ყველა სახის სურსათის ხარისხი გაკონტროლდება // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 11 მარტი. - N66. - გვ.9[MFN: 1813]
ანოტაცია:  სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ დაწესებული ჯარიმები ფალსიფიცირებული პროდუქციის რეალიზების ფაქტებზე
თემატიკა:  კვების მრეწველობა.
რუსებმა "გარიგების" ანკესი ისროლეს. ონიშჩენკომ ღვინოსა და მინერალურ წყლებს "წყალობის თვალი" გადაავლო // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 9 თებერვალი. - N35. - გვ.9[MFN: 2151]
ანოტაცია:  მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციაში რუსეთის გაერთიანების საკითხის გადაწყვეტის მოახლოების კვალდაკვალ, ქართულ-რუსული მოლაპარაკებების დაწყების წინაპირობები
პერსონალია:  ონიშჩენკო გენადი (რუსეთის მთავარი სანიტარი); ბაქრაძე დავით (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი).
თემატიკა:  რუსულ-ქართული ურთიერთობები; ექსპორტი.
საკვანძო სიტყვები:  ემბარგო; ქართული ღვინო; პროდუქციის ხარისხი.
1. უცხოელი ვიზიტორების აზრით, საქართველოს ტურისტული ინდუსტრიის სუსტ მხარედ მომსახურების ხარისხი რჩება // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 30 აპრ.. - N3. - გვ.35[MFN: 2239]
UDC:  338.48 + 334.7(479.22)
ანოტაცია:  ბიზნეს-საკონსულტაციო ჯგუფმა BCG-მ ტურიზმისა და კურორტების დეპარტამენტის დაკვეთით ჩაატარა საქართველოში ვიზიტორთა კვლევა. გამოკითხვის შედეგები
თემატიკა:  ტურისტული ბიზნესი.
1. ჯაყელი, ბექა
ზღვის მოტანილი დოლარები : ინტერვიუ / ბ.ჯაყელი ; ესაუბრა თ.დადეშელი // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 27 მაისი-2 ივნ.. - N6. - გვ.10[MFN: 2342]
UDC:  615.838(479.22)
ანოტაცია:  შავიზღვისპირა კურორტების მზადებაზე ზაფხულის სეზონისათვის-ტურიზმის დეპარტამენტის დაგეგმვის, კურორტების განვითარებისა და სტატისტიკის უფროსის საუბარი
გეოგ.დასახელება:  ბახმარო; ურეკი; ბათუმი.
თემატიკა:  კურორტები.
საკვანძო სიტყვები:  დამსვენებელთა რაოდენობა; ფასები; მომსახურების ხარისხი; კურორტების კეთილმოწყობა.
"ფასები მომსახურების ხარისხთან შედარებით საკმაოდ მაღალია". კვალიფიციური კადრების არარსებობა პირდაპირ კავშირშია მომსახურების დონესთან : ინტერვიუ / ბ.ჯაყელი5 ; ესაუბრა გ.სიხარულიძე // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 2 აპრ.. - N2. - გვ.14[MFN: 2661]
UDC:  338.48(479.22)
ანოტაცია:  ტურიზმის განვითარებისათვის საჭირო ინფრასტრუქტურის შექმნაზე - საუბრობს ტურიზმის დეპარტამენტის დაგეგმვის, კურორტების მართვისა და სტატისტიკის განყოფილების უფროსი
თემატიკა:  ტურიზმი.
საკვანძო სიტყვები:  სასტუმროები; მომსახურების ხარისხი; ფასები.