ანოტაცია: განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან არსებული ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის პროექტის შესახებ, რომელიც სკოლამდელი აღზრდის სფეროში ერთიანი სივრცის შექმნას და ხარისხიანი სკოლამდელი განათლების მიწოდებას უზრუნველყოფს
საქართველოში მშენებლობები ყოველგვარი ნორმების დაცვის გარეშე მიმდინარეობს // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 28-თებერვალ-7 მარტი. - N009(476). - გვ.4[MFN: 488]
ანოტაცია: თბილისში ჩატარებული საერთაშორისო კონფერენციის " სუფთა საწვავი და საავტომობილო ტრანსპორტი აღმოსავლეთ ევროპის, ამიერკავკასიისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნებისათვის" შედეგები
რუსებმა "გარიგების" ანკესი ისროლეს. ონიშჩენკომ ღვინოსა და მინერალურ წყლებს "წყალობის თვალი" გადაავლო // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 9 თებერვალი. - N35. - გვ.9[MFN: 2151]
ანოტაცია: მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციაში რუსეთის გაერთიანების საკითხის გადაწყვეტის მოახლოების კვალდაკვალ, ქართულ-რუსული მოლაპარაკებების დაწყების წინაპირობები
უცხოელი ვიზიტორების აზრით, საქართველოს ტურისტული ინდუსტრიის სუსტ მხარედ მომსახურების ხარისხი რჩება // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 30 აპრ.. - N3. - გვ.35[MFN: 2239]
ანოტაცია: შავიზღვისპირა კურორტების მზადებაზე ზაფხულის სეზონისათვის-ტურიზმის დეპარტამენტის დაგეგმვის, კურორტების განვითარებისა და სტატისტიკის უფროსის საუბარი
"ფასები მომსახურების ხარისხთან შედარებით საკმაოდ მაღალია". კვალიფიციური კადრების არარსებობა პირდაპირ კავშირშია მომსახურების დონესთან : ინტერვიუ / ბ.ჯაყელი5 ; ესაუბრა გ.სიხარულიძე // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 2 აპრ.. - N2. - გვ.14[MFN: 2661]
ანოტაცია: ტურიზმის განვითარებისათვის საჭირო ინფრასტრუქტურის შექმნაზე - საუბრობს ტურიზმის დეპარტამენტის დაგეგმვის, კურორტების მართვისა და სტატისტიკის განყოფილების უფროსი