი ევგენი (მწერალი); ევტუშენკო ევგენი (მწერალი); პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი).
ორგანიზაცია:  საზოგადოებრივი მაუწყებელი; ერთიანი საბჭო; ხალხის პარტია.
1. განცხადება // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 6 თებერვალი. - N32. - გვ.8[MFN: 1719]
ანოტაცია:  საქართველოს ეროვნული ბანკი აცხადებს საერთაშორისო და ადგილობრივ კონკურსს თემებზე "ოლიმპიადა, პეკინი 2008"; საქართველო UNESCO-ს კულტურული მემკვიდრეობის ნუსხაში- "სვეტიცხოველი"; ქართული საშემსრულებლო ხელოვნება- "ცეკვა ქართული"; ქართული ვაზი და ღვინო-"თავისუფალი თემა"
1. ჭკუასელი, ჯემალ
"ერისიონს" სახელმწიფო დაფინანსება შეუწყდება? : ინტერვიუ / ჯემალ ჭკუასელი ; ესაუბრა თამარ ლომსაძე // ვერსია. - თბ., 2008. - 25-26 ივნისი. - N73(128). - გვ.10[MFN: 3328]
ფოტოები:  ანსამბლი "ერისიონი"
თემატიკა:  ხელოვნება; ცეკვა.
1. ქვლივიძე, ნათია
წლინახევრის ლიზიკო ქართველი მომღერლების მუსიკაზე არ ცეკვავს : ინტერვიუ / ნ. ქვლივიძე ; ესაუბრა ეკა ბასილაია // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2008. - 23 ნოემბერი. - N321. - გვ.8[MFN: 8339]
ანოტაცია:  წლინახევრის ლიზიკოს განსაკუთრებულ ქორეოგრაფიულ მონაცემებზე
თემატიკა:  ქორეოგრაფია.
ლადო პაპავა: "250 მილიონიანი ტრანში ერთ თვეში უშედეგოდ დაიხარჯა". რა მაქინაციები უძღვოდა წინ ლარის დაცემას, რატომ გაჩერდა სამშენებლო ბიზნესი და ვინ ცეკვავს სხვის დაკრულზე : ინტერვიუ / ლადო პაპავა ; ესაუბრა ლალი ზირაქიშვილი // ვერსია. - თბ., 2008. - 3-4 დეკემბერი. - N142(197). - გვ.6[MFN: 8649]
პერსონალია:  პაპავა ლადო (დამოუკიდებელი ექსპერტი ეკონომიკურ საკითხებში).
გეოგ.დასახელება:  აშშ; რუსეთი; საქართველო.
საკვანძო სიტყვები:  ომი; ვალუტა; სამშენებლო კომპანიები; ეკონომიკური რეფორმა; ხელისუფლება; ეკონომიკური კატასტროფა.
გერმანელებმა "ერისიონის" წევრებს გახდა მოსთხოვეს : ინტერვიუ / ჯემალ ჭკუასელი ; ესაუბრა თამარ ლომსაძე // ვერსია. - თბ., 2009. - 23-25 იანვარი. - N9(217). - გვ.10[MFN: 9939]
ფოტოები:  ჯემალ ჭკუასელი
თემატიკა:  ქორეოგრაფია; ქართული ცეკვა.
1. სულაბერიძე, ფრიდონ
მოცეკვავე გოგონებს საცვლები უჩანთ. ფრიდონ სულაბერიძე: "ეს რა მანერაა ცეკვისა?! ვის გაუგია, ქართველ ქალს შარვალი ეცვას?! : ინტერვიუ / ფრიდონ სულაბენიძე ; ესაუბრა თამარ ლომსაძე // ვერსია. - თ., 2009. - 9-10 თებერვალი. - N16(224). - გვ.12[MFN: 10967]
ანოტაცია:  საუბარი ქორეოგრაფ ფრიდონ სულაბერიძესთან
თემატიკა:  კულტურა; ხელოვნება; ქართული ცეკვა.
ჯემალ ჭკუასელი: "ამ საქმეს პერიფერიული კი არა. გულის სისხლი სჭირდება" : ინტერვიუ / ჯემალ ჭკუასელი ; ესაუბრა მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2009. - 1 თებერვალი. - N24. - გვ.9[MFN: 11520]
ანოტაცია:  ანსამბლ "ერისიონის" ხელმძღვანელი საუბრობს ქართველობის, ქართულობის და ქართული სიმღერა-ცეკვის ძირძველი ტრადიციების შენარჩუნების აუცილებლობაზე
თემატიკა:  ქორეოგრაფია; ქართული ცეკვა; ქართული სიმღერისა ლა ცეკვის ანსამბლები.
1. ჭკუასელი, ჯემალი
ქართული ცეკვა "გააუპატიურეს" : ინტერვიუ / ჯემალ ჭკუასელი ; ესაუბრა ნინო კეკელია // რეზონანსი. - , 2008. - 11 მაისი. - N125. - გვ.3[MFN: 13178]
UDC:  793.3 + 793.31(479.22)
ანოტაცია:  ცეკვისა და სიმღერის ნაციონალური ანსამბლის "ერისიონის" პრობლემების შესახებ.
პერსონალია:  ჭკუასელი ჯემალი ("ერისიონის" ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  ქორეოგრფია; სიმღერისა და ცეკვის ანსამბლი.