თემატიკა:  პოლიტიკა; ტელევიზია.
1. // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 24 იანვარი. - N19. - გვ.8[MFN: 558]
ანოტაცია:  ყულევის ნავთობტერმინალის ექსპლოატაციაში გაშვების შეფერხების მიზეზები
პერსონალია:  კაკაურიძე გრიგოლ (ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს მშენებლობისა და ურბანიზაციის დეპარტამენტის უფროსი).
მოხსენიებული პირები:  მამედოვი მაირ (ქართულ-აზერბაიჯანული კომპანიის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  ეკონომიკა; ენერგორესურსები.
ჩაბანს თებერვლიდან გაიწვევენ. აფხაზეთში სამშვიდობოების უფროსად ახალქალაქის ყოფილი ბაზის ყოფილ ხელმძღვანელს ნიშნავენ // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 24 იანვარი. - N19. - გვ.3[MFN: 587]
ანოტაცია:  ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის ზონაში დისლოცირებულ სამშვიდობოთა სარდლის სერგეი ჩაბანის შესაძლო გაწვევასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბაქრაძე დავით (სახმინისტრი კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში); დავითაია პაატა (პოლიტიკური მოძრაობა "ჩვენ თვითონ" ლიდერი); არეშიძე მამუკა (ექსპერტი კავკასიის საკითხებში).
მოხსენიებული პირები:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ოჩალოვი ევგენი (გენერალ-მაიორი,ახაქალაქის ყოფილი ბაზის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  სამხედრო საქმე; რუსი სამშვიდობოები.
1. მინდელი, შოთა
შრომის ანაზღაურების მომატებასა და სტუდენტთა წახალისებაზე ორიენტირებული 2008 წლის ბიუჯეტი : ინტერვიუ / შ. მინდელი ; ესაუბრა ნ. კაკულია // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბ., 2008. - 21 იანვ.. - N1. - გვ.1,4[MFN: 598]
ანოტაცია:  ინტერვიუ თსუ-ის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის მოადგილესთან თსუ-ის 2008 წლის ბიუჯეტის შესახებ
თემატიკა:  თსუ.
1. ნოდარ ახალკაცი:იყო კორუფცია! // სარბიელი. - , 2008. - 8 მარტი. - N052. - გვ.6-7[MFN: 602]
მოხსენიებული პირები:  ახალკაცი ნოდარ (ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტი); ცაბაძე ლევან (რაგბის ნაკრების მთავარი მწვრთნელი); ბაღაშვილი გია (შემოქმედებითი გაერთიანება "ლომისის"ხელმძღვანელი); დარჯანია გიორგი (სარბიელის მთავარი რედაქტორი); ინასარიძე კობა (ჟურნალისტი).
თსუ-ის სასწავლო დეპარტამენტს "2002 წლის ქალის" ტიტულის მქონე ახალი ხელმძღვანელი ჰყავს // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბ., 2008. - 21 იანვ.. - N1. - გვ.2[MFN: 605]
ანოტაცია:  თსუ-ის სასწავლო დეპარტამენტის ხელმძღვანელის პოსტზე ჰუმანიტარული ფაკულტეტის ანგლისტიკის მიმართულების ასოცირებული პროფესორის, საუნივერსიტეტო "ლექსიკოგრაფიული ცენტრის" სამეცნიერო ხელმძღვანელის თინათინ მარგალიტაძის დანიშვნასთან დაკავშირებით